Ako si vybrať komodu?

Komoda môže stáť prakticky kdekoľvek. V predsieni, obývačke, spálni aj v detskej izbe. Pre výber sú dôležité rozmery, teda hĺbka, výška a šírka. Rozmyslite si, kam chcete komodu postaviť a miesto dôkladne zmerajte a rozmery si zapíšte. Tiež si dopredu premyslite, koľko vecí a aké chcete do komody ukladať. Podľa toho voľte usporiadanie a množstvo zásuviek, prípadne i políc. Ak budete komodu vyberať v kamennom obchode, určite vyskúšajte stabilitu komody a použité kovanie.

Vzhľad

Vybrať si môžete medzi klasickou zásuvkovou a kombinovanou komodou. Výhodou zásuvkovej komody je prehľadnosť v uložených veciach. Kombinovaná komoda má okrem zásuviek aj poličky, takže má variabilnejšie vnútorné usporiadanie (poslúži aj ako tradičný bielizník).

Zásuvková komoda je vhodná predovšetkým do spálne, predsiene alebo na chodbu. Kombinovaná poslúži hlavne v obývacej a detskej izbe. V jedálni môže nahradiť príborník, v obývačke ju použijete napríklad ako bar, kedy do skriniek po stranách uschováte fľaše s nápojmi a do zásuviek rôzne pochutiny či prestieranie. Komoda môže byť súčasťou nábytkovej zostavy, čím zjednotíte celú miestnosť, ale môžete zvoliť aj originálnu komodu, ktorá sa stane dominantným prvkom v priestore. V obývacej izbe či jedálni sa bude vynímať aj kombinovaná komoda s presklenými dvierkami.

Z čoho sa komody vyrábajú?

Komody sa vyrábajú z masívu, lamina i MDF, prípadne v kombinácii s kovom či sklom. Masívne komody sa hodia skôr do klasického štýlu, sklo a kov do moderného. Z hľadiska životnosti a údržby to vyjde zhruba na rovnako, masív je však predsa len o niečo kvalitnejší. Kvalitu výrobku ovplyvňuje skôr kovanie.

Pri komodách z lamina si dajte pozor na hrúbku materiálu, a to predovšetkým pri dlhých policiach. Mala by byť aspoň 18 mm, inak hrozí, že sa budú police prehýbať. Na údržbu je náročnejší iba masív dokončený olejom alebo voskom, klasický lak očistíte rovnako ako lamino.

Konštrukcia

Pri výbere komody sledujte okrem celkových rozmerov aj hĺbku a veľkosť zásuviek. Predovšetkým do spálne je dôležité vybrať kvalitné kovové pojazdy s tichým a ľahkým chodom. Ideálne sú pojazdy s tlmeným dojazdom. Aby ste mali prehľad o všetkých veciach, hodia sa plnovýsuvy. Pri nich však dajte pozor na stabilitu komody. Čelá zásuviek by mali byť pripevnené takým spôsobom, aby sa pri používaní nemohli uvoľniť od zvyšku zásuvky. Pri policiach by mala byť možnosť zvoliť si výšku ich umiestnenia.

Pokiaľ má komoda slúžiť ako bielizník, mali by mať zásuvky dostatočnú hĺbku. Na vyrovnanie nerovností podlahy sa hodia výškovo nastaviteľné nôžky. Chcete postaviť komodu do priestoru? Dajte si pozor na to, aby aj jej zadná strana bola pohľadová (dokončené hrany, zadná časť s dekórom či v pigmente a skryté kovanie). Pri lamine by mali byť hrany dokončené ABS hranou.

Do detskej izby voľte komodu vyrobenú zo zdravotne neškodných materiálov. Navyše musí byť funkčná a bezpečná. Ideálne sú komody z masívu dokončeného transparentným lakom alebo lamina. Voľte radšej kombinovanú komodu s väčšou hĺbkou, aby sa do nej vošlo aj oblečenie. Zásuvky by sa mali dať čo najľahšie zasúvať a vysúvať. Dizajn potom zjednoťte s ostatným nábytkom. Komoda môže byť súčasťou zostavy nábytku do detskej izby.

22 700
Vy + 22 700 dnešných zákazníkov mierite k lepšiemu bývaniu.
6 821
Čaká na vás 6 821 modelov nábytku.
4
Za posledný mesiac sme zaradili 4 noviniek.
959 187
Máme pre vás nábytok v 959 187 variantoch rozmerov, materiálov a farieb.