Ako si vybrať umývadlo?

V kúpeľni nesmie chýbať umývadlo. Pri jeho výbere sa neriaďte len jeho vzhľadom, ale aj tým, aké je funkčné. Veľkosť a tvar umývadla by mali ladiť s veľkosťou kúpeľne. Pred umývadlom by malo zostať 80 centimetrov voľného priestoru a okolo neho by malo byť aspoň 10 centimetrov. Ak počítate s nástennými držiakmi uterákov, rozšírte tento priestor na zhruba 20 centimetrov. Ak sa s umývadlom do kúpeľne "nevmestíte", skúste jeho rohový variant.

Rozmery

Umývadlo musí byť také veľké, aby sa do neho pohodlne zmestili obe ruky a voda pri umývaní nešpliechala von. Štandardné umývadlo máva šírku 50 - 65 cm a hĺbku 42 - 50 cm, do priestranných kúpeľní potom môžete zvoliť aj modely široké 80 - 100 cm. Umývadielka (vhodné na toalety) mávajú šírku okolo 35 cm a hĺbku od 22 cm. Rodina s jedným či dvoma deťmi ocení dve umývadlá, prípadne dvojumývadlo, pri ktorom postačí aj rozmer 120 × 60 cm.

Vzhľad

Umývadlá sa vyrábajú v rôznych tvaroch, od klasických eliptických až po hranaté modely. Najviac používané sú umývadlá so skrinkou, obľúbené sú však tiež umývadlové misy, ktoré akoby ležia na nosnej doske. Existujú tiež zápustné umývadlá, ktoré sa zhora zapúšťajú do dosky, a vstavané, ktoré sa naopak do dosky pripevňujú zospodu. Závesné umývadlo môže byť vybavené polostĺpom alebo stĺpom (nohou), ktorý zakrýva odpady.

Polnoha je z hľadiska ľahšieho upratovania pod umývadlom praktickejšia. Ak sa vám noha či polnoha na umývadle nepáči a nechcete sa pozerať na klasické odpady, voľte ich dizajnové prevedenie. Dvojumývadlo je síce drahšie, ale máva väčšie odkladacie priestory. Dve klasické umývadlá však väčšinou poskytnú viac priestoru na osobnú hygienu.

Farba umývadla súvisí s voľbou materiálu. V prípade sanitárnej keramiky je väčšinou na výber biela a čierna farba v lesklom a matnom prevedení. Oproti tomu sklenené umývadlá sa vyrábajú v mnohých odtieňoch, a to jednofarebné aj rôzne zdobené. Aj v prípade umelého kameňa sa ponúka široká škála farieb, od pastelových odtieňov až po čiernu či sivú farbu.

Materiály

Na výrobu umývadiel sa najčastejšie používa sanitárna keramika alebo akrylát. Ich povrch je hladký a ľahko sa udržiava. Umývadlá sa vyznačujú tvrdým povrchom, ktorý odoláva oderu aj pôsobeniu chemických látok. Používa sa aj keramika s antibakteriálnou úpravou i s úpravou, ktorá zabraňuje zachytávaniu kvapiek vody na povrchu a vytváraniu nevzhľadných máp. Z ďalších materiálov sa na výrobu používa mramor, drevo, nerez, sklo, kameň, smaltovaná oceľ, polyuretán, liaty mramor aj ich kombinácie. Takéto umývadlá obvykle pôsobia efektne, ich údržba však býva oveľa náročnejšia, pretože na povrchu zvyčajne zostávajú viditeľné stopy po kvapkách vody.

5 978
Vy + 5 978 dnešných zákazníkov mierite k lepšiemu bývaniu.
6 821
Čaká na vás 6 821 modelov nábytku.
4
Za posledný mesiac sme zaradili 4 noviniek.
959 187
Máme pre vás nábytok v 959 187 variantoch rozmerov, materiálov a farieb.