Sklenený nábytok - ako ho čistiť a udržiavať?

Sklenený nábytok vyzerá moderne a ľahko ho vyčistíte. Interiéru dodáva sklo pocit vzdušnosti a ľahkosti, na dotyk je však chladné a je na ňom vidieť každá drobná nečistota, prach či odtlačok prsta. Výrobcovia nábytku môžu používať iba bezpečnostné kalené sklo, takže sa nemusíte báť ostrých črepov. Ak sa už aj sklo rozbije, tak sa rozpadne na malé neostré úlomky, prípadne črepiny ostanú nalepené na bezpečnostnej fólii.

Použite:

  • mäkkú handričku
  • teplú vodu
  • čistiace prostriedky na sklo (najlepšie s alkoholom)
  • bežné saponáty

Nepoužívajte:

  • abrazívne materiály

Akýkoľvek čistič najprv vyskúšajte na malom a málo viditeľnom mieste, či nespôsobuje poškodenie materiálu. Až potom ho použite na celý nábytok. Pri jeho použití sa riaďte návodom od výrobcu. Zabránite tak prípadnému poškodeniu nábytku.

Na vyčistenie skla je ideálna mäkka handrička a čistič s obsahom alkoholu. Foto: ©Depositphotos.com/belchonock

Bežná údržba

Sklo raz začas otrite handričkou namočenou v teplej vode alebo použite špeciálny čistiaci prostriedok určený priamo na sklo (napríklad Okena za cca 1 euro). Ideálne sú čističe s alkoholom, pretože sa rýchlo odparia, nestihnú na skle zaschnúť a nevytvorí sa toľko šmúh. Na zvislé plochy použite radšej čistič, ktorý sa po nastriekaní zmení na penu (napríklad Xanto za 2 eurá). Nebude z nich totiž tak stekať.

Pri čistení skla leptaného, pieskovaného alebo inak upravovaného si dávajte väčší pozor. Nikdy nečistite iba konkrétne zašpinené miesto, ale celú plochu. Použite vodu s bežnými saponátmi, ktoré príliš nepenia, a vody použite čo najmenej. Stačí vlhká handra. Leptané sklo potom nechajte prirodzene vyschnúť, pieskované sklo po vyčistení utrite do sucha.

Maľované sklo čistite suchou, navlhčenou alebo mokrou handričkou. Dávajte si však pozor na to, či nejde o sklo maľované farbami bez vypálenia. Na ňom sa môže pri častom omývaní farba odlupovať, a preto je nutné ho omývať šetrne a jemnými prípravkami. Lacobel (sklo dokončené z jednej strany pigmentovým lakom) môžete čistiť suchou, vlhkou aj mokrou handričkou, musíte však zabrániť prieniku vody k lakovanej ploche.

Ako vyčistiť zrkadlo

Zo zrkadla najprv zotrite prach, aby ste ho pri leštení nepoškrabali drobnými zrnkami nečistôt. Potom ho otrite handričkou namočenou do obyčajnej vody alebo do čistiaceho prostriedku a vyleštite obyčajnými zhúžvanými novinami alebo papierovou či mikrovláknovou utierkou. Pri čistení zrkadla sa vyhnite agresívnym prípravkom, ktoré obsahujú veľké množstvo chlóru či kyselín. Najlepšie je použiť liehový čistič, ktorý sa rýchlo odparí a nezanechá toľko šmúh.

12 728
Vy + 12 728 dnešných zákazníkov mierite k lepšiemu bývaniu.
6 821
Čaká na vás 6 821 modelov nábytku.
0
Za posledný mesiac sme zaradili 0 noviniek.
959 187
Máme pre vás nábytok v 959 187 variantoch rozmerov, materiálov a farieb.