Ako sa starať o výrobky z keramiky

Keramika má výbornú odolnosť proti vlhkosti. Vyčistiť keramické sanitárne vybavenie kúpeľne je preto veľmi jednoduché, a keď poznáte správny postup, tak sa ľahko zbavíte aj usadeného vodného kameňa a hrdze a umývadlo či záchod sa budú krásne lesknúť. Len si dajte pozor, aby ste ich nepoškriabali.

Použite:

  • teplú mydlovú vodu
  • čistiace prostriedky s hodnotou pH 1-3
  • mäkkú hubku, handričku alebo švédsku utierku

Nepoužívajte:

  • drsné abrazívne čističe
  • pieskové pasty
  • kefy
  • drôtenky

Akýkoľvek čistič najskôr vyskúšajte na malom a málo viditeľnom mieste, či nespôsobuje poškodenie materiálu. Až potom ho použite na celý výrobok. Pri jeho použití sa riaďte návodom od výrobcu. Zabránite tak prípadnému poškodeniu nábytku.

Na vyčistenie keramického umývadla či vane použite mäkkú špongiu, handričku alebo švédsku utierku. Foto: ©Depositphotos.com/zestmarina

Čistenie

Umývadlo pravidelne oplachujte od prachu teplou mydlovou vodou. Bežné znečistenie vyčistíte mäkkou špongiou alebo handričkou spolu s čistiacimi prostriedkami s pH 1 - 3 určenými na kúpeľne. Nikdy nepoužívajte drsné abrazívne čističe, pieskové pasty a kefy alebo drôtenky, pretože by ste mohli poškriabať povrch výrobku.

Na čistenie môžete použiť aj švédsku utierku alebo textíliu z mikrovlákna, ktorá je vďaka hustým vláknam veľmi účinná, umývadlo čistí šetrne a dodá mu lesk. Na zvýšenie lesku môžete potrieť umývadlo octom, nasypať naň soľ a nechať niekoľko hodín pôsobiť. Potom stačí umývadlo utrieť handričkou a opláchnuť čistou vodou.

Ak vás trápia usadeniny vodného kameňa, odstráňte ich čistiacim prípravkom určeným na vodný kameň. Môžete využiť aj prášok do pečiva alebo ocot. Postihnuté miesto navlhčite, zasypte práškom do pečiva, zľahka rozotrite špongiou a nechajte chvíľu pôsobiť. Nakoniec ho opláchnite. Dajte pozor na to, aby vám prášok na umývadle nezaschol, pretože potom by sa zle odstraňoval. Tiež môžete postihnuté miesto poliať horúcim octom, nechať chvíľu pôsobiť a opláchnuť čistou vodou.

Ak sa na umývadle objavia šmuhy, ktoré nejdú ničím zmyť, skúste ich odstrániť pomocou obyčajnej gumy na gumovanie ceruziek. Lepší účinok máva tvrdší tmavošedý koniec. Gumovanie pomáha na špinu, ktorá nezasahuje do hlbších vrstiev keramiky. Ak je špina vo väčšej vrstve keramiky, použite neagresívny čistiaci prostriedok. Na kvalitnejšie keramické umývadlá potom môžete použiť aj osvedčené Savo alebo bežný čistič bŕzd.

30 840
Vy + 30 840 dnešných zákazníkov mierite k lepšiemu bývaniu.
6 821
Čaká na vás 6 821 modelov nábytku.
4
Za posledný mesiac sme zaradili 4 noviniek.
959 187
Máme pre vás nábytok v 959 187 variantoch rozmerov, materiálov a farieb.