Ako sa starať o nábytok z prírodnej hovädzej kože

Prírodná koža je luxusný materiál, ktorý je príjemný na dotyk a má mimoriadne dlhú životnosť. Je však drahý a niekomu môže prekážať jeho zdanlivá nepriedušnosť. Kvalitná koža v lete chladí a v zime hreje. Je nenáročná na údržbu, ale okrem bežného čistenia by ste mali aspoň dvakrát do roka vykonať väčšiu údržbu.

Použite:

 • čistiace prostriedky na kožu a textil
 • bielu handru, ktorá nepúšťa farbu

Nepoužívajte:

 • pracie prášky
 • aviváže
 • sadlo
 • detský olejček
 • Indulonu a iné mastné chemikálie
 • bežné čistiace prostriedky a chemikálie
 • kefky a hrubšie látky
 • chemické rozpúšťadlá a riedidlá (acetón, benzín, trichlóretylén)
 • čistiace pasty s abrazívnym účinkom

Akýkoľvek čistič najprv vyskúšajte na malom a málo viditeľnom mieste, či nespôsobuje poškodenie materiálu. Až potom ho použite na celý nábytok. Pri jeho použití sa riaďte návodom od výrobcu. Zabránite tak prípadnému poškodeniu nábytku.

Rozliate tekutiny odsajte pomocou suchej utierky alebo handričky. Foto: ©Depositphotos.com/tab62

Bežné čistenie

Raz do týždňa alebo vtedy, keď čistíte ostatný nábytok, vysajte z koženého poťahu prach (použite vysávač s jemnou sacou silou), a potom ho pretrite navlhčeným obrúskom určeným na kožu (Green Shield Conditioning Leather za 1,50 eur). Namiesto toho môžete použiť i kúsok bavlnenej látky namočenej do čistiacej emulzie (napríklad Leather Cleaner za 15 eur).

Rozliate tekutiny ihneď odsajte pomocou suchej bavlnenej alebo papierovej utierky. Ani ďalšie znečistenie nenechávajte na koženom poťahu zaschnúť, ale ihneď ho odstráňte pomocou vlažnej vody. Potom povrch vytrite dosucha. Akonáhle totiž koža tekutinu absorbuje, môže byť škvrna nezvratná.

Menšie škvrny ľahko vyčistíte bavlnenou handričkou s penou z mydlového roztoku. Mydlo musí mať neutrálne pH. Používajte jemné krúživé pohyby. Väčšie škvrny odstráňte pomocou súpravy, ktorá je určená na kožený nábytok (napríklad Leather Master Maxi za 36 eur). Býva v nej čistiaci prostriedok na hrubé nečistoty a impregnácia, ktorá kožu pekne prevonia a udržuje jej prirodzené vlastnosti.

Veľká údržba

Veľkú údržbu by ste mali robiť aspoň dvakrát za rok. Časti, ktoré sú najviac používané, by ste mali čistiť každé 4 mesiace. Celú sedačku očistite prípravkom určeným na kožu, a potom aplikujte špeciálnu emulziu na regeneráciu a impregnáciu kože (hlavne na najviac namáhané časti). Pravidelným ošetrovaním koženej sedačky či kresla zabránite vzniku škvŕn, koža bude stále vláčna a bude sa ľahšie čistiť.

Predĺženie životnosti

Kožený nábytok neumiestňujte príliš blízko radiátora alebo iného zdroja tepla a nevystavujte ho priamemu slnečnému svitu. Sedadlo čalúnené kožou využívajte po celej jeho ploche. Zamedzíte tak vzniku rozdielov vo vzhľade kože, ktorá sa pri sedení prirodzene povoľuje.

9 522
Vy + 9 522 dnešných zákazníkov mierite k lepšiemu bývaniu.
6 821
Čaká na vás 6 821 modelov nábytku.
4
Za posledný mesiac sme zaradili 4 noviniek.
959 187
Máme pre vás nábytok v 959 187 variantoch rozmerov, materiálov a farieb.