Domáce čistenie semišu - ako na to?

Semiš je na dotyk veľmi jemný a hebký. Môže byť buď z prírodnej kože, alebo umelý. Delí sa na nubuk a velúr, pričom nubuk býva silnejší, odolnejší a lepšie sa čistí. Semiš svojou jemnosťou dodáva nábytku nadštandardný komfort. Oba varianty semišu sú dosť náchylné na zašpinenie a pri čistení musíte dodržiavať predpísané postupy, inak ich príjemný povrch nenávratne zničíte.

Použite:

  • impregnačný sprej (napríklad Pedag za 10 eur)
  • špeciálny čistič na prírodný alebo umelý semiš
  • mydlový roztok
  • gumovú kefu alebo špongiu s hrubým povrchom
  • vysávač

Nepoužívajte:

  • ostré predmety
  • hrubé kefy
  • brúsne papiere

Akýkoľvek čistič najskôr vyskúšajte na malom a málo viditeľnom mieste, či nespôsobuje poškodenie materiálu. Až potom ho použite na celý nábytok. Pri jeho použití sa riaďte návodom od výrobcu. Zabránite tak prípadnému poškodeniu nábytku.

Na bežnú údržbu semišového čalúnenia použite špeciálnu gumovú kefu. Foto: ©Depositphotos.com/belchonock

Impregnácia semišu

Nubuku aj velúru najviac škodí voda, prach a mastnota. Preto hneď po nákupe ošetrite čalúnený nábytok vhodnou ochranou, než dôjde k jeho nechcenému zašpineniu. Vhodné sú impregnačné spreje na báze teflónu, ktoré vytvoria na povrchu usne spoľahlivú ochrannú vrstvu, ale zároveň umožnia poťahu "dýchať". Po ich použití sa nestane, že by sa nedopatrením vyliata tekutina vsiakla do pórov, ale stečie preč ako po skle.

Semišové čalúnenie môže po nástreku zmeniť odtieň farby, preto sprej najprv vyskúšajte na mieste, ktoré nie je vidieť. Až po jeho zaschnutí (najlepšie po 24 hodinách) a kontrole ošetreného miesta sa rozhodnite, či budete pokračovať na celej ploche. Podľa návodu výrobcu potom ošetrenie pravidelne opakujte, pretože impregnácia sa časom stáva neúčinnou.

Ako čistiť semiš

Na bežnú údržbu semišového čalúnenia použite špeciálnu gumovú kefu. Pomocou nej sa zbavíte prachu a nečistôt a zároveň obnovíte drhnutý vlas. Namiesto kefy postačí aj špongia s hrubou štruktúrou, nemá ale také dobré vlastnosti. Pri použití akéhokoľvek prípravku či nástroja na údržbu semišu si vždy dobre preštudujte návod na ich použitie.

Na odstránenie škvŕn, ktoré sa vpijú do čalúnenia, si radšej zavolajte odbornú firmu. Domácim čistením metódou pokus – omyl môžete čalúnenie ešte viac poškodiť. Dávajte si pozor aj na umiestnenie nábytku potiahnutého semišom v miestnosti. Ak na neho bude dopadať priame slnečné svetlo, exponované časti onedlho vyblednú a sedačka sa znehodnotí.

Ako čistiť umelý semiš

Umelý semiš (známy tiež ako alcantara) vyčistíte podobne ako pravý semiš, len použite špeciálne prípravky určené na umelý semiš. Všetky nečistoty odstráňte vysávačom (použite mierny sací výkon) alebo jemnou kefkou skôr, ako sa zanesú do látky. Všetky škvrny čistite okamžite, inak bude čistenie oveľa zložitejšie. Rozliate tekutiny odsajte bielou bavlnenou handričkou, papierovou utierkou alebo špongiou. Pevnú alebo polotekutú látku vytrite.

Väčšinu škvŕn vyčistíte bielou handričkou navlhčenou vo vlažnej vode, mydlovým roztokom alebo špeciálnym čističom (napríklad Sonax Xtreme za 11 eur). Pri mokrom čistení dávajte pozor na to, aby ste nepremáčali textíliu. Po čistení nechajte čalúnenie dôkladne vyschnúť. Väčšie škvrny radšej nechajte na odborníka.

2 460
Vy + 2 460 dnešných zákazníkov mierite k lepšiemu bývaniu.
6 821
Čaká na vás 6 821 modelov nábytku.
0
Za posledný mesiac sme zaradili 0 noviniek.
959 187
Máme pre vás nábytok v 959 187 variantoch rozmerov, materiálov a farieb.