Ako vybrať kuchynskú pracovnú dosku

Pri výbere kuchynskej linky nie je až tak dôležitý materiál, z ktorého sú vyrobené korpusy skriniek. Väčšinou sa totiž jedná o lamino. Pri nákupe by ste sa mali zamerať predovšetkým na to, z akého materiálu je vyrobená pracovná doska. Správnou voľbou zaistíte, že kuchyňa bude po dlhú dobu funkčná. Dôležitý je nielen vzhľad pracovnej dosky, ale hlavne odolnosť materiálu proti poškriabaniu a vysokým teplotám, nasiakavosť a teplotná rozťažnosť.

Pri výbere sa zamerajte aj na správnu hrúbku dosky. Montéri totiž drez aj varnú dosku často upevňujú zospodu. Drezy sú potom väčšinou pripravené na inštaláciu na pracovné dosky s hrúbkou 3 až 4 cm. Farebné prevedenie a štruktúra pracovnej dosky môžu zdôrazniť či potlačiť celkovú atmosféru kuchyne a ovplyvňujú vnímanie veľkosti a tvaru plôch. Predná hrana môže byť rovná aj zaoblená.

Laminátové dosky

Ide o jednu z najlacnejších možností. Obchodníci predávajú dosky rôznej kvality, líšia sa napríklad v teplotnej odolnosti. Tá väčšinou býva do teploty okolo 160 - 180 °C. Horúcim čajom tak kuchynskú dosku nepoškodíte, rozpáleným hrncom už pravdepodobne áno. Najdlhšiu životnosť majú dosky dokončené vysokotlakovým laminátom.

Laminátovú dosku si vyberiete zo širokej škály farieb a dekórov. Ľahko ju poškodíte (hlavne nožom, prípadne vysokou teplotou). Poškodené miesta neopravíte a dosku je potom potrebné vymeniť. Na laminátovou dosku môžete drez nainštalovať len zhora. Laminátové dosky sú náchylné na napúčanie, teda nevratné poškodenie vplyvom vlhkosti.

Najnáchylnejšie sú hrany rezu, ktoré vznikajú pri skracovaní dĺžky pracovnej dosky, pri jej rohovom napojení a pri zapúšťaní spotrebičov (batérie, drezu alebo varnej dosky). Rezom totiž obnažíte vnútorné drevotrieskové či drevovláknité jadro, ktoré je náchylné na poškodenie dlhšie trvajúcim pôsobením vody.

Vyberte si dosku, ktorá má prednú hranu dokončenú postformingom (fólia je z hornej plochy neprerušene prehnutá cez hranu až do spodnej časti dosky). Oproti softformingu tu nie sú škáry, ktorými by mohla do dosky preniknúť vlhkosť. Softforming znamená to, že fólia je nalisovaná na hornú a spodnú stranu dosky a bočná plocha sa olepuje dodatočne buď ABS hranou, alebo dreveným náglejkom. Tu je nebezpečenstvo, že sa do jadra dosky dostane vlhkosť a doska začne napučiavať.

Nerezové pracovné dosky

Nerezová pracovná doska veľa vydrží a ľahko ju vyčistíte. Je však ťažké udržať ju lesklú bez kvapôčok vody a odtlačkov. Nevadí, keď na dosku vyprskne horúci olej, ani keď na ňu postavíte horúci hrniec. Umývadlo môže byť priamo súčasťou dosky. Nerez je náchylný na poškriabanie a pomerne drahý. Naviac je doska na dotyk chladná.

Drevené dosky

Drevené kuchynské dosky sú dosť náchylné k opotrebovaniu. Kvôli predĺženiu ich životnosti ich musíte pravidelne ošetrovať špeciálnym olejom alebo voskom. Časom sa však ani tak pravdepodobne nevyhnete škrabancom či prípadným mapám od rozliatych farebných tekutín. Poškodenú dosku pomerne ľahko zbavíte drobných škrabancov jej prebrúsením a nanesením novej vrstvy oleja či vosku. Na doske dokončenej klasickým lakom je už oprava zložitejšia.

Masívna pracovná doska má prírodný vzhľad a je odolná proti vyšším teplotám. Vždy ide o škárovku (doska zlepená z menších lát tak, aby sa menej krútila a nedeformovala vplyvom vlhkosti). Na jej výrobu sú najvhodnejšie buk, dub či borovica, prípadne exotické dreviny, ako napríklad tík. Masívne pracovné dosky možno len ťažko kombinovať s ostatnými prvkami kuchyne.

Kamenné kuchynské dosky

Prírodný kameň je snáď najluxusnejším materiálom, ktorý si môžete do kuchyne zaobstarať. Výrobcovia najčastejšie využívajú žulu, menej potom travertín a vápenec. Tie sú pórovitejšie, takže sú náchylnejšie na poškodenie tekutinami. Žula je veľmi odolná, a to hlavne proti mechanickému opotrebovaniu a vyšším teplotám (aj 250 °C), menej potom proti chemikáliám, olejom a napríklad vínu. Preto je nutné ošetrovať ju špeciálnou impregnáciou. Pri prípadnom poškodení je možné žulu prebrúsiť. Mramor je oproti žule menej trvanlivý.

Kameň ako prírodný materiál nemá rovnakú farebnosť v celej ploche a na výber máte len niekoľko farieb. Počítajte s tým, že kamenná doska je naozaj ťažká a klasické kuchynské skrinky z lamina ju neunesú. Na kamennú dosku sa nemusíte báť položiť rozpálené hrnce. Kamenná doska je veľmi chladná na dotyk. Môžete z nej vyrobiť tiež parapety a podlahy, takže ľahko zjednotíte celý interiér. Na údržbu sú oproti lesklým doskám jednoduchšie tie s matným povrchom.

Dosky z technického (umelého) kameňa

Technický kameň je vo vlastnostiach blízky prírodnému kameňu, v mnohom ho však predbehne. Má vyššiu mechanickú odolnosť a takmer nulovú nasiakavosť, vďaka čomu je odolný proti prenikaniu vody i chemickému znečisteniu. Vďaka tomu môžete drez nainštalovať aj zospodu do roviny s pracovnou doskou.

Na umelom kameni oceníte hlavne bezšpárovú technológiu a ľahkú opraviteľnosť škrabancov. Rovnako ako pri doskách z prírodného kameňa počítajte s vyššou hmotnosťou pracovnej dosky. Oproti prírodnému kameňu umelý kameň tak nechladí. Na výber máte z mnohých farieb, dekórov a hrúbok. Dosky z umelého kameňa zoženiete napríklad pod obchodnými názvami Corian, Fragranit, Silgranit či Technistone. Môžete ich použiť aj na obloženie stien a výrobu drezov i ďalších zariaďovacích predmetov, takže ľahko zjednotíte celý interiér.

Umelý kameň všeobecne odoláva teplu lepšie ako iné materiály, rozpálený hrniec ho však môže poškodiť. Preto radšej rozpálený riad klaďte na doštičku alebo podložku. Na údržbu umelého kameňa väčšinou stačí obyčajné mydlo, hubka a voda. Drez môžete nainštalovať zhora, do roviny i zospodu.

Technistone je tvrdý, pevný a odolný voči vysokým teplotám, bežným chemikáliám i proti poškriabaniu. Je hygienický a ľahko ho vyčistíte. Z rovnakého materiálu môžete vyrobiť aj pracovnú dosku do kúpeľne, parapety, schody a podlahy. Materiál je vodoodolný, takže môžete drez nainštalovať zospodu aj do roviny s doskou.

Corian je podobný Technistone, nemali by ste ho však vystavovať nadmernému pôsobeniu chemikálií používaných v kuchyni. Corian musíte ihneď po styku s niektorými chemikáliami (napríklad čističom odpadov, čističom rúry či odhrdzovačom) opláchnuť mydlovou vodou. Materiál je odolný proti nárazu, ale pri dopade ťažkého či ostrého predmetu môžu vzniknúť viditeľné stopy poškodenia.

Ďalšie materiály

Dosku z betónu je potrebné tmeliť a leštiť. Ak zatmelenie neurobíte správne, tak sa povrch ľahko zašpiní. K nevýhodám betónu patrí aj štiepivosť. Výhodou je masívnosť povrchu a bezšpárová technológia.

Veľkoformátovú keramiku voľte v prípade, keď v kuchyni budete intenzívne variť a platňa sa tak dostane často do styku s veľa horúcimi a ostrými predmetmi. Keramika vyžaduje minimálnu údržbu a má prakticky neobmedzenú životnosť. Voľte glazované alebo plne zliate štandardné obklady či mozaiky. Pri náraze ťažšieho predmetu môže kachlička prasknúť.

Kuchynská pracovná doska môže byť vyrobená aj z tvrdeného bezpečnostného skla. Výhodou je odolnosť proti chemikáliám, široká škála farieb, nepóreznosť a ľahká údržba. Sklo je odolné aj proti prudkým teplotným rozdielom a vyrába sa v matnom i lesklom prevedení. Nevýhodou je jeho vyššia cena.

26 532
Vy + 26 532 dnešných zákazníkov mierite k lepšiemu bývaniu.
6 821
Čaká na vás 6 821 modelov nábytku.
0
Za posledný mesiac sme zaradili 0 noviniek.
959 187
Máme pre vás nábytok v 959 187 variantoch rozmerov, materiálov a farieb.