Ako vybrať skrinku pod umývadlo

Pod umývadlom býva často nevyužitý priestor, čo je veľká škoda najmä v prípade, že máte malú kúpeľňu a snažíte sa šetriť každý centimeter. Ak pod umývadlo dáte skrinku, môžete tu schovávať napríklad čistiace prostriedky, kozmetiku či iné veci. Navyše schováte nevzhľadný odpad od umývadla.

Rozmery

Do malej kúpeľne vyberte skrinku s malou hĺbkou, aby nezaberala príliš veľa priestoru smerom do miestnosti. Výška skrinky sa odvíja od výšky umývadla nad zemou, ktorá má zodpovedať postave jeho užívateľa. Tých však býva v domácnosti viac, takže sa väčšinou používa štandardná výška 85 až 90 cm. Výrobcovia radia, aby ste sa držali zásady, že pri umývaní rúk vám voda nesmie stekať na lakte.

Rátajte s tým, že rôzni výrobcovia uvádzajú rozmery nábytku rôznym spôsobom. Niektorí uvádzajú rozmery samotného korpusu skrinky, teda bez umývadla, ktorého pôdorysné rozmery bývajú spravidla o niekoľko centimetrov väčšie ako rozmery skrinky, inokedy sa jedná o rozmery vrátane umývadla. Hĺbka skrinky pod umývadlo sa väčšinou pohybuje od 35 do 50 cm (pri umývadielkách i 25 cm), šírka od 55 do 120 cm, na umývadielka od 40 cm.

Závesná skrinka by mala mať odstup od podlahy okolo 20 až 25 cm, aby sa pod ňou ľahšie upratovalo. Pokiaľ má skrinka sokel, malo by umývadlo vystupovať dopredu, prípadne musí byť sokel zapustený aspoň 15 cm dozadu kvôli pohodlnejšiemu prístupu.

Vzhľad

Môžete si zaobstarať umývadlo a skrinku zvlášť, alebo v jednom sete. Ak zvolíte set, budete mať istotu, že umývadlo na skrinku presne padne, ale budete obmedzení množstvom ponúkaných variantov. Ak si vyberiete umývadlo a skrinku zvlášť, budete mať možnosť väčšieho výberu, ale musíte si dávať veľký pozor na to, aby umývadlo na skrinku pasovalo.

Skrinku s umývadlom môžete zaobstarať ako solitér, ale ak máte väčšiu kúpeľňu a chcete v nej aj ďalšie kúsky nábytku, napríklad vysokú skriňu na špinavú bielizeň, je jednoduchšie zvoliť kúpeľňový set nábytku, ktorý výrobca vyrobí v rovnakom dizajne. Skrinka by mala vždy ladiť so štýlom kúpeľne, čo nie je príliš problém, pretože najčastejšie býva v univerzálnej bielej farbe.

Materiály

Nekupujte skrinku, pri ktorej predajca uvádza, že nie je určená do vlhkých priestorov. Materiál musí zniesť štandardnú vlhkosť i zmenu teplôt a nemala by mu vadiť ani drobná spŕška vody. Počítajte však s tým, že aj nábytok určený do kúpeľne musíte po zamokrení utrieť suchou handričkou. Medzi najpoužívanejšie materiály patria MDF dosky, ktoré sú vybavené fóliami či lakmi. Pri lakoch je podstatný počet vrstiev, ktoré zvyšujú odolnosť nábytku proti pôsobeniu vlhkosti. Pri piatich vrstvách sa nábytok vplyvom vlhka nekrúti ani nenapučí.

Pre výrobu skriniek sa používa aj lamino, preglejka či masív natretý vodovzdorným lakom, plast či kov. Dvierka skrinky môžu byť sklenené. Sklo môže byť číre, matné, pieskované, leptané aj so zatavenou fotografiou či ľubovoľným motívom. Pri MDF a LTD je dôležitý použitý materiál, kvalitné opracovanie a správna povrchová úprava. Ideálne je použitie kvalitných PUR (polyuretánových) lakov. Hrany musia byť dokonale upravené proti vniknutiu vody. Môžu byť olepené ABS hranami, hranami z hliníkového plechu alebo z nerezovej ocele.

Ak máte v kúpeľni okno, tak sa predovšetkým pri bielom nábytku zaujímajte aj o odolnosť povrchu proti UV žiareniu. Pôsobením priamych slnečných lúčov totiž povrch nekvalitného bieleho nábytku časom žltne a často sa objavujú škvrny. Tmavé farby síce tiež časom strácajú na sýtosti, pri bielej sú však zmeny najviditeľnejšie.

Konštrukcia

Skrinka môže byť závesná na stenu alebo voľne stojaca. Voľne stojaca skrinka by mala mať nôžky, aby do materiálu nemohla zospodu vnikať voda. Závesné skrinky sú lepšie, pretože sa pod nimi ľahšie upratuje, a navyše opticky zväčšujú kúpeľňu, pretože vidíte podlahu pod nimi. Nevýhodou je však náročnejšia montáž. Sokle nie sú príliš vhodné, pretože nimi môže ľahko vniknúť vlhkosť do materiálu.

Skrinka môže mať police aj zásuvky, ale vždy musí mať vyriešený priestor na pripojenie vody a odpadov. Preto mávajú dna zásuviek umývadlových skriniek vykrojený otvor. Praktickejší je nábytok so zaoblenými hranami, a to nielen do malých priestorov. Na dvierkach môžete zvoliť tiché dovieranie, na zásuvkách zasa otváranie jedným dotykom (push up) a tiché dojazdy. Vďaka plnovýsuvom tiež budete mať lepší prehľad o uložených predmetoch. Zásuvky by sa mali dať ľahko otvoriť a v prípade plnovýsuvov sa nesmie skrinka prevrátiť v prípade, že otvoríte všetky zásuvky naraz.

61 186
Vy + 61 186 dnešných zákazníkov mierite k lepšiemu bývaniu.
6 821
Čaká na vás 6 821 modelov nábytku.
1
Za posledný mesiac sme zaradili 1 noviniek.
959 187
Máme pre vás nábytok v 959 187 variantoch rozmerov, materiálov a farieb.