Ako si vybrať posteľ?

Samotná posteľ neovplyvní kvalitu spánku tak ako matrac, rošt a materiál prikrývok a vankúšov. Aj výberom zlej postele si však môžete zarobiť na zdravotné problémy. Pri nákupe si dávajte pozor na to, čo je v cene postele. Pri mnohých modeloch je v cene len rám. Rošt a matrac si musíte prikúpiť, takže sa vám o ne navýšia obstarávacie náklady. Pri celočalúnených posteliach a váľandách býva cena konečná, pretože matrac býva súčasťou konštrukcie.

Výrobca sa vždy snaží uspokojiť požiadavky všetkých zákazníkov a ponúknuť výrobky vo všetkých cenových kategóriách. Aby však dokázal vyrobiť lacnejší rad nábytku, musí voliť lacnejšie materiály či kovania, prípadne voliť menšiu hrúbku materiálu. Pri nákupe lacného nábytku tak môžete zistiť, že hrúbka materiálu nezodpovedá jeho ideálnej hrúbke. Tá však býva pri drahšom nábytku často až zbytočne predimenzovaná.

Pri výbere postele na internete sa okrem farebnosti a dizajnu zamerajte na použité materiály, rozmery a typ postele. Dizajn voľte podľa ostatného zariadenia spálne. Voľbu rozmerov a typ postele čiastočne ovplyvní aj veľkosť spálne. Veľakrát sa totiž budete musieť prispôsobiť priestoru, ktorý máte k dispozícii. Pri online nákupe sa na chýbajúce údaje spýtajte samotného predajcu. Pri nákupe v kamennom obchode skontrolujte aj stabilitu a kvalitu konštrukcie lôžka a zaoblenie hrán bočníc.

Ako vybrať rozmery postele

Minimálna dĺžka postele sa rovná výške človeka plus aspoň 25 cm (lepšie 30 cm). Ak teda meriate viac ako 175 cm, voľte radšej posteľ s predĺženou dĺžkou. Šírka postele pre jednu osobu musí byť aspoň 80 cm, ale na posteli so šírkou 90 alebo 100 cm sa vám bude spať pohodlnejšie.

Dvom ľuďom môže stačiť aj jeden a pol lôžko so šírkou 140 cm, ak sa ale chcete komfortne vyspať, voľte klasické dvojlôžko so šírkou 160, 180 alebo najlepšie 200 cm. Optimálne rozmery dvojlôžka sú teda 180 × 200, alebo ešte lepšie 200 × 200 cm. Ideálna výška plochy na ležanie je 45 až 65 cm. Záleží predovšetkým na výške vašej postavy.

Celkovú výšku postele ovplyvní aj výška matraca. Výška ložnej plochy by nemala klesnúť pod 30 cm. Hygienické minimum je 25 cm, a to nielen kvôli ľahšiemu vstávaniu, ale aj s ohľadom na prach a prúdenie vzduchu. Pod vyššou posteľou bez úložných priestorov sa vám tiež bude ľahšie upratovať. Vyššiu ložnú plochu ocenia starší ľudia, pretože sa im bude ľahšie líhať aj vstávať. Vhodné sú postele, pri ktorých môžete zvoliť výšku umiestnenia roštu.

Bočnice postele by mali byť aspoň 7 cm a viac pod úrovňou matraca. Záleží na tvrdosti matraca. Je to z toho dôvodu, aby vás bočnice netlačili do nôh pri vstávaní z postele. Bočnice by mali mať zaoblené hrany. Ak je to možné, zistite si aj hrúbku materiálu. Hrúbka bočníc a čiel by mala byť aspoň 2,5 cm. Pri masíve je ideálna minimálna hrúbka 3 - 4 cm. Pri bočniciach z lamina je potom ideálne zdvojené lamino s hrúbkou 3,6 cm.

Vzhľad postele

Posteľ môže byť bez čiel, s jedným alebo s oboma čelami. Čelo pri hlave chráni pred prievanom, dá sa o neho oprieť a nepadá vďaka nemu vankúš. Tiež bráni v odrení rúk v prípade, že sa v noci prehadzujete. Čelo pri nohách postele nie je také dôležité, ale môže brániť prievanu na nohy, prípadne padaniu periny. V malom priestore však bude skôr prekážať. Čalúnené čelo pri hlave potom umožní pohodlnejšie sedenie, pretože nebudete potrebovať vankúš na zmäkčenie. Bez čiel sú väčšinou váľandy s úložným priestorom.

Problematické môžu byť aj nohy postele. Predovšetkým pri tenkých nožičkách totiž hrozí, že si o ne zlomíte pri nepozornosti prsty. Ak nie sú nôžky umiestnené ďalej od rohov, voľte radšej bezpečnejšie hrubšie a oblé nohy. Dajte si pozor aj na rôzne dizajnové nožičky, ktoré zasahujú do priestoru mimo rám lôžka. Mohli by ste o ne v noci zakopnúť.

Ideálne si vyberte posteľ, ktorá umožňuje vetranie zospodu. Obmedzíte tak množenie roztočov a tvorbu plesní. Pod posteľou by nemali byť uložené žiadne veci, aby pod ňou mohol voľne prúdiť vzduch. Ak studenému vzduchu pri zemi postavíte prekážku, potečie cez vás a nie pod vami.

Čalúnené postele poskytnú väčší komfort pri používaní. Horšie sa však udržujú a drží sa v nich prach a roztoče. Nie sú tak príliš vhodné pre alergikov. Výhodou celočalúnených lôžok býva veľký úložný priestor. Na trvalé spanie však nie sú príliš vhodné. Úložný priestor pod posteľou je vhodnejší vo forme zásuviek, a to kvôli ľahšej prístupnosti (v porovnaní s posteľami, ktoré majú úložný priestor prístupný po vyklopení roštu. Do tých však väčšinou uložíte viac vecí).

Materiály postelí

Lacné postele sú najčastejšie vyrobené z laminátu alebo masívu, prípadne v kombinácii s dyhovaním. Výhodou masívu je zdravotná neškodnosť, prírodný pôvod a príjemnosť na dotyk. Postele z masívu patria k najkvalitnejším a na rozdiel od lamina a kovu nevŕzgajú, ak sú dobre vyrobené. V dreve totiž lepšie drží spojovací materiál.

Cenovo dostupnejšie sú postele z mäkšieho dreva, ako je smrek či borovica. Sú však náchylnejšie na poškriabanie a tvorbu otlakov. Postele z tvrdšieho dreva, ako je buk, breza alebo dub, sú drahšie. Smrek je oproti borovici lepší, pretože na slnku tak nemení farbu a obsahuje menej živice. Tiež má menej hrčí. Borovica je oproti smrekovému drevu krehkejšia, takže je dobré vybrať silnejší materiál.

Posteľ z lamina najviac trpí v spojoch (čelá a bočnice). Spoje sa po čase vykývajú a nedajú sa už dotiahnuť. Ďalšou nevýhodou môžu byť nalepené hrany, predovšetkým tie na vrchnej strane bočníc, ktoré sú najviac namáhané. Po čase sa môžu začať odlupovať. Preto sú lepšie ABS hrany, ktoré sa nelúpu a sú odolnejšie. Postele z MDF sú oproti posteliam z lamina kvalitnejšie, ale drahšie.

Dyhované postele sú väčšinou vyrobené z drevotriesky dokončenej dyhou. Oproti lôžkam z masívu sú lacnejšie a napohľad ich od nich nerozoznáte, majú však nižšiu pevnosť v spojoch. Oproti laminu sú drahšie, ale rám je o niečo pevnejší.

Postele môžu byť vyrobené tiež z kovu. Lacné typy nemávajú veľkú stabilitu a tiež vŕzgajú. Kvalitnejšie sú kovové postele českej výroby. Každý kov však môže byť zdrojom rušivých zón a môže ovplyvňovať kvalitu spánku. Zaujímavý dizajn mávajú kované postele, ale za pravú kováčsku prácu si musíte priplatiť. Kvalitné kovové postele nevŕzgajú, nevýhodou je však chladný povrch kovu, ktorý nemusí byť príjemný na dotyk.

Z hľadiska ľahkej údržby je vhodné lamino, kov a masív natretý klasickým vodouriediteľným lakom. Lak by mal byť zdravotne neškodný a vodeodolný. Podobné vlastnosti ako vodouriediteľný lak má aj olej. Vosk je menej odolný proti mechanickému poškodeniu a vlhkosti. Navyše sa musí pravidelne obnovovať. Je však príjemný na dotyk rovnako ako olej. Pri čalúnenej posteli voľte poťah z umývateľnej látky, kože alebo ekokože. Ideálny je snímateľný a prateľný poťah.

Konštrukcia postele

Životnosť lôžka nespočíva len v použitom materiáli, ale aj v celkovej konštrukcii lôžka. Jej kvalitu však skontrolujete skôr v kamennej predajni, kde si môžete nábytok "ohmatať". Ovplyvňujú ju napríklad použité konštrukčné spoje. Jednolôžka a lacnejšie dvojlôžka majú rohové spojenie čiel a bočníc jednou skrutkou a dvoma kolíkmi, kvalitnejšie dvojlôžka by mali mať aspoň dve skrutky a dva kolíky. Postele od šírky 140 cm vrátane by mali mať stredovú vzperu. Ešte lepšie je, ak je stredová vzpera doplnená jednou či dvoma podpernými nohami.

Pod posteľou by mal byť ideálne voľný priestor na prúdenie vzduchu, aby bol dobre vetraný matrac. Ideálny je tak rám postele na nožičkách, prípadne lôžko s predĺženými čelami, ktoré preberajú funkciu nôh. V malom byte sa vám však budú hodiť úložné priestory pod posteľou na uskladnenie sezónnych vecí.

Ak chcete kúpiť celočalúnenú posteľ s úložným priestorom, vyskúšajte si mechanizmus otvárania. Musí to byť natoľko jednoduché, aby to zvládlo i dieťa. Posteľ sa po otvorení nesmie samovoľne zatvárať. Kovanie by malo byť zakrytované tak, aby ste sa oň nemohli poraniť. Do úložného priestoru musí prúdiť vzduch, aby sa zabezpečilo odvetrávanie matraca.

Vyskúšajte si stabilitu postele a dávajte pozor, či rám niekde nevŕzga alebo sa nekýve. Pri vstávaní alebo líhaní sa oprite o jednu bočnicu. Druhá strana postele sa nesmie zdvihnúť. Hrana matraca má siahať tesne pod zadok. Nohy by sa pri sedení na okraji postele mali dotýkať celou plochou podlahy a zároveň by mali byť ohnuté v pravom uhle. Zvlášť pri posteli pre seniorov by potom nemal mať rám lôžka ostré hrany.

16 258
Vy + 16 258 dnešných zákazníkov mierite k lepšiemu bývaniu.
6 821
Čaká na vás 6 821 modelov nábytku.
4
Za posledný mesiac sme zaradili 4 noviniek.
959 187
Máme pre vás nábytok v 959 187 variantoch rozmerov, materiálov a farieb.