Ako vybrať záhradný slnečník?

Záhradný slnečník môže byť vhodným variantom na rýchle a jednoduché vytvorenie tieňa, ak na záhrade nemáte dostatok miesta na altánok. Slnečník vás ochráni nielen pred slnečnými lúčmi, ale poskytne vám aj kvalitnú ochranu pred priamym UV žiarením. Kvalitnejšie modely vás tiež ochránia aj pred nečakanou letnou prehánkou, ale pri silnejšom daždi radšej slnečník upracte a schovajte sa pod strechu.

Rozmery

Veľkosť klobúka voľte podľa toho, akú plochu zaberá nábytok, ktorý pod ním chcete mať postavený. Na dostatočné tienenie odporúčajú výrobcovia priemer okolo 3 metrov, na terasu či balkón však využijete skôr menšie modely. Čím väčší slnečník budete kupovať, tým viac sa zamerajte na mechanizmus otvárania. Malý slnečník otvoríte ľahko s akýmkoľvek mechanizmom, pri tých väčších sa už bude hodiť lankový systém s kladkou a závažím, servomechanizmus s protizávažím alebo kľučka.

Vzhľad

Slnečníky sa skladajú z klobúka, nohy a základne. Noha môže byť stredová alebo bočná, keď je klobúk väčšinou zavesený (lampiónový, niekedy sa hovorí aj lampový). Vďaka nohe mimo stredu dáte pod slnečník ľahšie nábytok. Klobúk býva okrúhly, štvorcový, obdĺžnikový aj viacúholníkový.

Záhradné slnečníky zoženiete v širokej škále farieb aj ich kombinácií, prípadne s potlačou alebo rôznymi ozdobami. Vyberte takú farbu, ktorá bude ladiť s prostredím, do ktorého chcete slnečník postaviť. Pestré potlače radšej voľte len na menších slnečníkoch a najlepšie tak, aby sa zhodovali so vzorom poťahov záhradného nábytku.

Materiály

Konštrukcia slnečníka väčšinou býva drevená alebo kovová, pri tých najlacnejších niekedy aj plastová alebo sklolaminátová. Drahšie slnečníky mávajú kovovú konštrukciu vyrobenú z nehrdzavejúcich zliatin natretých kvalitným náterom. Na drevených slnečníkoch sa väčšinou používa tvrdé impregnované drevo, napríklad dub, irocco, palisander alebo obľúbený tík, ktorý je kvalitný a odolný vo vonkajších podmienkach.

Základňa (čiže stojan) býva väčšinou plastová a plní sa pieskom alebo vodou, aby bola čo najťažšia a udržala slnečník aj pri silnejšom vetre. Niekedy je základňa vyrobená z betónu alebo liatiny, prípadne z lešteného kameňa.

Na potiahnutie slnečníka sú ideálne poťahové látky vyššej kvalitatívnej triedy s vyššou hustotou vlákien, vyšším stupňom svetlostálosti aj farebnej stálosti a vyšším vodným stĺpcom. Často sa používajú tkaniny z polyesteru v kombinácii s bavlnou, impregnované textílie alebo laminované tkaniny. Niektoré látky (väčšinou s prímesou teflónu) bránia zašpineniu a plesniveniu poťahu. Látka musí byť dobre napnutá a je lepšie, keď je nekrčivá. V prípade, že má slnečník volány, musia byť pevné a neohýbateľné, aby vydržali aj silnejší vietor.

Látka použitá na potiahnutie klobúka ovplyvní životnosť a spôsob využitia slnečníka. Ak ho chcete používať iba ako ochranu proti slnku, bude vám stačiť bavlnený poťah. Ak chcete, aby vás ochránil aj pred dažďom, poobhliadnite sa po impregnovaných materiáloch. Aj pri nich však výrobcovia odporúčajú, aby ste ich nenechávali dlho na daždi. Existujú látky vhodné do dažďa, ale sú drahšie.

Na lacných kovových slnečníkoch tvorí konštrukciu tenká rúrková noha a slabá drôtená kostra. Ak je kov ošetrený iba jedným náterom, už počas prvého roka používania môže začať hrdzavieť v spojoch. Ovládanie býva z plastových výliskov (i na naklápaní), ktoré nemávajú vysokú životnosť. Poťahová látka z umelej tkaniny nebýva nepremokavá, ku konštrukcii je pripevnená len zľahka a volány nie sú vystužené. Pri takých slnečníkoch nečakajte príliš veľkú kvalitu. Väčšinou vydržia asi okolo troch rokov, niekedy aj menej. Ak chcete, aby slnečník vydržal dlhšie, radšej si priplaťte.

Konštrukcia

Lacnejšie modely sa skladajú ako obyčajný dáždnik pomocou pružinového piesta, iné sa ovládajú lankom s kladkou. Pri drahších modeloch sa stretnete s pohodlným ovládaním na plynový piest, prípadne so skladaním na diaľkové ovládanie. Väčšina modelov má kĺb umožňujúci slnečník naklopiť, na niektorých je tiež možné sňať a vyprať poťah, čo značne uľahčuje ich údržbu. Na niektorých stojanoch je možné regulovať priemer osadenia na tyč slnečníka. Lacnejšie slnečníky sa väčšinou predávajú bez stojana, pri drahších býva stojan súčasťou balenia a je v rovnakom dizajne ako samotný slnečník.

Konštrukcia musí byť odolná proti poveternostným vplyvom a slnečník sa musí dať ľahko roztiahnuť aj stiahnuť. Čím väčší slnečník chcete, tým robustnejšiu konštrukciu vyberajte. Aby bol slnečník bezpečný, musí byť predovšetkým stabilný. Preto je dôležité, aby základňa bola čo najmasívnejšia, a to hlavne pri veľkých modeloch. Ak ukotvíte slnečník k zemi, nemusíte základňu riešiť. Plastový podstavec máva objem cca 15 litrov, čo stačí na menší slnečník.

Pre priemer slnečníka do 200 cm odporúčajú výrobcovia stojan s hmotnosťou minimálne 25 kg, pri väčších priemeroch až 40 kg. Dobre zakotvený slnečník by mal odolať vetru s rýchlosťou päťdesiat kilometrov za hodinu. Keď budete chcieť slnečník často prenášať, počítajte s tým, že sa ťažký stojan pekne prenesie. Stabilitu slnečníka ovplyvní aj množstvo kĺbov. Flexibilnejší slnečník s viacerými kĺbmi si síce budete môcť natočiť presne tak, ako potrebujete, ale hrozí nebezpečenstvo, že bude menej stabilný.

20 380
Vy + 20 380 dnešných zákazníkov mierite k lepšiemu bývaniu.
6 821
Čaká na vás 6 821 modelov nábytku.
0
Za posledný mesiac sme zaradili 0 noviniek.
959 187
Máme pre vás nábytok v 959 187 variantoch rozmerov, materiálov a farieb.