Ako si vybrať hojdaciu sieť?

Hojdaciu sieť (hamak) využijú deti i dospelí. Relaxovať v nej môžete sami aj vo viacerých osobách. Môžete ju zavesiť do exteriéru aj interiéru, viac sa však hodí von, kde je väčší priestor. Zavesíte ju buď medzi stromami alebo na stojan. Aký je rozdiel medzi závesným kreslom a sieťou? Sieť slúži na ležanie a musíte ju upevniť v dvoch bodoch, kreslo slúži na sedenie a na kotvenie potrebuje len jeden bod.

Pri výbere siete sa zamyslite nad tým, či máte miesto, kam hojdaciu sieť zavesiť (napríklad dva stromy v správnej vzdialenosti). Ak nie, budete si musieť zaobstarať aj stojan na jej zavesenie. Ďalšími kritériami na výber siete je jej maximálna nosnosť, materiál, z ktorého je vyrobená a či je určená pre jedného alebo viacerých ľudí. K takmer každej hojdacej sieti musíte zvlášť dokúpiť prvky na uchytenie, pri niektorých sú už v cene.

Vzhľad

Hojdacie siete môžete deliť podľa toho, či majú alebo nemajú po stranách zabudované priečne drevené lišty. Sieť s drevenými lištami pôsobí elegantnejšie a po celý čas drží svoj daný tvar. Nie je vhodná pre malé deti, pretože je stále napnutá a menej stabilná. Je teda určená skôr pre dospelých. Výhodou sietí bez výstuh je, že do nich malé deti "zapadnú" a bez nebezpečenstva vypadnutia sa v nej môžu vyblázniť. Dajú sa zavesiť takmer kdekoľvek a na spánok či polihovanie sú omnoho stabilnejšie. Dizajn stojana býva rôzny, ale vždy je prispôsobený k jednoduchému zavesenie siete.

Materiály

Sieť by mala byť vyrobená z materiálov odolných voči UV žiareniu a poveternostným podmienkam. Väčšina sietí sa vyrába zo 100 % bavlny, niekedy aj zo 100 % nylonu. Bavlna je pevná, príjemná na dotyk a môžete ju prať. Niekedy sa kombinuje bavlna a polyester. Siete z prírodného materiálu sú štýlovejšie, ale musíte ich schovávať pred dažďom. Pri sieťach, ktoré budete často prenášať, voľte sieť s obalom a popruhom na nosenie. Stojan väčšinou býva vyrobený z dreva či kovu.

Siete z polypropylénu a polyesteru majú podobné vlastnosti, takže výber záleží skôr na tom, akú požadujete farbu. Sú to umelé materiály, takže vydržia aj vonku na daždi. Oba materiály sú pomerne dobre stálofarebné na slnku. Maximálny komfort zaistí mäkké a pružné tkané vlákno. Na cesty kúpte outdoorovú alebo turistickú hojdaciu sieť z ľahkého a odolného materiálu, najlepšie zo 100 % nylonu alebo padákového hodvábu. Väčšinou vážia do pol kila, ľahko ich zbalíte a rýchlo schnú. Počítajte však s nosnosťou zhruba do 100 kg.

Konštrukcia

Sieť má mať väčšiu nosnosť než koľko váži osoba, ktorá si do nej líha, inak by mohla byť nestabilná. Vyššiu nosnosť máva sieť s extra silnými šnúrami, ktoré sú spojené pásikom tak, aby sa vyrovnalo vysoké bodové zaťaženie. Pre viac osôb voľte sieť s väčšou plochou na ležanie, počítajte však aj s väčším priestorom, ktorý potrebujete na jej umiestnenie. Stojan musí byť stabilný a pevný. Pokiaľ je výškovo aj dĺžkovo nastaviteľný, môžete ho ľahko prispôsobiť vlastným potrebám.

Nosnosť hojdacích sietí pre jednu osobu sa pohybuje v rozmedzí zhruba od 100 kg do 120 kg, pre dve osoby do 160 kg. Existujú aj siete s veľkosťou XXL (siete family), ktoré majú nosnosť až 200 kg. Ak máte problémy s chrbtom, vyberte si sieť, v ktorej môžete ležať našikmo. Takáto sieť je navyše stabilnejšia, takže v nej môže bezpečne ležať aj dieťa.

34 910
Vy + 34 910 dnešných zákazníkov mierite k lepšiemu bývaniu.
6 821
Čaká na vás 6 821 modelov nábytku.
0
Za posledný mesiac sme zaradili 0 noviniek.
959 187
Máme pre vás nábytok v 959 187 variantoch rozmerov, materiálov a farieb.