Ako udržiavať záhradný nábytok z dreva

Záhradný nábytok z dreva je krásny, ale oproti plastovému nábytku býva drahší a náročnejší na údržbu. Väčšinou je potrebné ho na zimu a počas nepriaznivého počasia premiestniť do krytého a vetraného priestoru. Údržba potom záleží predovšetkým na tom, z akého dreva je vyrobený. Nábytok z domácich drevín býva lacnejší, ale oproti nábytku z exotických drevín si vyžaduje viac starostlivosti.

Použite:

  • ochranný náter s fungicídnymi zložkami
  • včelí vosk
  • tíkový olej
  • ľanovú fermež
  • terpentínový olej
  • tenkovrstvú lazúru

Akýkoľvek čistič najskôr vyskúšajte na malom a málo viditeľnom mieste, či nespôsobuje poškodenie materiálu. Až potom ho použite na celý nábytok. Pri jeho použití sa riaďte návodom od výrobcu. Zabránite tak prípadnému poškodeniu nábytku.

Drevo má sklon k vysychaniu, takže ho občas natrite olejovým náterom. Foto: ©Depositphotos.com/worldnews

Nábytok z domácich drevín

Nábytok z agátu, smrekovca, borovice či smreku nie je taký odolný, ako nábytok z exotických drevín. Ochranný náter nábytku od výrobcu vydrží maximálne jednu sezónu. Potom by ste mali nábytok znovu ošetriť ochranným náterom s fungicídnymi zložkami proti plesniam a drevokaznému hmyzu.

Nábytok z mäkkého dreva vždy pred a po záhradnej sezóne ošetrite. Drevo má sklon k vysychaniu, takže ho občas natrite olejovým náterom. Ten udrží drevo pružné a vláčne. Ak sa objavia praskliny alebo drevo zašedne, obrúste ho a vytmeľte. Po vybrúsení ho očistite od prachu a natrite penetračným náterom. Náter má za úlohu ochrániť drevený nábytok pred drevokazným hmyzom a plesňami.

Záhradný nábytok umiestnený trvalo na krytej terase môžete ošetriť i tenkovrstvou lazúrou alebo včelím voskom. Dodáte mu tak príjemný zamatovo lesklý vzhľad. Vosk naneste mäkkou handrou v rovnomernej vrstve medzi vlákna, a to na čistý a suchý povrch. Včelí vosk zoženiete za 8 €. Na záhradný nábytok z tvrdého dreva (buk, dub) je vhodný prípravok Xyladekor Gel za 12 eur, ktorý chráni nábytok proti nepriazni počasia, zašednutiu a UV žiareniu. Naviac dokáže odpudzovať nečistoty i vodu.

Exotické dreviny

Na ošetrenie exotických drevín použite najlepšie tíkový olej. Drevo ochránite pred vysušením a deformáciami, ale pritom neuzavriete póry, takže obmedzíte jeho praskanie. Olej aplikujte vždy, keď povrch nábytku zmatnie a dažďová voda prestane zostávať na povrchu a začne sa vpíjať do dreva.

Okrem tíkového oleja, ktorý rýchlo zasychá a vytvára trvanlivejšiu ochrannú vrstvu, môžete nábytok ošetriť ľanovou fermežou. Tá je vhodná na obnovenie vzhľadu opotrebovaného záhradného nábytku, ktorý ste počas používania nechránili pred poveternostnými vplyvmi. Ľanovú fermež zoženiete za cenu približne 2,40 eur.

Nábytok naimpregnujte dvakrát do roka. Vďaka tomu zostane vzhľadovo pekný a udrží si dlhú životnosť. Nábytok z exotického dreva máva sklon k farebným zmenám. Tie bývajú o to výraznejšie, čím viac nechávate nábytok vystavený rozmarom počasia. Táto farebná zmena však nemá žiadny vplyv na jeho odolnosť.

Pokiaľ chcete vzniku patiny zabrániť, ošetrite nábytok tíkovým olejom alebo fermežou zmiešanou s terpentínovým olejom. Tíkový olej kúpite od 6 eur, terpentínový olej za 3,60 eur a napúšťaciu fermež približne za 3,80 eur. Ochranný prostriedok Teak Protector na vodnej báze zapĺňa póry a chráni nábytok proti poveternostným vplyvom, UV žiareniu a plesniam, zabraňuje vzniku sivej patiny a uľahčuje čistenie bežných nečistôt. Stojí 29 eur.

8 089
Vy + 8 089 dnešných zákazníkov mierite k lepšiemu bývaniu.
6 821
Čaká na vás 6 821 modelov nábytku.
0
Za posledný mesiac sme zaradili 0 noviniek.
959 187
Máme pre vás nábytok v 959 187 variantoch rozmerov, materiálov a farieb.