Ako vybrať detský stôl?

Vďaka detskému stolíku a stoličke naučíte dieťa správne sedieť už okolo roku a pol. Dieťa si bude pripadať dôležito, pretože mu do stoličky nebudete musieť pomáhať. Pri stolíku si môže hrať, maľovať si a všemožne majstrovať. Pri výbere myslite hlavne na kvalitu a bezpečnosť, aby ste sa nemuseli o svoje dieťa báť.

Rozmery

Výšku stolíka prispôsobte výške stoličky i výške vášho dieťaťa. Pri sedení by malo mať rovný chrbát, a ak si položí ruky na stôl, malo by mať lakte v pravom uhle. Príliš vysoká pracovná doska ho bude nútiť zdvíhať ramená, a ruky potom budú zvierať ostrý uhol v predlaktí.

  • Výška dieťaťa 80 - 95 cm: výška dosky 40 cm
  • Výška dieťaťa 93 - 116 cm: výška dosky 46 cm
  • Výška dieťaťa 108 - 121 cm: výška dosky 53 cm
  • Výška dieťaťa 119 - 142 cm: výška dosky 59 cm
  • Výška dieťaťa 133 - 159 cm: výška dosky 64 cm
  • Výška dieťaťa 146 - 176 cm: výška dosky 71 cm

Detský stôl by mal mať dostatočne veľkú pracovnú plochu. Dieťa by si tu malo odložiť aspoň papier alebo zošit a krabičku s pastelkami bez toho, aby si ich lakťami zhadzovalo na zem. Ak sa toho zmestí na dosku stola viac, bude to len dobre.

Design

Detské stolíky zoženiete v mnohých farbách a detských motívoch. Stolná doska má väčšinou tvar štvorca, obdĺžnika alebo kruhu. Môžu byť skombinované s tabuľou na písanie alebo poličkami na odkladanie výtvarných potrieb. V obchodoch nájdete aj rozličné hracie stolíky, ako je dielnička, kuchynka alebo predajný pult spolu so všetkým miniatúrnym náčiním a náradím alebo riadom. Niektoré stolíky sú dokonca spojené s interaktívnymi hrami s rozličnými zvukmi a svetelnými efektmi.

Materiály

Detské stoly sa vyrábajú z masívu, lamina, kovu, plastu, a niekedy dokonca aj z peny. Výhodou plastových stolíkov je ľahká údržba a nízka váha i cena. Drevo by malo byť dokončené zdravotne neškodným lakom, lamino by zase malo mať kvalitne oblepené hrany, a to najlepšie z ABS s hrúbkou 2 mm. Tie sú totiž odolnejšie ako hrany papierové.

Konštrukcia

Pri detskom stolíku sa budú hodiť rôzne odkladacie a úložné priestory, napríklad hlboké poličky alebo zásuvky, do ktorých si dieťa uloží ďalšie fixky, ceruzky a iné výtvarné potreby. Pokiaľ bude stolík slúžiť nielen na hry, ale aj na kreslenie a písanie, tak musí byť pracovná plocha dokonale rovná.

Konštrukcia stola musí byť kvalitná, pevná a stabilná. Pokiaľ na stôl dieťa vylezie, nemal by sa rozlomiť na polovicu, ani prevrátiť. Preto je lepšie, aby mal aspoň tri pevné nohy, najlepšie však štyri. Hrany musia byť zaoblené a do priestoru nesmú trčať žiadne ostré presahy a hrany, inak bude hroziť zranenie dieťaťa.

2 816
Vy + 2 816 dnešných zákazníkov mierite k lepšiemu bývaniu.
6 821
Čaká na vás 6 821 modelov nábytku.
0
Za posledný mesiac sme zaradili 0 noviniek.
959 187
Máme pre vás nábytok v 959 187 variantoch rozmerov, materiálov a farieb.