Ako si vybrať záhradné kreslo

Koktail, slniečko, pohoda... Chcete si užiť relax na záhrade ešte viac? Kúpte si záhradné kreslo. Pri výbere však zvážte, kde ho budete najčastejšie používať. Je totiž rozdiel, či ho postavíte na krytú terasu, do polozakrytej pergoly alebo do voľného priestoru bez strechy. Nábytok, na ktorý bude často pršať, musí byť z oveľa odolnejšieho materiálu.

Rozmery

Rozmery kresla sú podobné ako na bežných kreslách do interiéru. Ak ho budete používať v rámci setu s odkladacím stolíkom, mala by výška sedu zodpovedať zhruba výške stolíka. Ak budete kreslo využívať ako solitér na odpočívanie, malo by byť mohutnejšie a väčšie.

Sedadlo relaxačného kresla býva vo výške 43 - 47 centimetrov a mierne naklonené smerom dozadu (v uhle asi 4 - 7°). Hĺbka sedadla by mala byť taká, aby ste sa mohli celým chrbtom pohodlne oprieť o operadlo, šírka už závisí predovšetkým na vašej postave. Operadlo má so sedadlom zvierať uhol väčší ako deväťdesiat stupňov, niektorí výrobcovia odporúčajú "záklon" až 135 stupňov.

Materiály

Kreslo, ktoré bude stáť pod strechou, môže byť vyrobené z prírodných materiálov, ako je ratan, banánové listy, vodný hyacint či menej odolné druhy driev. Na otvorené miesta je vhodný umelý ratan, plast, hliník, nerez či kvalitné drevo ako napríklad meranti, agát alebo tík. Pre nábytok z umelého ratanu je ideálna konštrukcia z hliníka. V prípade, že sa rozhodnete pre kreslo z plastu, nekupujte to najlacnejšie. Nemuselo by vám dlho vydržať. Drevo je odolné, ale musíte sa o neho viac starať, takže ho voľte len v prípade, že vám to neprekáža.

Kov je na údržbu nenáročný, ale chladí, takže je vhodné použiť voľné vankúše, prípadne čalúnenie zo sieťoviny. V prípade, že bude kreslo čalúnené, voľte najlepšie voľné vankúše, ktoré pri zlom počasí ľahko schováte. Čalúnenie by malo byť vyrobené z rýchlo schnúcej peny a poťah by mal byť z textílie, ktorá je odolná proti vode aj slnečnému žiareniu, je stálofarebná a ľahko čistiteľná. Kvôli ľahšej údržbe sa vám bude hodiť snímateľný poťah.

Konštrukcia

Kreslo na záhradu by malo mať pohodlné opierky rúk, a to v takej výške, aby odľahčili položené ruky. Operadlo by malo byť tak vysoké, aby ste si o neho mohli oprieť hlavu. Ak si sedenie v kresle chcete naozaj užiť, voľte také, ktoré bude polohovacie a bude mať podperu nôh. Operadlo by sa malo dať sklopiť aspoň do polosedu a polohovanie by malo byť čo najjednoduchšie.

Voľbu nábytku ovplyvní aj podlahová krytina, na ktorej bude stáť. Na dlažbu sa širokými škárami sa nehodí kreslo s drobnými nožičkami, pretože by mohli zapadnúť do medzier. Ťažká kovová podnož môže poškriabať chúlostivejšiu drevenú podlahu, kovový nábytok postavený na trávniku zase väčšinou nepríjemne zapadá.

5 832
Vy + 5 832 dnešných zákazníkov mierite k lepšiemu bývaniu.
6 821
Čaká na vás 6 821 modelov nábytku.
4
Za posledný mesiac sme zaradili 4 noviniek.
959 187
Máme pre vás nábytok v 959 187 variantoch rozmerov, materiálov a farieb.