Ako si vybrať taburet?

Taburet je multifunkčný kúsok nábytku, ktorý využijete prakticky v ktorejkoľvek miestnosti v byte. Poslúži vám na príležitostné sedenie, odloženie vecí alebo podopretie nôh. Slovo taburet pochádza z angličtiny a označuje stoličku bez operadla, teda nízke sedadlo na štyroch nohách.

Rozmery

Výška taburetu na vyloženie nôh by mala byť zhruba rovnaká ako výška sedenia na stoličke či v kresle, teda okolo 40 - 45 cm. Pokiaľ chcete stoličku občas použiť pri sedení pri stole, potom je optimálna výška podobná a pohybuje sa medzi 42 - 45 cm. Na prácu pri kuchynskej linke by výška mala byť ešte väčšia, teda okolo 62 - 65 cm. Tu už sa zmýva rozdiel medzi stoličkou a barovou stoličkou.

Dizajn

Taburety majú mnoho tvarov i farieb, štýl je väčšinou jednoduchý. Sedadlo taburetu môže byť štvorcové, oválne aj kruhové. V obývačke je to najčastejšie čalúnená kocka na príležitostné sedenie a podopretie nôh, ktorú niekedy využijete aj ako ďalší úložný priestor alebo odkladaciu plochu. Jedálenský taburet vyzerá skôr ako drevená stolička. Vzhľad taburetu skombinujte farebne i tvarovo s ostatným nábytkom v miestnosti.

Materiály

Taburety sa vyrábajú z dreva, kovu i plastu, niektoré sú celočalúnené. Do kuchyne či jedálne voľte taburet z masívu, napríklad jelše alebo buka. Pokiaľ bude mať čalúnené sedadlo, myslite na čo najjednoduchšiu údržbu. To spĺňa umývateľná textília či eko koža, prípadne snímateľný textilný poťah, ktorý je prací v práčke. Plast aj kov sú jednoduché na údržbu, ale na dotyk chladia. To ale jednoducho vyriešite čalúneným podsedákom.

Konštrukcia

Pri výbere taburetu skontrolujte kvalitu a stabilitu konštrukcie, a to hlavne v prípade, že ho chcete využívať aj miesto schodíkov. Do malého priestoru sa hodia skladacie stoličky. Na nich si skontrolujte pevnosť konštrukcie po rozložení a vyskúšajte samotný systém rozkladania. Mal by byť čo najjednoduchší a pri rozkladaní by vám nemalo hroziť, že si priškripnete prsty medzi pohyblivé časti.

Taburet môže stáť na nožičkách alebo klzákoch. Vďaka nim ho v prípade potreby ľahko presuniete. Niektoré taburety mávajú úložný priestor. Na nich si skontrolujte, ako ľahko sa do vnútornému priestoru dostanete. Väčšinou je vrchná časť taburetu voľná a slúži ako veko. Tiež skontrolujte pevnosť a nosnosť dna taburetky, aby ste vedeli, aké ťažké predmety môžete dovnútra uložiť.

29 696
Vy + 29 696 dnešných zákazníkov mierite k lepšiemu bývaniu.
6 821
Čaká na vás 6 821 modelov nábytku.
0
Za posledný mesiac sme zaradili 0 noviniek.
959 187
Máme pre vás nábytok v 959 187 variantoch rozmerov, materiálov a farieb.