Ako sa starať o nábytok z lakovaného dreva

Nábytok z masívu patrí stále k najobľúbenejšiemu, pretože drevo je prírodný a obnoviteľný materiál, krásne vonia a je príjemné na dotyk. Spôsob údržby záleží na tom, či má alebo nemá povrchovú úpravu a ak má, tak akú. Nábytok lakovaný do vysokého lesku vyzerá efektne, ale je náročnejší na údržbu. Ľahšie sa na ňom zachytávajú odtlačky rúk a povrch je náchylnejší na poškriabanie.

Drevo bez povrchovej úpravy ľahko pohlcuje vlhkosť, ktorá môže nábytok trvale poškodiť. Ani lakované drevo neznesie zbytočné premočenie, takže platí, že čím menej vody pri čistení použijete, tým lepšie. Nevýhodou lakovaného nábytku je, že sa nedá pri poškodení lokálne opraviť. Každé drevo starnutím tmavne, ale nejde o žiadnu chybu.

Použite:

  • čistiace prostriedky na báze alkoholu
  • čistiace prostriedky určené na nábytok (leštenky)
  • saponátové prostriedky
  • mikrovláknové či papierové utierky
  • prachovku

Nepoužívajte:

  • abrazívne prostriedky (brúsne a leštiace pasty, prášky)
  • organické rozpúšťadlá
  • iné agresívne chemikálie na báze rozpúšťadiel (môžu povrch naleptať a spôsobiť jeho zmatnenie)
  • čistiace prostriedky na báze olejov

Akýkoľvek čistič najskôr vyskúšajte na malom a málo viditeľnom mieste, či nespôsobuje poškodenie materiálu. Až potom ho použite na celý nábytok. Pri jeho použití sa riaďte návodom od výrobcu. Zabránite tak prípadnému poškodeniu nábytku.

Na vyčistenie lakovaného masívu sú najlepšie čistiace prostriedky na báze alkoholu. Foto: ©Depositphotos.com/belchonock

Bežné čistenie

Na čistenie masívneho a dyhovaného dreveného nábytku použite najlepšie prostriedky na báze alkoholu. Ak si nie ste vhodnosťou prostriedku istí, tak ho radšej nepoužívajte. Najlepšie je používať prípravok určený priamo na čistenie daného typu nábytku.

Prach odstráňte čistou mäkkou prachovkou bez brúsnych účinkov. Handrička musí byť suchá alebo len mierne namočená. Pri čistení použite saponátové prostriedky (len vo veľmi malom množstve) alebo leštenku na nábytok (napríklad Diava za 1,15 eur). Nakoniec povrch dôkladne vytrite dosucha. Na veľmi ohmatané miesta použite vlhkú handričku s trochou toaletného mydla.

Nábytok lakovaný do vysokého lesku najprv zbavte prachu antistatickou prachovkou. Mokré čistenie potom urobte buď za pomoci špeciálnych čistiacich prípravkov, napríklad leštiaceho spreja bez obsahu voskov a silikónov (napríklad Poliboy Čistič na nábytok s vysokým leskom za 7 eur), alebo dobre vyžmýkanou handričkou namočenou vo vlažnej vode. Po čistení nábytok opatrne vysušte.

Tipy na čistenie

Nábytok z masívu čistite po kúskoch, aby ste mohli dané miesta ihneď vysušiť. Pri použití mikrovláknových utierok dávajte pozor na vyčnievajúce tvrdé nite, ktoré by nábytok mohli poškriabať. Nadmernému usadzovaniu prachu zabránite použitím antistatických prípravkov.

Lacné utierky majú lemy obšité syntetickou niťou, ktorá je tvrdá a môže tak poškodiť lak. Čím vyššia je akosť utierky, tým lepšie absorbuje mastnotu, nečistoty a vodu. Lacné utierky použite na čistenie obyčajných laminovaných povrchov, na lesklé povrchy použite utierku drahšiu. Použitím kvalitnej utierky z mikrovlákna ušetríte na čistiacich prostriedkoch, pretože ich budete potrebovať oveľa menej.

Pravidelná údržba

Nábytok z masívu nevystavujte dlhodobému pôsobeniu vody a vodných pár, sálavému teplu ani UV žiareniu. Tiež ho nestavajte blízko ku klimatizácii. Vplyvom priamych slnečných lúčov a UV žiarenia sa môžu objaviť vlasové trhliny, farby môžu blednúť, biele povrchy žltnúť a môže sa strácať lesk. Na oživenie a ošetrenie opotrebovaných plôch použite voskovú politúru.

Pre zachovanie pôvodného vzhľadu na nábytok neklaďte vlhké (mokré) ani horúce predmety a v prípade postriekania tekutinou ho ihneď utrite do sucha. Dlhšiu životnosť nábytku zaistíte občasnou kontrolou a dotiahnutím všetkých skrutiek. Ak vlastníte historický kúsok nábytku, potom radšej čistenie prenechajte odborníkovi.

12 651
Vy + 12 651 dnešných zákazníkov mierite k lepšiemu bývaniu.
6 821
Čaká na vás 6 821 modelov nábytku.
6
Za posledný mesiac sme zaradili 6 noviniek.
959 187
Máme pre vás nábytok v 959 187 variantoch rozmerov, materiálov a farieb.