Ako vybrať odkladací stolík?

Odkladací stolík (známy hlavne ako konferenčný) by nemal chýbať snáď v žiadnej obývacej izbe. Kam inam by ste si odložili pohár s dobrým vínom, šálku kávy či misku čipsov alebo chrumiek? Kam by ste si položili ovládač od televízie a televízny program? Ideálny odkladací stolík má mať tri základné vlastnosti - variabilitu, multifunkčnosť a estetickú hodnotu.

Rozmery

Veľkosť stolíka vyberajte nielen podľa toho, koľko ľudí bude stolík používať, ale riaďte sa predovšetkým podľa výšky sedenia. Odkladacia plocha by mala byť zhruba vo výške kolien sediacich, respektíve vo výške sedacej plochy sedačky. Obvyklá výška je medzi 35 až 45 centimetrami. Výšku stolíka upravte podľa hĺbky a sklonu sedadla pohovky alebo kresla.

K mäkkej a hlbokej sedačke s pohodlným sklonom je vhodná väčšia výška stolíka, teda okolo 45 centimetrov. Pri sedačke, na ktorej sedíte skoro vzpriamene, si môžete dovoliť aj nižší stolík. V obchodoch objavíte aj veľmi nízke odkladacie stolíky, ktoré sú inšpirované japonským minimalizmom (niektoré z nich dokonca ležia priamo na zemi), tie však nie sú vhodné k sedačke, pretože sú určené na to, že sa k nim človek posadí na vankúš.

Dĺžka konferenčného stolíka by podľa mnohých bytových architektov a dizajnérov mala zodpovedať polovici až dvom tretinám dĺžky pohovky, lenže často je v obývačke zbytočne veľká sedačka, takže je lepšie riadiť sa tým, že pre malú obývaciu izba zvolíte skôr menší stolík a do väčšieho a otvoreného priestoru zase o niečo väčší.

Vzhľad

Tvar a veľkosť dosky zvoľte podľa dostupného priestoru a potrebného miesta na odkladanie. Najobvyklejšie sú stolíky okrúhle, hranaté a oválne. Do malého interiéru voľte stolík s jednoduchým tvarom (najlepšie obdĺžnik alebo štvorec), v ľahkom a vzdušnom dizajne a svetlých farbách. Kruhu a oválu sa radšej vyhnite, pretože zaberajú príliš veľa miesta. Štýl voľte podľa ostatného nábytku v obývačke, predovšetkým podľa sedačky.

Ak sa vám nechce vhodný stolík hľadať, kúpte si nábytkový set do obývačky, ktorý obsahuje všetok nábytok v rovnakom dizajne. Obľúbené sú hniezdové stolíky, ktoré sa najčastejšie skladajú z dvoch alebo troch kusov v rovnakom dizajne, ale v rôznych veľkostiach a výške, ktoré zasuniete do seba. Všetky stolíky potom v zloženom stave zaberajú len plochu toho najväčšieho z nich.

Odkladacie stolíky môžu mať výškovo nastaviteľné nohy, prípadne kolieska, ktoré uľahčia manipuláciu. Iné stolíky majú zabudované police, zásuvky alebo iný úložný priestor. Uzavretý úložný priestor je vhodnejší, pretože ukryje uložené veci a miestnosť bude vyzerať upratanejšia. Do políc môžete dať prútené košíky, ktoré poslúžia namiesto zásuviek. Kolieska oceníte v prípade, že často rozkladáte sedačku a stolík tak každú chvíľu posúvate.

Materiály

Odkladacie stolíky sa vyrábajú z masívu, lamina, MDF, kovu i skla, prípadne sa jednotlivé materiály kombinujú. Vyberte si taký, ktorý sa bude štýlom aj farbami hodiť k ostatnému nábytku v obývačke. Stolíky zo skla sa hodia do malých bytov, pretože sú opticky "neviditeľné", sú však drahšie a náročnejšie na údržbu, pretože sa na nich ľahko zachytávajú odtlačky rúk a prstov.

Kvalitnejšie stolíky zo skla už majú takú povrchovú úpravu, ktorá vznik odtlačkov rúk a prstov obmedzí. V prípade rozbitia sa nemusíte báť porezania od črepín, pretože sa používa tvrdené či vrstvené bezpečnostné sklo, ktoré sa pri rozbití rozpadne na malé neostré kúsky, prípadne zostanú črepy nalepené na fólii. Odkladacie stolíky z lamina sú ľahké na údržbu, drevo je ale potrebné chrániť pred vyliatím nápojov, a ak sa tak stane, je potrebné škvrny okamžite vyčistiť.

Konštrukcia

Skontrolujte si kvalitu spojov a celkovú stabilitu a pevnosť konštrukcie. Hrany by mali byť dostatočne zaoblené, aby ste sa o ne nezranili. To platí hlavne pre stolíky so sklenenou doskou, na ktorých sú ostré rohy obzvlášť nebezpečné. Na skle si skontrolujte aj celkovú kvalitu opracovania hrán.

Niektoré stolíky je možné rozložiť na väčšiu odkladaciu plochu, iné kombinujú odkladaciu funkciu s pracovnou, kedy vďaka špeciálnemu kovaniu zdvihnete dosku stola do pohodlnejšej výšky. Potom môžete pracovať aj z pohodlia gauča, bez toho aby ste sa pri práci museli výrazne hrbiť. Z niektorých dokonca vytvoríte aj jedálenský stôl. Zaujímavé sú stolíky otočné, ktoré rozšíria úložný priestor a prekvapia zmenou tvaru. Na všetkých týchto typoch si skontrolujte kovanie, hlavne či pri jeho používaní nehrozí poškodenie prstov či iné zranenia.

3 424
Vy + 3 424 dnešných zákazníkov mierite k lepšiemu bývaniu.
6 821
Čaká na vás 6 821 modelov nábytku.
6
Za posledný mesiac sme zaradili 6 noviniek.
959 187
Máme pre vás nábytok v 959 187 variantoch rozmerov, materiálov a farieb.