Ako vyčistiť nábytok z plastu a plexiskla

Plast je moderný a v dnešnej dobe aj kvalitný materiál, ktorý je pevný, odolný a jednoduchý na údržbu, na dotyk však pôsobí chladne. Pri čistení vždy postupujte opatrne, aby ste nábytok nepoškriabali. V škrabancoch sa totiž držia nečistoty, ktoré sa dajú len ťažko odstrániť.

Použite:

  • obyčajnú handru
  • čistič na plastové povrchy (okná, dvere, záhradný nábytok)
  • mikrovláknovú utierku
  • saponát
  • čistič na okná
  • mydlovú vodu prípravok na oživenie plastu

Nepoužívajte:

  • abrazívne prostriedky (tekutý i klasický piesok)
  • hubky na riad
  • drôtenky

Akýkoľvek čistič najskôr vyskúšajte na malom a málo viditeľnom mieste, či nespôsobuje poškodenie materiálu. Až potom ho použite na celý nábytok. Pri jeho použití sa riaďte návodom od výrobcu. Zabránite tak prípadnému poškodeniu nábytku.

Záhradný nábytok z plastu môžete opláchnuť prúdom vody. Foto: ©Depositphotos.com/Maximkostenko

Ako čistiť plastový nábytok

Plastový nábytok najskôr zbavte prachu vlhkou utierkou (napríklad mikrovláknovou). Silné znečistenie zotrite handričkou namočenou v teplej vode s neagresívnym čistiacim prípravkom alebo saponátom. Ten na povrch nastriekajte, nechajte chvíľu pôsobiť a zotrite pripravenou handrou. Na plexisklo vám stačí akýkoľvek čistič na okná (napríklad Okena za 0,60 eur) a jemná handrička.

Na čistenie sú najlepšie prípravky, ktoré sú určené priamo na nábytok z plastu, napríklad B-Clean za 2,50 eur. Plast môžete oživiť obnovovacím sprejom (napríklad Sonax Konzervácia plastov za 7,50 eur). Prípravky s brúsnymi účinkami nepoužívajte, pretože by ste mohli nábytok poškriabať. Na narušenom povrchu sa potom ľahšie usadzujú nečistoty.

Ako čistiť nábytok z umelého ratanu

Nábytok z umelého ratanu omyte od nečistôt vlhkou handričkou alebo ho opláchnite pod prúdom vody. Pri čistení môžete použiť aj vlažnú mydlovú vodu alebo špeciálny čistiaci prostriedok (HG 12405 Intenzívny čistič záhradného nábytku za 3,40 eur lebo Fabel čistič ratanu za 10,90 eur). Umelý ratan nevystavujte teplotám nad 40 °C a v zime teplotám pod bodom mrazu, pretože môže skrehnúť a popraskať.

Ako čistiť drevoplast

Nábytok vyrobený z drevoplastu je prakticky bezúdržbový. Nemusíte ho natierať, voskovať ani inak ošetrovať. Môžete ho nechať dlhú dobu na slnku, v daždi aj vetre bez toho, aby sa zmenili jeho vlastnosti. Ak sa nábytok z drevoplastu zašpiní, umyte ho mokrou handrou, kefou alebo pomocou vysokotlakovej umývačky.

16 344
Vy + 16 344 dnešných zákazníkov mierite k lepšiemu bývaniu.
6 821
Čaká na vás 6 821 modelov nábytku.
4
Za posledný mesiac sme zaradili 4 noviniek.
959 187
Máme pre vás nábytok v 959 187 variantoch rozmerov, materiálov a farieb.