Ako sa starať o nábytok z olejovaného masívu

Olejovaný povrch je príjemný na dotyk a olej neobsahuje zdraviu škodlivé látky. Olejovanie zvýrazňuje štruktúru a farebné rozdiely dreva. Oproti voskovanému nábytku je olejovaný nábytok krátkodobo odolný proti pôsobeniu vody a iných tekutín (zhruba 1 minútu). Neodoláva však pare.

Nábytok z masívu chráňte pred vlhkosťou (poliatím tekutinou, napríklad pri zalievaní kvetov), priamym teplom (umiestnenie v blízkosti radiátorov a krbových pecí) a mechanickým poškodením (rôzne poškriabanie povrchu a zaťažovanie). Každé drevo starnutím tmavne, ale nejde o žiadnu chybu.

Použite:

  • slabú mydlovú vodu
  • prachovku, mikrovláknovú alebo papierovú utierku
  • voskovo – olejovú politúru (stojí zhruba 22 eur)
  • sadu na údržbu olejovaného nábytku

Nepoužívajte:

  • abrazívne prostriedky (brúsne a leštiace pasty, prášky)
  • koncentrované čistiace prostriedky
  • drôtenky

Akýkoľvek čistič najskôr vyskúšajte na malom a málo viditeľnom mieste, či nespôsobuje poškodenie materiálu. Až potom ho použite na celý nábytok. Pri jeho použití sa riaďte návodom od výrobcu. Zabránite tak prípadnému poškodeniu nábytku.

Škvrny aj drobné ryhy obrúste a opravené miesto ošetrite olejom. Foto: ©Depositphotos.com/PEPPERSMINT

Bežné čistenie

Na odstránenie prachu použite mäkkú čistú a suchú prachovku z materiálu, ktorý nepúšťa vlákna (bavlna, ľan, flís). Rozliate tekutiny ihneď odsajte pomocou textilnej alebo papierovej utierky tak, aby ste tekutinu nerozmazávali po povrchu. Potom povrch otrite v smere vlákien dreva dobre vyžmýkanou handričkou, a potom ho ihneď vytrite dosucha.

Väčšie znečistenie nenechávajte zaschnúť a hneď ho odstráňte suchou alebo ľahko namočenou handričkou vo veľmi slabej mydlovej vode. Nakoniec povrch vysušte. Môžete použiť aj tekuté mydlo (zhruba 3 kvapky na šálku vody). Špeciálne prípravky na drevený nábytok nemusíte vôbec používať. Na dôkladnejšie čistenie však môžete použiť špeciálne mydlo (kokosový a sójový olej), ktoré na povrchu vytvára ochrannú vrstvu.

Odstránenie drobných rýh a škrabancov

Škvrny a ryhy (ale aj stopy po fixkách) opravíte obrúsením daného miesta až na drevo a nanesením novej vrstvy oleja a šelaku. K obrúseniu použite špeciálnu brúsnu hubku zo súpravy na údržbu olejovaného nábytku.

Drobné jamky bez pretrhnutých drevných vlákien opravíte miernym a opakovaným naparením povrchu žehličkou. Preliačené drevo sa tak vráti do pôvodnej podoby. Opravené miesto nakoniec ošetrite olejom. Hlboké škrabance či ryhy do hĺbky 4 mm opravíte pomocou špeciálnej brúsnej hubky. Tieto väčšie opravy však radšej prenechajte odborníkovi (stolárskej firme).

Pravidelná údržba

Nábytok pravidelne kontrolujte a v prípade potreby povrch ošetrite novým nánosom oleja. Samotný olej totiž prirodzene vysychá. Každé tri mesiace by ste mali ošetriť nábytok čistou handričkou namočenou v oleji. Vďaka opätovnému náteru olejom nie sú škvrny a škrabance toľko vidieť. Na oživenie a ošetrenie opotrebovaných plôch nábytku použite voskovo-olejovú politúru, ktorú naneste v tenkej vrstve handričkou. Po niekoľkých minútach vsakovania (podľa návodu) prebytok zotrite suchou flanelovou handričkou, kým nedosiahnete rovnomerne matnú plochu.

20 520
Vy + 20 520 dnešných zákazníkov mierite k lepšiemu bývaniu.
6 821
Čaká na vás 6 821 modelov nábytku.
0
Za posledný mesiac sme zaradili 0 noviniek.
959 187
Máme pre vás nábytok v 959 187 variantoch rozmerov, materiálov a farieb.