Ako sa starať o nábytok z voskovaného masívu

Nábytok z dreva napusteného voskom vyniká svojím prírodným vzhľadom. Vosk je ekologický a neobsahuje zdraviu škodlivé látky. Drevo má vďaka voskovanej úprave povrchu antistatické vlastnosti a zabraňuje usádzaniu prachu, ale je náchylné na poškodenie, a to najmä vyliatymi tekutinami. Aj obyčajná voda totiž zanechá na voskovanom povrchu po niekoľkých sekundách škvrny.

Nábytok z masívu chráňte pred vlhkosťou (poliatie tekutinou, napríklad pri zalievaní kvetov), priamym teplom (umiestnenie v blízkosti radiátorov a krbových pecí) a mechanickým poškodením (rôzne poškriabanie povrchu a zaťažovanie). Každé drevo starnutím tmavne, ale nejde o žiadnu chybu.

Použite:

  • čistiace prostriedky určené na voskované povrchy
  • voskové moridlo či politúru
  • mäkkú bavlnenú handričku

Nepoužívajte:

  • abrazívne prostriedky (brúsne a leštiace pasty, prášky)
  • chemické rozpúšťadlá (acetón, benzín)
  • agresívne chemické čistiace prostriedky, napr. kuchynské čističe
  • mokrú handričku

Akýkoľvek čistič najskôr vyskúšajte na malom a málo viditeľnom mieste, či nespôsobuje poškodenie materiálu. Až potom ho použite na celý nábytok. Pri jeho použití sa riaďte návodom od výrobcu. Zabránite tak prípadnému poškodeniu nábytku.

Na odstránenie škvŕn či rýh použite súpravu na opravu voskovaného nábytku. Foto: udrzovanydomov.cz

Bežné čistenie

Voskovaný nábytok čistite len suchou bavlnenou handričkou (výnimočne mierne vlhkou). Pokiaľ na povrchu zostanú škvrny alebo ryhy, musíte poškodené miesta vybrúsiť až na drevo a znova napustiť voskovým moridlom či voskovou politúrou. Čistiaci prostriedok na voskovaný nábytok nenanášajte na nábytok, ale na handričku.

Pevne prilepené nečistoty odstráňte bavlnenou utierkou jemne namočenou v čistej vode. Do vody môžete občas podľa miery znečistenia pridať čistiaci prostriedok alebo tekuté mydlo s vysokým obsahom tuku. V žiadnom prípade nepoužívajte oceľovú drôtenku. Mohli by ste poškriabať povrch a do dreva by potom vnikala vlhkosť, špina a prach.

Pravidelná údržba

Nábytok z masívu nevystavujte dlhodobému pôsobeniu vody a vodných pár, sálavému teplu ani UV žiareniu. Tiež ho nestavajte blízko ku klimatizácii. Vplyvom priamych slnečných lúčov a UV žiarenia sa môžu objaviť vlasové trhliny, farby môžu blednúť, biele povrchy žltnúť a môže sa strácať lesk. Na oživenie a ošetrenie opotrebovaných plôch použite voskovú politúru.

Aby ste zabránili odfarbeniu alebo rozpusteniu vrstvy vosku, neklaďte na nábytok teplé alebo mokré predmety. V prípade postriekania tekutinou povrch ihneď utrite do sucha. Dlhšiu životnosť nábytku zaistíte občasnou kontrolou a dotiahnutím všetkých skrutiek. Ak vlastníte historický kúsok nábytku, potom radšej čistenie prenechajte odborníkovi.

30 497
Vy + 30 497 dnešných zákazníkov mierite k lepšiemu bývaniu.
6 821
Čaká na vás 6 821 modelov nábytku.
0
Za posledný mesiac sme zaradili 0 noviniek.
959 187
Máme pre vás nábytok v 959 187 variantoch rozmerov, materiálov a farieb.