Ako vybrať botník?

Topánky potrebuje každý, ale takmer nikto ich nechce vidieť pohádzané po predsieni. Sezónnu obuv môžete upratať do komory, ak nejakú máte, ale čo s topánkami, ktoré práve nosíte? Upracte ich do botníka. Topánky budete mať vždy poruke, ale budú pekne schované. Ak si vyberiete botník bez otvoreného úložného priestoru na práve nosenú obuv, budete potrebovať ešte miesto na odkvapkávanie topánok. Ideálna je malá rohož položená priamo pod skrinkou.

Pred nákupom si dobre premyslite, koľko topánok chcete do botníka ukladať a aké veľké topánky máte, aby sa doň pohodlne zmestili. Pri výbere vhodného botníka nezabudnite na kvalitné odvetrávanie. Tak odvediete zápach a vlhkosť z obuvi. Dôležitým kritériom pri výbere je spôsob uloženia topánok, materiál, rozmery a cena. V prípade botníka so sedadlom si v kamennom obchode môžete vyskúšať jeho pevnosť a stabilitu, prípadne i pohodlnosť.

Čo musí botník spĺňať:

  • topánky sa v ňom nesmú stláčať 
  • nesmie byť úplne uzatvorený, aby bol dobre odvetraný 
  • mal by mať zásuvku (napríklad na krémy na topánky, handričky či šnúrky) a háčik na zavesenie obuváka

Rôzne konštrukcie a dizajn botníkov

Botníky môžu byť otvorené aj uzavreté. Lepšie sú tie uzavreté, pretože topánky ochránia pred prachom a zabránia aj prípadnému úniku pachu z topánok do ďalších miestností. Uzatvárateľné botníky sú buď dvierkové alebo výklopné. Výklopné ušetria priestor potrebný pri otváraní, a pritom máte jednoduchý prístup k topánkam. Tento typ botníkov je však vhodný len na ukladanie nižšej obuvi. Vyššia sa totiž do zásuviek nezmestí.

Dominantným rozmerom výklopných botníkov býva výška. Tie najužšie sú potom hlboké asi 17 cm. Ak je pre vás dôležitá kapacita botníka, voľte radšej klasické policové skrine či skrinky. Výhodou je, že do botníka uložíte topánky najrôznejších výšok. Nevýhodou sú potom vyššie priestorové nároky, a to predovšetkým na hĺbku. Odporúčaná hĺbka klasického botníka je 35 až 40 cm.

Kto si rád pri obúvaní sadne, ocení botník s možnosťou sedenia. Buď je riešený ako lavica s policami, alebo ako nižšia skrinka. Nevýhodou býva menej priestoru na uloženie topánok. Pre zvýšenie komfortu potom voľte botník s čalúnenou sedacou časťou. Do menších predsiení sú vhodné závesné botníky, ktoré upevníte na stenu či dvere.

Jednotlivé police botníka môžu byť tvorené pevnými doskami, mriežkami alebo tyčkami. Predovšetkým pri policových botníkoch, kedy jednotlivé poschodia tvorí iba mriežka alebo tyčky, sa stáva, že z podrážok vrchných topánok padá piesok a kamienky do topánok umiestnených v spodnejších častiach. Kvôli zabezpečeniu odvetrávania by zadná časť botníka mala byť dierkovaná, prípadne by mala byť medzi dvierkami a zvyškom konštrukcie medzera.

Z akých materiálov sa botníky vyrábajú

Topánky sú často mokré alebo znečistené, takže plochy, s ktorými prídu do styku, by mali byť odolné proti vlhkosti i mechanickému poškodeniu a ľahko udržiavateľné. Botníky sa vyrábajú z masívu, lamina, kovu i plastu, prípadne z ich kombinácií. Lamino je lacné, stálofarebné, ľahko sa udržuje a máte na výber zo širokej škály farieb a dekórov.

Pri nákupe sa zamerajte predovšetkým na hrúbku materiálu. Pri lamine odborníci odporúčajú minimálnu hrúbku 18 mm. Menšia hrúbka je vhodná na dná zásuviek či chrbát skríň, prípadne na deliace plochy. Pri menších botníkoch, ktoré neslúžia na sedenie, však môže byť hrúbka aj menšia. Hrany dosiek by mali byť chránené ABS páskami. Tie sú na rozdiel od papierových hrán odolnejšie proti mechanickému poškodeniu a lepšie zabraňujú prieniku vlhkosti do jadra dosky.

Botníky z masívu sú na dotyk teplé a príjemné, a navyše majú príjemnú vôňu. Na výrobu sa najčastejšie používa smrek a borovica. Pokiaľ si vyberiete botník z masívneho dreva, dbajte na kvalitnú povrchovú úpravu. Pri nákupe botníka z masívu počítajte s tým, že drevo postupom času mení farbu. Ak teda chcete, aby bol nábytok v predsieni v rovnakej farbe, nakúpte všetko od rovnakého výrobcu.

Pri čalúnenom botníku dbajte na jednoduchosť údržby a odolnosť poťahového materiálu. Poťah môže byť textilný, kožený či koženkový, zmäkčenie je potom riešené niektorou z PUR pien. Tá by nemala byť príliš mäkká. Z hľadiska jednoduchosti čistenia je vhodný poťah z kože, koženky či umývateľnej textílie, prípadne snímateľný a prateľný poťah.

3 553
Vy + 3 553 dnešných zákazníkov mierite k lepšiemu bývaniu.
6 821
Čaká na vás 6 821 modelov nábytku.
6
Za posledný mesiac sme zaradili 6 noviniek.
959 187
Máme pre vás nábytok v 959 187 variantoch rozmerov, materiálov a farieb.