Čistenie eko kože - ako na to?

Ekokoža je dokonalou imitáciou pravej kože. Je priedušná, pevná, odolná voči oderu a môže mať prakticky akúkoľvek farbu. Veľkou výhodou oproti pravej koži je nižšia cena, vďaka svojej priedušnosti je však náchylnejšia na styk s tekutinami. Čím menej vody teda pri čistení použijete, tým lepšie. Ak sa o ekokožu budete dobre starať, bude dlho vyzerať ako nová.

Použite:

  • slabší roztok mydla alebo pracieho prášku
  • špeciálny čistič na eko kožu
  • mäkkú bavlnenú handričku

Nepoužívajte:

  • ryžovú kefu a iné brúsne prípravky
  • prípravky na suché čistenie
  • chemické prípravky na báze rozpúšťadiel
  • liehy, lúhy, benzínové čističe, dezinfekčné prostriedky či bieliace prostriedky
  • krémy, vosky, spreje, prostriedky na čistenie prírodnej kože

Akýkoľvek čistič najprv vyskúšajte na malom a málo viditeľnom mieste, či nespôsobuje poškodenie materiálu. Až potom ho použite na celý nábytok. Pri jeho použití sa riaďte návodom od výrobcu. Zabránite tak prípadnému poškodeniu nábytku.

Škvrny a tekutiny zotrite z eko kože mäkkou handričkou. Foto: ©Depositphotos.com/nanaplus

Bežné čistenie

Menšie škvrny vyčistite handričkou navlhčenou v slabšom roztoku mydla alebo pracieho prášku. Nepoužívajte ryžovú kefu, pretože by ste mohli poťah zodrať. Rozliatu tekutinu čo najrýchlejšie vysajte papierom a vzniknutú škvrnu následne vyčistite vlhkou handrou. Podobne postupujte i v prípade, že vám na nábytok spadne nejaké jedlo. Čo najskôr odstráňte tú najhoršiu nečistotu a škvrnu jemne vydrhnite.

Keď sa vám to nepodarí alebo dôjde k znečisteniu umelej kože ťažko odstrániteľnou látkou (napríklad atramentom či lakom na nechty), tak sa radšej obráťte na odbornú upratovaciu firmu. Farebné látky, ktoré prídu do styku s ekokožou, môžu spôsobiť jej zafarbenie. Set na čistenie ekokože vyjde približne na 23 eur.

Pravidelná údržba

Životnosť sedačky i ďalšieho nábytku s poťahom z ekokože predĺžite pravidelnou údržbou. Nábytok nevystavujte dlhodobo priamemu slnečného žiareniu a teplotám nad 25 °C. Pri čistení nepoužívajte žiadne chemické prostriedky a prípravky určené na pravú kožu. Umelú kožu pravidelne ošetrujte sprejom, ktorý je určený špeciálne na tento materiál. Väčšinou ho zoženiete v predajniach s obuvou.

35 424
Vy + 35 424 dnešných zákazníkov mierite k lepšiemu bývaniu.
6 821
Čaká na vás 6 821 modelov nábytku.
4
Za posledný mesiac sme zaradili 4 noviniek.
959 187
Máme pre vás nábytok v 959 187 variantoch rozmerov, materiálov a farieb.