Ako čistiť a udržiavať matrace a poťahy

Výberom správneho matraca si zaistíte kvalitný a zdravý spánok. Ani ten najlepší matrac vám však k dobrému spánku nepomôže, ak sa oň nebudete dobre starať. Každý človek sa totiž počas spánku potí a teplo a vlhko sú ideálnym prostredím na šírenie roztočov. Ich výtrusy potom dráždia sliznice a vyvolávajú alergie, a to predovšetkým u citlivejších jedincov. Správnou údržbou tomu čiastočne zabránite, ale aj tak by ste mali matrac, podľa odborníkov, vymeniť po každých zhruba 5 - 8 rokoch používania.

Použite:

  • vysávač
  • čistiaci prostriedok na matrace či čalúnenie
  • roztok vody a mydla s neutrálnym pH
  • peroxid vodíka
  • enzymatický čistič (napríklad EnzyClean za 3,40 eur)
  • čerstvý vzduch

Nepoužívajte:

  • žieravé prostriedky
  • lepivé emulzie
  • veľké množstvo vody
  • tekuté čističe

Akýkoľvek čistič najskôr vyskúšajte na malom a málo viditeľnom mieste, či nespôsobuje poškodenie materiálu. Až potom ho použite na celý nábytok. Pri jeho použití sa riaďte návodom od výrobcu. Zabránite tak prípadnému poškodeniu nábytku.

Matracový chránič ochráni matrac pred znečistením a ľahko sa perie. Foto: ©Depositphotos.com/fotokostic

Ako matrac vyčistiť

Každý matrac aj poťah sú iné, preto je dobré pozorne si prečítať návod od výrobcu. V ňom nájdete odporúčania, ako sa o konkrétny materiál vhodne starať a ako ho čistiť. Väčšinou sa tu dozviete aj rady, ako z povlaku odstrániť škvrny bez toho, aby sa rozpily alebo dostali do vnútra matraca. Krycou podložkou ochránite matrac pred škvrnami, ale použite ju až po dostatočnom odvetraní matraca. S ohľadom na dostatočné odvetrávanie matraca je lepšie nepoužívať ju vôbec.

Matrac by mal mať ľahko snímateľný a prací poťah, prípadne aj matracový chránič. Oboje je možné prať minimálne na 50 °C. Perte aspoň raz za pol roka, po praní poťah dôkladne vysušte. Pri prezliekaní postele matrac povysávajte. Pri vetraní spálne aspoň raz za týždeň zložte lôžkoviny, aby sa matrac dobre prevzdušnil.

Hlavne penové matrace sú veľmi citlivé na chemické prostriedky. Dávajte pozor na žieravé prostriedky a lepivé emulzie, ktoré by mohli penu narušiť, alebo s ňou nejakým spôsobom reagovať. Matrac môže poškodiť vlhkosť, takže je vhodné suché čistenie. Poťahy, ktoré nemožno prať, čistite pomocou vysávača.

Ak potrebujete odstrániť odolnejšiu škvrnu, použite roztok čistiaceho prostriedku alebo neutrálneho mydla a vody a len povrchovo vyčistite matrac hubkou. Škvrny od krvi a moču vyčistíte napríklad peroxidom vodíka.

Ako predĺžiť životnosť matraca

Matrac pravidelne vetrajte a otáčajte (meňte strany matraca a striedajte aj polohu nôh a hlavy). Otáčajte ho raz za mesiac, a to predovšetkým počas prvých 6 mesiacov používania). Matrac občas postavte, aby sa stabilizovala náplň. Pri kvalitných matracoch nie je otáčanie potrebné, naopak ním môžete matrac poškodiť. Iná situácia je pri matracoch, u ktorých má každá strana iné ortopedické alebo tepelné vlastnosti.

Matrac umiestnite na rošt, ktorý umožňuje jeho správne odvetrávanie. Pružinové matrace nemožno použiť na polohovací rošt, pretože v ohybe kladú odpor. Penové matrace kombinujte s roštami lamelovými, pretože podporia ich vlastnosti. Do rekreačných zariadení použite pružinové matrace. Sú totiž odvetrávané lepšie ako matrace penové.

Na matrac neodkladajte na dlhšiu dobu ťažšie a ostré veci, ktoré by mohli matrac na danom mieste pretlačiť či prepichnúť. Dávajte si pozor aj na prehýbanie matraca, napríklad pri prezliekaní posteľnej bielizne. Mohli by ste ho trvale poškodiť. Matrac chráňte pred dlhodobým vplyvom vysokej teploty, napríklad od kúrenia.

27 508
Vy + 27 508 dnešných zákazníkov mierite k lepšiemu bývaniu.
6 821
Čaká na vás 6 821 modelov nábytku.
4
Za posledný mesiac sme zaradili 4 noviniek.
959 187
Máme pre vás nábytok v 959 187 variantoch rozmerov, materiálov a farieb.