Ako si vybrať kuchynskú linku

Chystáte sa na nákup novej kuchynskej linky, ale neviete si rady s výberom? Najprv všetko dôkladne zmerajte a rozmyslite si, koľko úložného priestoru potrebujete a kde bude ktorá funkčná zóna. Potom už stačí vybrať správne materiály a dizajn. Vybrať vzhľad novej kuchyne nie je tak zložité. Voľte podľa štýlu a farieb ostatných miestností v byte. Ak si nie ste výberom istí, pomôžu vám odborníci v kuchynskom štúdiu.

Materiál korpusov skriniek

S korpusmi skriniek je to jednoduché. Väčšinou sú totiž z lamina, prípadne z masívu. Menej poctiví výrobcovia dokončujú bočné plochy korpusov papierovou hranou. Tí, ktorým záleží na kvalite, používajú odolnejšie ABS hrany. Kvalitné kuchyne sú vyrobené z lamina hrúbky 18 mm, tie lacnejšie z dosiek s hrúbkou 16 mm i menej.

Na hrúbku lamina si dajte pozor hlavne pri policiach, na ktoré plánujete ukladať ťažší riad. Dosky s hrúbkou 16 mm a menej sa oveľa ľahšie pod daným zaťažením prehnú. Výnimočne narazíte na kuchynskú linku, kde sú skrinky vymurované alebo vybetónované. Tie už si ale väčšinou tvoria sami nadšení domáci majstri. Oveľa ťažšie je vybrať správny materiál na výrobu dvierok i čiel zásuviek a pracovnej dosky.

Dvierka z lamina a MDF

Kuchynské dvierka z lamina sú spravidla najlacnejšou možnosťou. Ich výhodou je široká škála dekórov a farieb. Z hľadiska kvality je dôležité prevedenie bočných plôch (hrán). Tie najobyčajnejšie sú oblepené dekoračným papierom v dezéne dvierok, tie kvalitnejšie ABS hranou.

Životnosť hrany záleží predovšetkým na použitom lepidle. Vysokú tepelnú odolnosť majú napríklad polyuretánové tavné lepidlá (PUR). Etylenvinylacetátovému lepidlu (EVA) sa radšej vyhnite, pretože má nízku odolnosť proti teplote aj malú vodoodolnosť. Keďže typ použitého lepidla na prvý pohľad nespoznáte, musíte sa spoľahnúť na informácie od výrobcu.

Lepidlo je náchylné hlavne na vlhkosť a teplo. Môže sa vám tak stať napríklad to, že vám napučí spodná časť dvierok nad sporákom, ak nebudete používať odsávač pár. Nevýhodou lamina je aj to, že do jeho plochy nemožno frézovať žiadny reliéf, takže zoženiete len ploché dvierka.

Fóliované dvierka z MDF sú zlatou strednou cestou, čo sa ceny aj kvality týka. Bývajú obalená fóliou, ktorá chráni aj ich bočné plochy, takže ich nemusíte dodatočne olepovať. Odpadá tak nebezpečenstvo odlepujícej sa hrany. Fólia je väčšinou z PVC. Do plochy i hrán MDF môžete oproti laminu frézovať rôzne reliéfy a profily.

V obchodoch nájdete fóliované dvierka v širokej škále farieb a dekórov. Farebné fólie sa dajú aj lakovať. Výsledný efekt potom pripomína klasicky lakované dvierka, avšak za nižšiu cenu. MDF dvierka obalené fóliou sú praktické, trvanlivé a majú väčšiu odolnosť voči vode. Na umytie dvierok vám stačí handrička a bežný saponát.

Lakované dvierka

Lakované dvierka sú väčšinou vyrobené tiež z MDF dosiek. Moderné sú dvierka vo vysokom lesku, objednať si však môžete aj matné prevedenie. Lakované dvierka sú vždy v pigmente, nikdy ich nenájdete v dekóre dreva (ak teda nejde o lakované masívne dvierka). Pretože sa jedná o hladký a neporézny materiál, ľahko sa čistí. Lak býva náchylnejší na poškriabanie. Hlavne pri vysokom lesku sú škrabance a ryhy veľmi vidieť.

Stále obľúbenejšie sú dvierka lakované akrylátovým lakom. Majú ideálny povrch, stálofarebnosť a vyrábajú sa vo vysokom lesku. Jedná sa o drevotrieskové dosky, ktoré sú z jednej alebo oboch strán dokončené akrylátovou vrstvou laku a doplnené ABS hranami (možnosť 3D hrán). Dvierka potom majú vysokú odolnosť proti vlhkosti a účinkom UV žiarenia aj mechanickú odolnosť. Ak ich napriek tomu poškriabete, ľahko ich opravíte pomocou opravnej sady. Na dvierka môžete aplikovať ľubovoľný grafický motív.

Dvierka z masívu alebo s dyhou

Kuchyne z masívu sú síce pekné, ale pomerne drahé a stojí za zváženie, či sú vhodné. Výrobcovia používajú skôr dyhované dvierka z MDF dosiek. Kuchyňa je tak na dotyk i pohľad drevená, ale pritom je z tvarovo trvalejšieho materiálu. Oblé rohy a hrany potom riešia drevenými náglejkami alebo tvarovanou ABS hranou.

Na dyhované dosky sa nanáša kvalitný lak, často opäť vo vysokom lesku. V takom prípade už môžete mať na pohľad i dotyk pocit, že sú dvierka "plastové". Údržba dyhovaných dvierok je zložitejšia. Dyhy sú farebne nestále, náchylné na mechanické poškodenie a majú malú odolnosť voči vode. Výberom správneho laku však výrobcovia tieto nevýhody čiastočne eliminujú.

Nosným materiálom dyhy môžu byť okrem MDF aj drevotriesky, škárovky či preglejky. Na hrany dyhovaných dosiek potom výrobcovia používajú dýhovú pásku alebo lakované drevené náglejky. Na výrobu dvierok z masívu používajú lepené škárovky. Vďaka správnemu lepeniu sú tvarovo stále a dobre odolávajú kuchynskému prostrediu. Okrem spároviek je možné použiť biodosky (trojvrstvový lepený materiál).

Dvierka z iných materiálov

Sklo a kameň používajú výrobcovia len výnimočne, pretože sú pomerne drahé a pri plánovaní nie je veľa variantov, ako kuchyňu zostaviť. Plechové dvierka bývajú dokončené pigmentovým lakom. Pri nerezovej oceli počítajte s tým, že sa na nej ľahko tvoria mastné odtlačky, ktorých vyleštenie vám zaberie veľa času. Sklo si ľudia objednávajú skôr ako výplň dvierok. Môžete si vybrať číre, polopriesvitné či nepriehľadné sklo s rôznymi grafickými motívmi i bez nich.

Kuchyňu je nutné zariadiť tak, aby sa znížilo riziko úrazov počas varenia. Preto vedci uskutočnili rôzne ergonomické a antropometrické merania. Tie priniesli veľa poznatkov o tom, ako kuchyňu zariadiť tak, aby varenie bolo čo najpohodlnejšie a bezpečné. Ak ich dodržíte, nebude vás varenie tak vyčerpávať a možno vás začne aj viac baviť.

Aký zvoliť tvar kuchynskej linky

Do úzkych miestností je vhodná dvojradová kuchyňa. Ulička medzi skrinkami však nesmie byť menšia ako 120 cm. Len tak sa v nej pohodlne vyhnú dve osoby a otvoríte všetky skrinky a zásuvky. V kuchyni pre jednu osobu si vystačíte so 100 cm. Rovnakú vzdialenosť dodržte aj pre samostatne stojaci ostrovček.

Ak môžete kuchyňu umiestniť len k jednej stene, voľte jednoradovú linku. Tá je vhodná skôr na príležitostné varenie, pretože nemôžete dodržať odporúčaný trojuholník. Vždy sa snažte zachovať aspoň postupnosť jednotlivých zón a minimálnu dĺžku pracovnej plochy. Tá nesmie klesnúť pod 70 cm, aby ste mali dostatok priestoru na prípravu pokrmov.

Do malých miestností sa hodí kuchynská linka v tvare L. Dodržte však postupnosť zón a vzdialenosti odporúčaného trojuholníka. Na varenie je ideálna kuchyňa v tvare U. Medzi skrinkami by malo byť 140 - 145 cm. Potom budete mať všetko po ruke, zbytočne sa nenabeháte a všetky skrinky pohodlne otvoríte.

Funkčný trojuholník a zóny

Chladničky, drez a sporák by navyše mali tvoriť pomyselné vrcholy trojuholníka. Cesty trojuholníka nesmú narušiť žiadne predmety ani priechodné koridory. Jednotlivé strany majú byť dlhé 90 - 275 cm. Súčet strán trojuholníka by nemal byť menší ako 366 cm, ani väčší ako 793 cm. V praxi nemá prevýšiť 6 metrov, aby ste sa pri varení príliš nenabehali.

Potravinová, alebo tiež zásobovacia, zóna býva na jednom z krajov kuchynskej linky. Potrebná dĺžka je aspoň 60 cm. Slúži na uloženie suchých, tekutých aj mrazených potravín. Výhodná je vysoká potravinová skriňa. Do tejto zóny patrí aj chladnička. Vedľa zásobovacej zóny je zóna ukladanie, ktorá slúži na uloženie všetkého riadu, príborov a kuchynských pomôcok.

Na ňu nadväzuje zóna umývacia, teda drez a umývačka. Ak nemáte umývačku, voľte dvojdrez s odkvapkávacou plochou. V prípade umývačky vám stačí len menšie umývadlo na oplachovanie zeleniny a ovocia. Súčasťou zóny je tiež nádoba na odpadky, umývacie pomôcky a drvič odpadu.

Vedľa umývacej zóny je zóna prípravná, čiže pracovná. Má byť dlhá minimálne 70 cm, aby ste mohli pohodlne manipulovať s potravinami. V tejto zóne je dobré mať po ruke aj najrôznejšie korenie, spotrebiče a roboty, pracovné pomôcky i riad. Môžete ich schovať do spodnej skrinky.

Ako posledná je varná a zóna na pečenie, teda varná doska s rúrou alebo sporák, prípadne aj mikrovlnka alebo gril. Patria sem aj úložné priestory na hrnce, panvice, plechy a pomôcky na varenie a pečenie. Z oboch strán varnej dosky potrebujete pri varení minimálne 30 cm pracovnej plochy na odkladanie riadu a potravín.

Rozmery a vzdialenosti

Hĺbka spodných skriniek je väčšinou 60 cm. Ak potrebujete viac úložných priestorov, môžete ju zvýšiť až na 70 cm. Väčšiu hĺbku nepoužívajte. Zhoršili by ste si prístup k horným skrinkám aj veciam uloženým v skrinkách. Horné skrinky bývajú hlboké 30 - 35 cm. Lepšie sú výklopné dvierka, ktoré netrčia až pol metra do priestoru ako klasicky otvárané. Tie sú totiž častou príčinou úrazu pri varení.

Výšku pracovnej plochy prispôsobte výške osoby. Pretože sa v kuchyni väčšinou pohybujú minimálne dvaja ľudia, používa sa priemerná hodnota okolo 90 cm. Niektoré luxusné kuchyne umožňujú nastavenie výšky pomocou elektromotora podľa potreby. Správnu výšku zistíte tak, že sa postavíte k linke a pokrčíte lakte. Pracovnú plochu by ste mali mať 10 - 15 cm od ruky. Maximálna výška poličiek by mala byť do 175 cm. Bežne prístupnú výšku skriniek ponechajte medzi 85 a 115 cm.

Výška pracovnej dosky podľa výšky postavy:

  • 150 - 160 cm: 82 cm od podlahy
  • 160 - 170 cm: 86 cm od podlahy
  • 170 - 180 cm: 91 cm od podlahy
  • 180 - 190 cm: 94 cm od podlahy

Podľa ergonomických poznatkov máte drez umiestniť o cca 15 cm vyššie, teda do výšky okolo 100 cm. Optimálnu výšku spoznáte tak, že sa k drezu postavíte a na dno položíte dlane. Chrbát musí byť v rovnej polohe. Tiež by mal byť umiestnený najmenej 40 cm od konca pracovnej dosky. Varná doska by mala byť zase o 5 cm nižšie, teda vo výške zhruba 85 cm od podlahy, aby ste videli aj do vysokých hrncov.

Prax je však taká, že každá členitosť a výškové rozdiely sťažujú prácu a uberajú využiteľný priestor na pracovnej doske. Preto je lepšie mať celú pracovnú linku v jednej výške. Výškový rozdiel je prijateľný napríklad pri samostatne stojacom ostrovčeku s varnou doskou.

Rúru a mikrovlnku je praktické umiestniť medzi úroveň očí a pásu. K rúre sa nemusíte ohýbať, a navyše obmedzíte riziko popálenia pri jej otvorení. Tiež ľahšie skontrolujete pečený pokrm. Dno rúry sa väčšinou dáva do výšky 115 cm od podlahy. Ak chcete nad rúru umiestniť ešte mikrovlnku, potom dajte rúru do takej výšky, aby dno bolo od podlahy vzdialené maximálne 70 cm.

Vzdialenosť horných skriniek od pracovnej plochy je závislá na ich výške a hĺbke. Vždy by ste mali bez problémov a použitia schodíkov dosiahnuť aj do horných políc. Väčšinou sa vešajú do výšky 50 - 70 cm od pracovnej plochy. Dajte pozor na to, aby vzdialenosť nepresiahla 90 cm. Vrch hornej skrinky musí byť od podlahy vo vzdialenosti maximálne 2 metre. Vzdialenosť digestora od varnej dosky závisí od jej typu. Od elektrickej platničky by mala byť vzdialená aspoň 65 cm, od plynového sporáka minimálne 75 cm.

Barový pult máva výšku 90 - 120 cm. Hĺbka sa pohybuje medzi 30 až 50 cm, takže vystačí aj na klasické stolovanie. Doska pultu by mala presahovať pred zvislú stenu baru asi o 20 cm. Polobar má rovnakú výšku ako kuchynská linka, teda asi 90 cm. V oboch prípadoch potrebujete na sedenie barovú stoličku. Jej výšku prispôsobte výške baru alebo polobaru. Medzi sedacou a jedálenskou plochou má byť rozdiel zhruba 30 cm.

Konštrukcia

Dávajte si pozor na hrúbku a nosnosť materiálu, a to predovšetkým pri policiach. Lamino by malo mať hrúbku aspoň 18 mm. Lacnejšie kuchyne mávajú police s hrúbkou 16 mm, ktoré sa môžu pri dlhodobom zaťažení ťažkým riadom prehnúť. Skontrolujte si tiež celkovú pevnosť a kvalitu prevedenia konštrukcie aj kovania. Závesy musia byť kvalitné, väčší komfort poskytnú plynové tlmiče zatvárania. Na zásuvkách vyskúšajte pojazdy. Dôležité je, aby sa dali zásuvky ľahko otvoriť. Komfort používania zvýšia plynulé dojazdy.

Spodné skrinky by mali stáť na nôžkach, aby sa pod nimi dalo upratovať a mohli ste sa k nim pohodlne postaviť. Nožičky musia byť výškovo nastaviteľné, aby ste pomocou nich vyrovnali nerovnosti podlahy. Nožičky môžu byť zakryté krycou lištou, ktorá by sa mala dať ľahko odložiť. Všetky miesta, kadiaľ by sa mohla dostať voda do materiálu, musia byť kvalitne zakryté a zapravené.

35 199
Vy + 35 199 dnešných zákazníkov mierite k lepšiemu bývaniu.
6 821
Čaká na vás 6 821 modelov nábytku.
0
Za posledný mesiac sme zaradili 0 noviniek.
959 187
Máme pre vás nábytok v 959 187 variantoch rozmerov, materiálov a farieb.