Ako udržiavať nábytok z materiálu ThermoWood

ThermoWood je tepelne modifikované drevo, ktoré má zvýšenú trvanlivosť a rozmerovú stabilitu. Ide o ekologický a zdravotne nezávadný materiál, ktorý je hygienický, takže vyžaduje len ľahké čistenie povrchu. Na to vám stačí jemný čistiaci prostriedok či mydlový roztok.

Použite:

  • prípravok určený na konzerváciu rezných plôch
  • vodou riediteľné pigmentované oleje s UV ochranou na báze alkydových či akrylových živíc
  • odstraňovač drevnej šedi
  • mydlový roztok
  • jemný čistiaci prostriedok

Nepoužívajte:

  • ostré predmety
  • chemické rozpúšťadlá
  • oleje na prírodnej ani syntetickej báze

Akýkoľvek čistič najskôr vyskúšajte na malom a málo viditeľnom mieste, či nespôsobuje poškodenie materiálu. Až potom ho použite na celý nábytok. Pri jeho použití sa riaďte návodom od výrobcu. Zabránite tak prípadnému poškodeniu nábytku.

Ako sa starať o ThermoWood

Záhradný nábytok z ThermoWoodu môžete v exteriéri využívať aj bez povrchovej úpravy, a to bez výrazného zníženia jeho minimálnej životnosti. Tá sa u tepelne upraveného dreva uvádza až 30 rokov. Počítajte však so zmenou odtieňa spôsobeného UV žiarením a poveternostnými vplyvmi, ktorými ThermoWood sivie a získava patinu. Povrch zvrásnie, začne praskať a mierne sa priečne prehne. Tomu zabránite povrchovou úpravou.

Všetky plochy je nutné ošetriť ochranným náterom, zvlášť koncové rezné plochy (čelá). Tie pred nanesením finálnej povrchovej úpravy ošetrite špeciálnym prípravkom určeným na konzerváciu rezných plôch (napríklad Owatrol PCD 91 za 9 eur).

Než začnete ThermoWood natierať, prebrúste ho v smere vlákien brúsnym papierom určeným na drevo, najlepšie s hrubosťou 80. Na ošetrenie potom použite vodou riediteľné pigmentované oleje s UV ochranou na báze alkydových či akrylových živíc (napríklad Owatrol – Aquadecs za 23,40 eur). Tie totiž dobre nasýtia drevo, ktoré je tak chránené oveľa dlhšie. Povrchovo upravený ThermoWood sa lepšie čistí.

Samotné oleje na prírodnej ani syntetickej báze nepoužívajte. Zložky prírodného oleja sa totiž z dreva počas tepelnej úpravy odstránia a vy by ste ich náterom vrátili späť. Životnosť povrchu ošetreného syntetickým olejom je krátkodobá a údržba potom musí prebiehať vo veľmi krátkych intervaloch, prípadne musí byť prvotné ošetrenie aplikované vo viacerých vrstvách, aby sa materiál úplne nasýtil.

Ak máte zosivené drevo alebo chcete vzhľad ThermoWoodu po nejakom čase obnoviť, použite odstraňovač drevnej šedi. Obnovíte prirodzenú farbu, odstránite špinu a mastnotu z povrchu a vrátite drevu pôvodný jas. Tento prípravok by nemal obsahovať chlór (použite napríklad Owatrol NET-TROL za 14,60 eur).

V zimných mesiacoch by mal byť nábytok z ThermoWoodu prikrytý netransparentnou nábytkovou fóliou alebo uskladnený na mieste, kde bude chránený pred nepriaznivými poveternostnými vplyvmi.

49 942
Vy + 49 942 dnešných zákazníkov mierite k lepšiemu bývaniu.
6 821
Čaká na vás 6 821 modelov nábytku.
1
Za posledný mesiac sme zaradili 1 noviniek.
959 187
Máme pre vás nábytok v 959 187 variantoch rozmerov, materiálov a farieb.