Ako vybrať kredenc alebo príborník

Tradičný kredenc je sústavou rôznych uzavretých alebo presklených skriniek, políc a zásuviek. Historicky šlo o reprezentatívny nábytok, a preto sa bohato zdobil. Dodnes je kredenc multifunkčným kuchynským nábytkom, ktorý poslúži nielen na uloženie kuchynského riadu, ale aj na vystavenie sviatočného či čajového servisu alebo suvenírov z ciest. Nehodí sa však do každého interiéru.

S modernými kuchynskými linkami, ktoré majú úzke potravinové skrine, horné skrinky a veľa úložných systémov, sa kredence postupne z kuchýň vytrácajú. Využijete ich skôr v jedálni či obývačke na uloženie sviatočných servisov a prestierania, a na chatách či v štýlových vintage kuchyniach.

Vzhľad kredencov a príborníkov

Dolná časť kredenca je tvorená uzatvárateľnou dolnou skrinkou alebo zásuvkami a presklenou hornou skrinkou s policou. Tá má menšiu hĺbku. Medzi hornou a dolnou skrinkou je niekedy ponechaný odkladací priestor. Horná časť kredenca môže byť uzatvorená klasickými či výklopnými dvierkami, prípadne posuvnými sklami. Niektoré kredence majú po oboch stranách vysoké úzke skrinky.

Vzhľad kredencov sa menil s nábytkárskymi a architektonickými štýlmi. Jednu dobu ich ľudia zdobili vyrezávanými alebo točenými stĺpiky, inokedy rovnými alebo oblúkovitými lištami. Plochy dvierok zdobili napríklad rezbou alebo maľovaným dekórom. Na kredencoch napodobňujúcich sedliacky nábytok zdobenie zostalo, ale vyrábajú sa aj kredence v moderných jednoduchých tvaroch bez zdobenia.

Príborník je z väčšej časti presklený, niekedy však máva v spodnej časti zásuvky. V obchode zoženiete aj nízky príborník, ktorý vyzerá ako komoda so zásuvkami alebo dvierkami. Tie majú tú výhodu, že na odkladanie vecí využijete aj ich hornú plochu, a navyše nepôsobia v interiéri tak ťažko. Do malého interiéru je ideálny príborník vstavaný do niky v stene alebo príborník závesný.

Materiály

Kredence sa vyrábajú z dreva aj lamina, niekedy v kombinácii so sklom. Tie drevené väčšinou napodobňujú sedliacke kredence, takže sa hodia skôr na chaty alebo do vintage interiéru. Prevažne sú z mäkkého dreva a ich povrch je upravený moridlom, krycou farbou alebo voskom či olejom.

Kredence z lamina majú väčšinou strohý tvar a vyzerajú podobne ako policové regály či vitríny, len majú aj klasické dvierka, presklenú časť a otvorené police. Lamino je ľahké na údržbu a ponúka sa v mnohých farebných prevedeniach a dekóroch. Odolnosť však býva nižšia ako pri masíve. Príborníky sa vyrábajú z rovnakých materiálov ako kredence.

Konštrukcia

Pri nákupe kredenca či príborníka sledujte nielen celkovú kvalitu a pevnosť konštrukcie a spojov, ale aj stabilitu vybraného modelu. Pri lamine dávajte pozor na jeho hrúbku, najmä ak do police budete ukladať ťažší riad. Hrúbka materiálu by mala byť aspoň 18 mm. Na lamine skontrolujte kvalitu ohranenia (mali by byť použité ABS hrany, nie papierové).

Pri dreve si prezrite, či neobsahuje hnilobu alebo trhliny. Pokiaľ má kredenc alebo príborník presklené časti, musí byť použité nerozbitné bezpečnostné sklo. Také sa v prípade nehody rozpadne na malé neostré úlomky, prípadne zostanú črepy na bezpečnostnej fóliu. Nezabudnite skontrolovať aj nosnosť políc.

44 362
Vy + 44 362 dnešných zákazníkov mierite k lepšiemu bývaniu.
6 821
Čaká na vás 6 821 modelov nábytku.
4
Za posledný mesiac sme zaradili 4 noviniek.
959 187
Máme pre vás nábytok v 959 187 variantoch rozmerov, materiálov a farieb.