Laminátové dosky - ako ich čistiť a udržiavať?

Laminátové dosky bývajú odolnejšie a kvalitnejšie než lamino. Majú dokonale uzavretý povrch bez pórov a sú veľmi odolné voči mechanickému poškodeniu i mnohým chemickým látkam. Zoženiete ich v stovkách farieb a imitácií (vrátane dekórov dreva a iných prírodných materiálov). Vďaka svojim vlastnostiam sú často využívané na podlahy, obklady stien i výrobu pracovných dosiek ku kuchynským linkám. Ako sa o ne starať, aby stále vyzerali ako nové?

Použite:

  • vlhkú handričku
  • šetrné čistiace prostriedky
  • prostriedok na laminátové podlahy
  • lieh na horenie, čistiaci benzín alebo acetón

Nepoužívajte:

  • agresívne čistiace prostriedky pre domácnosť
  • podlahové vosky a politúry
  • abrazívne prostriedky
  • vysávač bez nadstavca na hladké povrchy

Akýkoľvek čistič najprv vyskúšajte na malom a málo viditeľnom mieste, či nespôsobuje poškodenie materiálu. Až potom ho použite na celý nábytok. Pri jeho použití sa riaďte návodom od výrobcu. Zabránite tak prípadnému poškodeniu nábytku.

Na laminátovú podlahu použite vysávač s nástavcom na hladké plochy. Foto: ©Depositphotos.com/nikkytok

Ako sa o laminát starať

Laminát nemá žiadne škáry, je odolný voči teplu i poškrabaniu a vyčistíte ho iba utretím vlhkou handrou. Na potrebné čistenie použite šetrné čistiace prostriedky, ktoré neobsahujú abrazívne častice. Nepoužívajte čistiace prostriedky s nábytkovou politúrou alebo voskom. Zaniesli by ste štruktúru laminátu a vytvorili lepkavú a nečistoty zachytávajúcu vrstvu. Rozliatu tekutinu ihneď utrite.

Laminátovú podlahu je najlepšie čistiť suchým mopom. Používajte vysávač s nadstavcom na hladké povrchy. V prípade potreby utrite podlahu mierne vlhkou textíliou. Nepoužívajte veľké množstvo vody (na podlahe sa nesmú tvoriť mláčky). Väčšina šmúh sa dá odstrániť vhodným čističom (napríklad ALEX čistič 2v1 na laminát, plávajúce podlahy za 3,50 eur). Veľmi odolné škvrny (napríklad lak na nechty, fixky, ovocné a zeleninové šťavy) odstránite pomocou liehu na horenie, čistiaceho benzínu alebo acetónu.

Škrabance či malé praskliny na laminátovej podlahe odstránite pomocou opravárskej sady (napríklad Quick-Step za 46 eur), ktorá obsahuje taviaci nôž, čistiaci hrebeň a niekoľko voskových blokov v niekoľkých farbách. Z nich namiešate presne ten odtieň, ktorý potrebujete. Pri väčšom poškodení už musíte jednu alebo viac dosiek vymeniť.

3 306
Vy + 3 306 dnešných zákazníkov mierite k lepšiemu bývaniu.
6 821
Čaká na vás 6 821 modelov nábytku.
4
Za posledný mesiac sme zaradili 4 noviniek.
959 187
Máme pre vás nábytok v 959 187 variantoch rozmerov, materiálov a farieb.