Ako vybrať detskú stoličku

Naučilo sa vaše dieťa sedieť? Kúpte mu detskú stoličku. Hlavnou výhodou sú jej rozmery. Dieťa sa samo posadí a nehrozí mu pád z výšky. Štandardná detská stolička mu vydrží do veku približne 6 rokov, potom zaobstaráte nábytok pre školáka a stoličku nahradíte poriadnou otočnou stoličkou.

Rozmery

Dieťa musí nohami dosiahnuť na zem a chodidlá mať celou plochou na podlahe. Nohy by malo mať v kolenách ohnuté do pravého uhla. Sedadlo musí podopierať minimálne 2/3 stehien, nemá zasahovať do podkolennej jamky a na prednej strane by malo byť zaoblené. Operadlo má podopierať bedrá, nie hrudnú chrbticu, a nemá siahať vyššie, než je dolná časť lopatiek. Výšku sedenia vyberte hlavne podľa výšky dieťaťa:

  • Výška dieťaťa 80 - 95 cm - výška sedadla 21 cm
  • Výška dieťaťa 93 - 116 cm - výška sedadla 26 cm
  • Výška dieťaťa 108 - 121 cm - výška sedadla 31 cm
  • Výška dieťaťa 119 - 142 cm - výška sedadla 35 cm
  • Výška dieťaťa 133 - 159 cm - výška sedadla 38 cm
  • Výška dieťaťa 146 - 176 cm - výška sedadla 43 cm

Vzhľad

Môžete vybrať klasickú stoličku, ktorá kopíruje tvar bežných jedálenských stoličiek, stoličku s potlačou v rozprávkovom či inom motíve alebo s operadlom v tvare zvieratka, ale aj zmenšené verzie dizajnových stoličiek pre dospelých. Dávajte pozor hlavne na to, aby zaujímavý tvar nebol na úkor bezpečnosti.

Materiály

Detské stoličky sa vyrábajú z dreva, plastu, kovu, drevotriesky aj MDF. Drevo je prírodný materiál príjemný na dotyk, životnosť nábytku ovplyvní predovšetkým jeho tvrdosť. Mäkké drevo, ako napríklad smrek, je náchylnejšie na mechanické poškodenie. Stredne tvrdé (napríklad buk) a tvrdé (napríklad dub) drevo je odolnejšie. Výrobcovia často kombinujú masív s laminom alebo MDF.

Drevo natreté ochrannou vrstvou laku má vyššiu odolnosť proti vode a ľahšie sa čistí, na detské stoličky však musí byť použitý zdravotne neškodný lak, napríklad vodou riediteľný. Výhodou masívu oproti laminu je, že drobné škrabance sa dajú väčšinou opraviť. Ak totiž poškriabete fóliu lamina, tak je poškodenie trvalé.

Plast aj lamino sú jednoduché na údržbu, pri lamine však musíte dávať pozor na vodu, pretože vlhkosť ho ľahko poškodí (ak sa dostane do jadra dosky, či už hlbokými ryhami na povrchu alebo zle olepenými hranami). MDF je oproti laminu odolnejšie proti vlhkosti a má vyššiu pevnosť, takže lepšie vydrží detské hry. Plast je na údržbu najjednoduchší a pri kvalitných stoličkách sa nemusíte báť ani toho, že sa skoro zničí.

Sedenie spríjemní čalúnenie sedadla, prípadne i operadla. Stoličky môžu byť čalúnené textíliou, kožou alebo ekokožou. Vyberte také čalúnenie, ktoré bude jednoduché na údržbu a čistenie. To najlepšie spĺňa umývateľná textília a ekokoža, z ktorých nečistoty ľahko zotriete handričkou. Ak vyberiete textilný poťah, mal by byť snímateľný a prací.

Konštrukcia

Stolička musí byť funkčná a bezpečná. Dajte si pozor na ostré rohy, hrany, nezačistené okraje a zle dotiahnuté úchytky a skrutky. Bezpečnosť zvýši aj operadlo a stabilná a pevná konštrukcia so zaoblenými hranami. Dávajte si pozor na zaujímavé tvary stoličky, pretože každý výstupok alebo otvor môže znamenať zvýšené riziko úrazu dieťaťa.

45 405
Vy + 45 405 dnešných zákazníkov mierite k lepšiemu bývaniu.
6 821
Čaká na vás 6 821 modelov nábytku.
0
Za posledný mesiac sme zaradili 0 noviniek.
959 187
Máme pre vás nábytok v 959 187 variantoch rozmerov, materiálov a farieb.