Ako si vybrať barovú stoličku

Pri barovom pulte si dáte rýchle raňajky, vypijete kávu a prečítate noviny a večer posedíte v spoločnosti dobrých priateľov. K tomu však potrebujete aj kvalitné barové stoličky, na ktorých sa bude dobre sedieť, budú bezpečné, a zároveň budú v kuchyni vyzerať dobre.

Rozmery

Väčšina kuchynských barových pultov má výšku 95 - 110 cm. Stolička musí byť asi o 20 - 25 cm nižšia, jej výška teda býva zhruba 75 cm. Ideálna je barová stolička s možnosťou výškového nastavenia. Tak nájdete ideálnu pozíciu sedenia za akýmkoľvek barom.

Dizajn

Stoličky sa vyrábajú v mnohých tvaroch i farbách. Majú kruhové, štvorcové aj inak tvarované sedadlo a rôzny počet nôh. Vyberajte podľa vlastného uváženia a tak, aby sa hodila k zvyšku interiéru. Dizajn nesmie byť na úkor funkčnosti, aj keď na príležitostné sedenie sa nemusíte báť ani menej pohodlných dizajnových výstrelkov.

Materiály

Barovky sa vyrábajú z dreva, plastu, kovu, ratanu aj bambusu. Životnosť stoličky nezáleží ani tak na konkrétnom materiáli, ako na kvalite konštrukčného prevedenia. Materiály však musia byť ľahko čistitelné, čo sa týka predovšetkým materiálu použitého na sedadle. Poťah býva z ekokože, kože alebo textílie. Koža aj ekokoža sa ľahko čistia, koža je však drahšia a vyžaduje viac starostlivosti. Textilný poťah býva lacný, ale čistí sa horšie. Kvôli ľahšiemu čisteniu by mal byť snímateľný a prací, alebo vyrobený z látky s nešpinivou úpravou.

Konštrukcia

Barová stolička je vyššia ako klasická, takže kvôli bezpečnosti musí byť predovšetkým stabilná. Mala by stáť na pevných a stabilných nohách, alebo mať širokú základňu, a tým aj nízko položené ťažisko. Na krátkodobé sedenie postačí nečalúnené sedadlo, na dlhšie vysedávanie už sa oplatí čalúnenie. Sedenie na barovej stoličke vám spríjemnia opierky rúk a operadlo. Všetky barovky by mali mať podnožku na podopretie nôh. Otočné sedadlo tiež uľahčí aj rozprávanie s priateľmi z očí do očí.

33 689
Vy + 33 689 dnešných zákazníkov mierite k lepšiemu bývaniu.
6 821
Čaká na vás 6 821 modelov nábytku.
1
Za posledný mesiac sme zaradili 1 noviniek.
959 187
Máme pre vás nábytok v 959 187 variantoch rozmerov, materiálov a farieb.