Moderný kovový nábytok – ako sa o neho starať?

Kovový nábytok pôsobí moderne a hodí sa takmer do akéhokoľvek interiéru. Je prakticky bezúdržbový, ale chladný na dotyk. Keď je kombinovaný s ďalšími materiálmi, ako je drevo či plast, tak pri čistení dbajte na pokyny výrobcu o ich údržbe. Tieto doplnkové materiály totiž vyžadujú špeciálnu starostlivosť.

Použite:

  • handru z bavlny či mikrovlákna
  • špongiu s bielou spodnou stranou
  • špeciálny prípravok na nerez a iné kovy
  • bežný saponát
  • špongiu na nerez
  • vlažnú mydlovú vodu

Nepoužívajte:

  • klasické i tekuté piesky a iné abrazívne prípravky
  • drôtenky a špongie na riad s čiernou alebo zelenou spodnou časťou
  • prostriedky s obsahom chlóru
  • bieliace a dezinfekčné prostriedky

Akýkoľvek čistič najprv vyskúšajte na malom a málo viditeľnom mieste, či nespôsobuje poškodenie materiálu. Až potom ho použite na celý nábytok. Pri jeho použití sa riaďte návodom od výrobcu. Zabránite tak prípadnému poškodeniu nábytku.

Na nerez použite utierku z mikrovlákien a špeciálny čistič. Foto: ©Depositphotos.com/lunamarina

Ako vyčistiť nerez

Na zvislé plochy radšej použite čistiacu penu, ktorá nestečie. Špeciálne čističe (napríklad Pulirapid Splendi na nerez za 2 eurá) obsahujú zložku, ktorá čistí aj leští zároveň. Na povrchu navyše zanechajú ochranný silikónový povlak, ktorý zmierňuje tvorbu ďalších odtlačkov. Bežný saponát zanecháva nepekné škvrny, použite ho teda len na veľmi mastné povrchy a po čistení ho dôkladne zotrite a nerez preleštite špeciálnym prípravkom. Vždy používajte poriadne vyžmýkanú handru alebo povrch nakoniec pretrite suchou utierkou.

Bežné fliačky od vody či odtlačkov prstov vyčistite utierkou z mikrovlákna. Tie s hrubším povrchom na seba viažu prach, mastnotu aj inú špinu, jemnejšie povrch vyleštia. Namiesto nich môžete použiť aj kuchynské papierové utierky. Zaschnuté zvyšky jedla a pripáleniny nechajte najskôr odmočiť, a potom ich opatrne odstráňte špongiou alebo drevenou obracačkou. Namiesto špeciálneho čistiaceho prostriedku na nerez môžete použiť aj bežný čistič na okná a horúcu vodu.

Ako čistiť chróm

Chrómované predmety najskôr otrite vlhkou mäkkou handričkou, a potom ich druhou handričkou vyleštite. Na väčšie nečistoty použite nepríliš agresívny čistiaci prostriedok. Špinu a mastnotu odstránite aj mydlovou vodou a mäkkou kefkou. Nepoužívajte abrazívne čističe. Chrómovaný povrch môžete poškodiť aj vysokou teplotou, preto zabudnite na parné čistenie.

Ako sa starať o kovový nábytok

Hliníkový nábytok je skoro bezúdržbový. Cez zimu ho chráňte pred vlhkosťou a mrazom a raz za čas ho umyte vodou a nechajte oschnúť. Prípadné mastné škvrny, prach či odtlačky prstov odstráňte čistiacim prostriedkom na hliníkový a kovový nábytok (napríklad SHINE Aluminium Power Cleaner za 10 eúr).

Záhradný nábytok z ušľachtilej ocele občas umyte od nečistôt prúdom vody. Kvalitný kovový nábytok nemusíte na zimu upratovať. Nábytok bez povrchovej úpravy však radšej mimo sezónu uschovajte na suché miesto.

Nábytok vybavený kvalitným ochranným náterom proti korózii občas umyte vodou a ihneď osušte. Ak sa časť náteru odštiepi, je treba poškodené miesto opraviť, inak môže dôjsť ku korózii. Použite akúkoľvek farbu na kov, ktorá obsahuje ako základový, tak aj vrchný náter.

Pri väčšom poškodení starý náter odstráňte (napríklad pieskovaním) a nábytok znovu natrite. Hrdzavé miesta opatrne obrúste jemným brúsnym papierom alebo drôtenkou (prípadne drôtenou kefou) a opravte pomocou lakovacieho pera na drobné opravy laku (napríklad Fix It Pro cca 4 eurá), prípadne pretrite farbou na kov.

33 548
Vy + 33 548 dnešných zákazníkov mierite k lepšiemu bývaniu.
6 821
Čaká na vás 6 821 modelov nábytku.
0
Za posledný mesiac sme zaradili 0 noviniek.
959 187
Máme pre vás nábytok v 959 187 variantoch rozmerov, materiálov a farieb.