Ako si vybrať kancelársku stoličku

Pri dlhodobom sedení sa u človeka môžu prejaviť rôzne zdravotné ťažkosti, pretože sedenie pre neho nie je prirodzené. Výberom správnej pracovnej stoličky môžete tieto nepríjemné vplyvy na zdravie čiastočne obmedziť. Čím viac času budete na stoličke tráviť, tým kvalitnejší a drahší model si kúpte. Na občasné využitie v domácnosti stačí stolička s cenou do 150 eur a nezáleží veľmi na zvolenej mechanike. Ľudia so zdravotnými problémami by však mali radšej voliť stoličku sa synchrónnou či inou špeciálnou mechanikou.

Na bežnú pracovnú dobu 8 hodín už by mala byť stolička vybavená výškovo nastaviteľným operadlom, nastaviteľnou bedrovou opierkou, opierkami rúk a hojdacím či synchrónnym mechanizmom. Cena takých stoličiek sa pohybuje od 150 eur a viac. Pri ešte dlhšom sedení investujte do špičkovej ergonomickej stoličky s cenou aspoň okolo 300 eur. Pri nákupe online sa zamerajte na materiály, z ktorých je stolička vyrobená, možnosti nastavenia a mechanizmy, ktorými je vybavená. Tiež si skontrolujte rozmery a nosnosť stoličky. V kamennom obchode sa do stoličky posaďte a vyskúšajte si všetky možnosti nastavenia. Ak môžete stoličku prispôsobiť presne vášmu tvaru a výške tela a sedí sa vám v nej pohodlne, potom máte vybrané.

Čo musia mať kvalitné pracovné stoličky?

  • Pohodlné sedadlo
  • Vhodné kolieska a kvalitný päťramenný kríž podnože
  • Nastaviteľné opierky rúk
  • Anatomické operadlo
  • Synchrónny či hojdací mechanizmus
  • Bedrovú podperu

Ergonomická stolička by mala podporovať zdravé dynamické sedenie tým, že sa prispôsobí vašim pohybom a bude vždy podopierať dôležité partie. Pri správnom sedení musí byť chrbát v stálom kontakte s operadlom, ktoré naňho vyvíja nepretržitý tlak, chodidlá sa musia celou plochou dotýkať zeme, kolená by mali zostať v pravom uhle a sedadlo nesmie tlačiť do podkolenných jamiek. Medzi prednou hranou sedadla a podkolennou jamkou by mala byť medzera 5 - 10 cm. Výška sedenia je väčšinou okolo 42 cm.

Sedadlo má byť skôr tvrdšie, anatomicky tvarované a zaoblené, aby nepreťažovalo jednu skupinu svalov a netlačilo na končatiny. Tiež by malo byť primerane široké a výškovo nastaviteľné, aby ste si mohli nastaviť správnu výšku sedenia. Prípadné výškové rozdiely môžete vyrovnať podložkou pod nohy. Ľudia s dlhými nohami by mali zvážiť stoličku s funkciou posunu sedadla.

Operadlo by malo byť anatomicky tvarované a vybavené bedrovou opierkou. Na kvalitných stoličkách môžete bedrovú opierku nastaviť presne podľa tvaru chrbta, čím zaistíte prirodzenú a zdravú oporu pre chrbticu. Operadlo musí byť výškovo nastaviteľné, aby jeho prehnutie zodpovedalo výške postavy sediaceho. Tiež musí byť dostatočne veľké, aby poskytlo oporu celej ploche chrbta. Výškovo nastaviteľné operadlo potrebujú predovšetkým osoby vyššie ako 175 cm, ktoré by inak mohli mať byť problém so správnym umiestnením bedrovej opierky.

Materiály

Pohodlné a bezpečné sedenie zaistí stabilná a pevná základňa stoličky. Stabilitu a plynulý pohyb do všetkých smerov zaistí bežný päťramenný kríž základne. Plastový kríž (napríklad z polypropylénu) časom najrýchlejšie zo všetkých materiálov krehne a praská. Navyše sa môže zväčšovať otvor na piest, ktorý tak klesá až na zem. Zváraný oceľový kríž je náchylný k prasknutiu vo zvaroch. Hliníkový kríž je na prasknutie náchylný menej, ale snáď najpevnejší je kríž nylonový. Sedadlo býva najčastejšie zmäkčené PUR penou, niektoré však obsahujú aj taštičkové pružiny.

Stolička sa musí plynulo a ľahko otáčať, kolieska nesmú drhnúť a musia ju udržať na požadovanom mieste. To najlepšie splnia kolieska samobrzdiace. Kolieska musia byť dostatočne veľké, kvalitné a vybrané podľa povrchu, na ktorom budete stoličku používať. Tvrdé kolieska sú na mäkké povrchy (hlavne koberec), mäkké zase na tvrdé (napríklad dlažbu, plávajúcu podlahu či lino). Univerzálne kolieska môžete použiť na všetky typy povrchu. Majú tvrdý okraj a mäkký stred.

Poťahový materiál by mal byť dostatočne odolný proti oderu, ľahko čistiteľný a príjemný na dotyk. Farbu a vzor voľte podľa ostatného vybavenia miestnosti. Vybrať si môžete z textílie, kože, ekokože či sieťoviny. Sieťovina zaistí dobré odvetrávanie, niekomu však môže vadiť znížený tepelný komfort v chladnejšom období. Sieťované sedadlo ocenia ľudia trpiaci hemoroidmi.

Štandardné čalúnenie odporúčajú odborníci na sedenie do 12 hodín denne. Jeho výhodou je izolačná schopnosť, takže je vhodnejšie na chladnejšie miesta. Čalúnenie z pravej kože je štýlové a pomerne nenáročné na čistenie. Musíte sa o neho ale pravidelne starať. Syntetická koža je lacnejšia, máva však nižšiu životnosť. Kožené poťahy nie sú vhodné na celodenné sedenie.

Akými mechanizmami môže byť vybavená ergonomická stolička?

Na dlhšie sedenie a prácu s počítačom by stolička mala mať podpierky rúk, najlepšie s nastaviteľnou výškou. V ideálnom prípade poskytujú rukám oporu v pravom uhle. Potom môžu poskytovať úľavu nielen pažiam, ale v nadväznosti tiež šiji a ramenám. Na drahších stoličiek môžete nastaviť aj vzdialenosť lakťových opierok od tela či ich uhol. Komfortnejšie sú potom čalúnené a mäkčené opierky rúk.

Väčšie pohodlie zaistí tiež opierka hlavy. Tá je dôležitá kvôli občasnej úľave predovšetkým hlavy a krčnej chrbtice pri krátkodobom odpočinku. Pomáha totiž niesť váhu hlavy. Väčšina pracovných stoličiek má plynový piest. Ten umožňuje plynulé nastavenie výšky sedu a navyše tlmí náraz pri dosadnutí. Každá stolička má špecifickú nosnosť. Väčšinou sa pohybuje od 70 do 180 kg. Kancelárske stoličky môžu mať niektorý z nasledujúcich mechanizmov:

  • CP mechanizmus (permanentný kontakt) - operadlo je v neustálom kontakte s chrbtom sediaceho. Ovplyvníte iba náklon operadla proti sedadlu. Väčšinou nastavíte aj výšku operadla a výšku sedenia. Výhodou je nízka obstarávacia cena. Iný mechanizmus nastavenia výšky operadla dovoľuje automatické zaaretovanie v požadovanej pozícii.
  • Hojdací mechanizmus - umožňuje plynulú zmenu uhla sedenia s nastavením odporu hojdania. Niektoré mechanizmy umožňujú tiež fixáciu v danom uhle. Uhol operadla a sedadla sa nemení. Môžete nastaviť aj silu odporu a zaistiť náklon kresla v niekoľkých pozíciách. Výšku nastavíte plynovým piestom. Medzi sedadlom a operadlom je pevný uhol, takže sa chrbtica nemôže prakticky pohybovať.
  • Synchrónny mechanizmus - sú ním vybavené najlepšie pracovné stoličky. Dovoľuje súčasný pohyb operadla a sedadla a tvar stoličky sa tak prispôsobuje vašim pohybom na stoličke. Chrbát je tlačený k operadlu a jeho spodná časť zostáva neustále v jednej polohe. Vaša chrbtica zostáva prirodzene vystretá a napnutá a tlak operadla vyvoláva primeranú prácu chrbtových svalov. Svaly sú namáhané rovnomerne a nedochádza k jednostrannému pretiahnutiu alebo natiahnutiu jednej skupiny chrbtových svalov.
  • Asynchrónny mechanizmus - nastavíte sklon operadla a sedadla nezávisle na sebe, a to vo všetkých pozíciách. Ovládate ho väčšinou pomocou troch pák. Jednou nastavujete sklon operadla, druhou sklon sedadla a treťou výšku sedu.
25 114
Vy + 25 114 dnešných zákazníkov mierite k lepšiemu bývaniu.
6 821
Čaká na vás 6 821 modelov nábytku.
0
Za posledný mesiac sme zaradili 0 noviniek.
959 187
Máme pre vás nábytok v 959 187 variantoch rozmerov, materiálov a farieb.