Ako si vybrať skrinku do kúpeľne?

Ak máte v kúpeľni viac miesta, môžete si okrem skrinky pod umývadlo zaobstarať aj ďalšie kúpeľňové skrinky a zväčšiť tak úložný priestor. Do vysokej kúpeľňovej skrinky môžete schovať napríklad čistiace prostriedky alebo špinavú bielizeň. Skrinky do kúpeľne sa väčšinou vyrábajú s hĺbkou 15 - 45 cm, na výšku môžu merať aj dva metre.

Vzhľad

Snáď najčastejšou farbou kúpeľňových skriniek je biela, ktorá stále platí za farbu čistoty a hodí sa prakticky všade. Malé kúpeľne opticky presvetlí a zväčší, vo veľkých tvorí neutrálny a vhodný základ pre kombináciu s ďalšími materiálmi či farbami. Nadčasový a elegantný vzhľad vytvoríte napríklad kombináciou bielej a dreva alebo s viac či menej výraznými farbami.

Záleží na vás, či sa rozhodnete poskladať kúpeľňový nábytok pomocou solitérnych skriniek, alebo dáte prednosť kúpeľňovému setu, ktorý obsahuje všetko potrebné (skrinky, umývadlo, kôš na špinavú bielizeň, zrkadlo). Pri nákupe kúpeľňového setu môžete ušetriť, pretože predajcovia často ponúkajú zostavy s výraznou zľavou. Nevýhodou použitia setu sú nároky na priestor a menšie možnosti kombinačných riešení.

Materiály

Nekupujte skrinku, pri ktorej predajca uvádza, že nie je určená do vlhkých priestorov. Materiál musí zniesť štandardnú vlhkosť i zmenu teplôt a nemala by mu vadiť ani drobná spŕška vody. Počítajte však s tým, že aj nábytok určený do kúpeľne musíte po zamokrení utrieť suchou handričkou. Medzi najpoužívanejšie materiály patria MDF dosky, ktoré sú vybavené fóliami či lakmi. Čím viac vrstiev laku nábytok má, tým je aj odolnejší proti pôsobeniu vlhkosti. Pri piatich vrstvách sa pôsobením vlhka nekrúti ani nenapučí.

Lacnejším variantom je oproti MDF lamino, ktoré je pomerne odolné proti vlhkosti, ale musí mať kvalitne dokončené bočné plochy (hrany). Tie môžu byť olepené ABS hranami, hranami z hliníkového plechu alebo z nerezovej ocele. Pokiaľ bude na olepenie použité PUR lepidlo, máte istotu, že voda nevnikne do jadra dosky a nespôsobí napučanie a rozglejenie nábytku. Pri MDF a LTD doskách je dôležitá kvalita spracovania a povrchová úprava. Ideálne je použitie kvalitných polyuretánových lakov.

Ak máte v kúpeľni okno, tak by vás predovšetkým pri bielom nábytku mala zaujímať aj odolnosť povrchu proti UV žiareniu. Pôsobením priamych slnečných lúčov totiž povrch nekvalitného bieleho nábytku časom žltne a často sa objavujú aj škvrny. Tmavé farby strácajú časom na sýtosti tiež, ale na bielej sú zmeny najviditeľnejšie.

Konštrukcia

Pri nákupe skontrolujte kvalitu kovania a to, či sú povrchovou úpravou ošetrené aj zadné a vnútorné diely a či sú oblepené aj zadné hrany. Malo by byť použité kvalitné kovanie, ideálny je materiál odolný voči korózii, napríklad nerezová oceľ. Lacnejším skrinkám s plastový kovaním sa radšej vyhnite, pretože dlho nevydržia.

Radšej voľte nábytok na nožičkách, či už celokovových alebo s kovovým zakončením. Sokle nie sú príliš vhodné, pretože nimi môže ľahko vniknúť vlhkosť do materiálu. Dobrou voľbou je nábytok zavesený na stenu alebo ukotvený pomocou dvoch tyčí do podlahy a stropu. Okrem účinnej ochrany proti vniknutiu vlhka oceníte aj to, že sa vám pod ním bude bez problémov upratovať.

2 571
Vy + 2 571 dnešných zákazníkov mierite k lepšiemu bývaniu.
6 821
Čaká na vás 6 821 modelov nábytku.
0
Za posledný mesiac sme zaradili 0 noviniek.
959 187
Máme pre vás nábytok v 959 187 variantoch rozmerov, materiálov a farieb.