Ako vybrať hojdacie kreslo

Je dokázané, že hojdanie upokojuje, zlepšuje vnímavosť aj motoriku a zvyšuje inteligenciu. Pri hojdaní sa totiž prekrvuje a okysličuje mozog, čím sa zvýši telesná teplota a aktivujú príjemné pocity v limbickom systéme. Rytmické pohyby upokojujú a utišujú (hojdanie do boku), môžu však aj povzbudzovať myseľ (hojdanie vpred a vzad). Záleží však aj na tom, aké prudké pohyby zvolíte.

Dizajn

Hojdacie kreslá sú na trhu dostupné v mnohých variantoch aj dizajnoch. Zoženiete klasické hojdacie kreslá z ohýbaného dreva v nestarnúcom retro dizajne, ale aj moderné varianty z kovu a ekokože alebo dizajnové kúsky z dreva či kombinácie plastu, dreva a kovu. Niektoré kreslá sú dokonca celočalúnené. Hojdacie kreslo býva pomerne rozmerné a vždy bude vyzerať ako solitér. S priestorom ho zjednoťte buď materiálom alebo farbou čalúnenia.

Materiály

Vo väčšine prípadov majú kreslá drevenú konštrukciu. Sedadlo a opierka môžu byť čalúnené textíliou, ekokožou či kožou, prípadne s výpletom z prírodného trstinového koberca. Vďaka čalúneniu bude kreslo pohodlnejšie. Najčastejším drevom na výrobu hojdacích kresiel je bukový masív. Hojdacie kreslá z ohýbaného buka sú totiž pevné a odolné. Hojdacie kreslá sa vyrábajú aj zo sklolaminátu, kovu alebo plastu.

Konštrukcia

Hojdacie kreslo by malo mať dostatočne dlhé zadné lyžiny (zabránia pádu dozadu) a zaisťovaciu zarážku (zabezpečenie proti pádu dopredu). Pri nákupe skontrolujte aj pohodlnosť kresla (ako sa v ňom sedí aj hojdá a ako sa z neho vstáva), či nevŕzga a či sa čalúnenie nekrčí alebo nemení tvar. Pre staršie osoby alebo deti vyberte ľahké kreslo (s váhou do 15 kg), aby ho mohli ľahšie presúvať po izbe. Pri výbere si dajte pozor aj na nosnosť kresla, ktorá sa väčšinou pohybuje do 100 - 120 kg.

43 911
Vy + 43 911 dnešných zákazníkov mierite k lepšiemu bývaniu.
6 821
Čaká na vás 6 821 modelov nábytku.
0
Za posledný mesiac sme zaradili 0 noviniek.
959 187
Máme pre vás nábytok v 959 187 variantoch rozmerov, materiálov a farieb.