Ako vybrať televízny stolík

Televízia je dnes súčasťou takmer všetkých domácností. Aby bolo jej sledovanie pohodlné, je nutné ju správne umiestniť. Keď sa rozhodnete postaviť televíziu na televízny stolík, mal by mať priestory na všetku elektroniku, ktorú k televízii zapojíte (napríklad DVD prehrávač, hi-fi súpravu, set-top box alebo xbox či PlayStation). TV stolík vyberajte nielen podľa veľkosti a hmotnosti televízie, ale aj podľa toho, koľko potrebujete úložného priestoru.

Rozmery

Pri výbere stolíka je najdôležitejšia jeho výška, pretože ovplyvní pohodlie pri sledovaní TV. Obrazovku by ste mali mať vo výške očí, prípadne o niečo nižšie. Preto musí výška stolíka korešpondovať s výškou sedačky, aby poloha pri sledovaní bola čo najpohodlnejšia. Šírku a hĺbku stolíka ďalej vyberajte predovšetkým podľa veľkosti televízie, ktorú na neho chcete postaviť. Pri plochých obrazovkách vás teda bude zaujímať predovšetkým jeho šírka (ak pod televíziu nechcete ukladať i ďalšie prístroje). TV stolík by mal byť široký aspoň ako televízia, v ideálnom prípade o niekoľko centimetrov širší. Získate tak priestor na reproduktory alebo nejakú tú dekoráciu.

Vzhľad

Tvar a veľkosť stolíka ovplyvní jeho praktické využitie. Rohový stolík väčšinou nemáva toľko úložného priestoru ako stolík štandardného obdĺžnikového tvaru, je však pomerne praktický v menších miestnostiach. Stolík môže mať zásuvky, otvorené police aj úložné priestory schované za dvierkami.

Materiály

Televízny stolík môže byť vyrobený z dreva, lamina, kovu i skla. Farbu aj materiály, z ktorých je stolík vyrobený, zlaďte s ostatným vybavením a nábytkom v miestnosti. Ak budete na stolík odkladať aj potraviny a nápoje, voľte materiál, ktorý je odolný voči vlhkosti a ľahko sa čistí, napríklad lamino alebo sklo.

Konštrukcia

Pri nákupe si skontrolujte kvalitu a stabilitu stolíku, pri sklenenom stolíku si overte, že je vyrobený z bezpečnostného skla. Lamino musí mať kvalitne oblepené hrany, a to najlepšie odolnými ABS hranami s hrúbkou aspoň 1,5 mm. Pokiaľ má stolík zásuvky, tak vyskúšajte ich výsuvy. Zásuvky sa musia dať ľahko otvoriť.

Stolík môže mať kolieska, vďaka ktorým sa vám s ním bude ľahšie manipulovať, a tiež sa vám pod ním bude lepšie upratovať. Overte si aj nosnosť stolíka, pevnosť koliesok a dajte si pozor na to, na aký povrch sú kolieska určené. Pri následnom používaní tak nezničíte svoju podlahu. V zadnej časti stolíka by mali byť otvory na káble alebo iný systém na ukladanie káblov.

20 614
Vy + 20 614 dnešných zákazníkov mierite k lepšiemu bývaniu.
6 821
Čaká na vás 6 821 modelov nábytku.
4
Za posledný mesiac sme zaradili 4 noviniek.
959 187
Máme pre vás nábytok v 959 187 variantoch rozmerov, materiálov a farieb.