Ako si vybrať predsieňovú stenu

V predsieni je potrebné dômyselne vyriešiť odkladacie plochy a chytro organizovať úložný priestor. Čím menej priestoru máte k dispozícii, tým skôr vyberajte nábytok od jedného výrobcu. Z hľadiska úspory miesta je lepší nástenný vešiak, ale ak máte dostatok miesta, kúpte si pokojne samostatne stojaci vešiak.

Vyberte si niektorú z predsieňových zostáv, alebo si zostavte predsieňovú stenu z jednotlivých kusov podľa vlastných predstáv. Tak si vyberiete podľa vlastných predstáv, či už ide o inak farebné korpusy a čelné plochy, úchytky, vešiaky, zrkadlá či rozmery jednotlivých dielov. Veľkosť predsieňovej steny voľte hlavne podľa veľkosti predsiene. Musí v nej zostať priestor na priechod a prenos rozmerného nábytku a spotrebičov minimálne 60 cm, ideálne 80 - 100 cm.

Čo by nemalo v predsieňovej stene chýbať:

  • voľne stojaca alebo vstavaná šatníková skriňa (záleží na veľkosti predsiene) 
  • botník (skrinka či polička na odkladanie topánok) 
  • vešiaková stena (najlepšie s odkladacou poličkou a háčikom na kľúče) 
  • zrkadlo alebo zrkadlová stena 
  • polička na odkladanie drobností, čiapok a klobúkov 
  • zásuvka na čistiace prostriedky na obuv, prípadne šály, rukavice a ďalšie drobnosti 
  • taburet či iná sedacia plocha pre ľahšie obúvanie

Dizajn predsieňovej steny

V obchodoch nájdete široké množstvo komponentov pre predsieňové steny, ktoré potom môžete skladať presne podľa svojich predstáv a podľa rozmerov miestnosti. Steny a skrine bývajú uzavreté, s otvoreným vešiakom, so vstavaným zrkadlom alebo pohodlným sedadlom na prezúvanie. Do malých priestorov sa hodia sklopné sedadlá, ktoré výrazne šetria miesto.

Do malých predsiení sú ideálnym riešením vešiaky zabudované do skríň či predsieňových stien alebo závesné vešiaky. Ak máte v rodine aj malé deti, myslite na háčiky umiestnené nižšie, na ktoré aj ony ľahko dosiahnu. Klasický guľatý vešiak býva v malých predsieňach skôr prekážkou. Solitérny vešiak je vhodný do priestranných hál, kde vhodne rozdeľuje priestor.

Vnútorné usporiadanie skríň si väčšinou môžete usporiadať presne podľa vašich potrieb. Je iba na vás, či preferujete policové systémy, pojazdné zásuvky alebo voľné zavesenie odevov. Ideálne sú vstavané skrine s celoplošným zrkadlom, ktoré úzky priestor predsiene opticky zväčší.

Farbu steny voľte podľa svetlosti a veľkosti priestoru. Predsiene sú zvyčajne najtmavšie časti bytu, často bez denného svetla. Do takejto miestnosti je potom vhodný nábytok vo svetlejšom odtieni. Priestor ním aspoň trochu presvetlíte a opticky zväčšíte. Do dobre presvetlenej predsiene môžete zvoliť i tmavší nábytok.

Materiály predsieňových stien

Predsieňový nábytok sa väčšinou vyrába z lamina, masívu, dyhy či MDF. Lamino je odolné proti mechanickému poškodeniu, ľahko ho vyčistíte a je pomerne lacné. Kvalitnejší nábytok by mal mať ABS hrany. MDF je odolnejšia ako lamino, ale aj drahšia. Rovnako ako lamino sa vyrába v mnohých farbách a dekóroch.

Masív (väčšinou smrek alebo borovica) pôsobí príjemným dojmom a je príjemný na dotyk. Pri bežne lakovanom nábytku je ľahká údržba, olejovaný nábytok je potrebné raz za čas znova naolejovať. Dyhovaný nábytok je chúlostivejší na poškodenie, vplyvom vlhka a svetla mení časom odtieň a je náročnejší na údržbu.

Konštrukcia steny do predsiene

Sledujte kvalitu spracovania a použitého materiálu aj pevnosť konštrukcie. Dôležité je kvalitné kovanie, predovšetkým potom pánty a úchytky, na ktorých sa nedostatočná kvalita prejaví najskôr. Pri zásuvkách dbajte na použitie kvalitných pojazdových mechanizmov. Musia sa dať ľahko a bez problémov vysúvať. Pri vysokých skrinkách skontrolujte ich stabilitu (väčšinou však výrobca požaduje ich pripevnenie k stene).

Nábytok musí mať kvalitné ohranenie a dvierka by mali aj v obchode správne sedieť. Hrúbka lamina by mala byť minimálne 18 mm, pri menších skrinkách však postačí 16 mm. Pri policiach, vešiakových tyčiach a botníku, ktorý je určený na sedenie, skontrolujte nosnosť. Skrinka na bundy, a predovšetkým potom na topánky, by mala byť dobre vetraná.

18 454
Vy + 18 454 dnešných zákazníkov mierite k lepšiemu bývaniu.
6 821
Čaká na vás 6 821 modelov nábytku.
0
Za posledný mesiac sme zaradili 0 noviniek.
959 187
Máme pre vás nábytok v 959 187 variantoch rozmerov, materiálov a farieb.