Ako vybrať kuchynský drez

V obchodoch nájdete veľa rôznych drezov. Prehľad o používaných typoch a materiáloch vám pomôže s jeho správnym výberom. Dajte si pozor na to, aký drez nakoniec kúpite. Tvar, veľkosť i materiál totiž výrazne ovplyvní spôsob jeho používania, a to hlavne v prípade, že nemáte umývačku riadu. Pri výbere sa neriaďte len cenou a vzhľadom, ale vyberajte aj podľa úžitkových vlastností materiálu. Zvážte tvar, veľkosť a materiál, ale aj orientáciu a šírku skrinky.

Veľkosť a orientácia drezu

Hĺbka drezu spoločne s rozmerom vane má vplyv na úžitkový komfort. Komfortné drezy majú hĺbku minimálne 19 cm, najlepšie 20 i viac. Priestranný a hlboký drez potrebujete na umytie rozmernejších kusov riadu, ako sú veľké hrnce, pekáče alebo panvice. Pri drezoch plytkých 16 cm a menej počítajte s obmedzeniami.

Šírku drezu voľte podľa šírky skrinky. Menšie kuchynské drezy môžete umiestniť do väčšej skrinky, ale nikdy naopak. Napríklad drez, ktorý je určený na skrinku s minimálnou šírkou 40 cm, môžete nainštalovať aj do skrinky presahujúcej určenú veľkosť. Po správnom určení šírky musíte vybrať ešte správnu orientáciu drezu na pracovnej doske. Vyberajte medzi ľavostranným, pravostranným a obojstranným drezom. Väčšina drezov je obojstranných, takže môžete odkvapkávaciu dosku otočiť na ktorúkoľvek stranu podľa vašich potrieb.

Tvar drezu

Drez býva najčastejšie obdĺžnikový, vyrába sa však veľa ďalších tvarov, ako napríklad kruh, štvorec, lichobežník, kosoštvorec, ovál alebo kvapka. Všetky špeciálne tvary majú menšiu použiteľnú plochu a znižujú komfort užívania. Netradičné variantom je voľne stojaca drez, ktorý vyžaduje viac priestoru. S jeho inštaláciou bývajú väčšie problémy a je oveľa drahší.

Ďalším variantom je rohový drez. Ten ale voľte len v prípade, že iná možnosť nepripadá do úvahy, napríklad kvôli umiestneniu odpadu a prívodu vody. Umývanie riadu v rohu kuchyne nie je väčšine ľudí príjemné, a navyše sú rohové skrinky a umývadlá drahšie.

Vzhľad a doplnky

Pri výbere zlaďte štýl drezu s dizajnom batérie a celej linky. K drezom z kompozitných materiálov voľte batériu so zhodným farebným povrchom. Výrobca môže batériu ručne dostriekávať na požadovaný dekór. Pri nerezovej oceli si môžete vybrať medzi hladkým, brúseným a profilovaným povrchom. Glazovaná keramika sa predáva v mnohých farebných odtieňoch. Umelý kameň má na rozdiel od toho prírodného široké spektrum farebných prímesí.

K nerezovým drezom sa hodí nerezová batéria alebo typ dokončený chrómom. Nerez je masívny, chróm len vrstva nanesená na mosadz. Ku keramickým drezom a rustikálnemu či vidieckemu nábytku sa zase hodia štýlové mosadzné batérie vo farbe medi.

Drez môžete vybaviť špeciálnym odkvapkávacím košom na ovocie a zeleninu alebo osobitnou malou vaňou určenou na oplachovanie čerstvých plodov. Komfortné drezy majú aj posuvnú dosku na krájanie potravín. Drez môžete doplniť filtrom na vodu alebo drvičom odpadu. Batériu môžete vybaviť spŕškou a perlátorom pre úsporu vody.

Ak nemáte umývačku riadu, voľte radšej dvojdrez s dvoma vaňami a plochou na odkvapkávanie riadu. Pri drahších drezoch býva klasický špunt nahradený kovovou záplatkou, ktorú otvoríte špeciálnym gombíkom vedľa batérie. Niektoré modely majú vedľa otvoru na batériu ďalší, ktorý slúži na uchytenie dávkovača saponátu.

Materiály

Drezy sa vyrábajú z plastu, smaltu, nerezu, umelého aj prírodného kameňa, corianu a glazovanej keramiky. Každý materiál má svoje výhody a nevýhody. Drez zo smaltu alebo plastu je lacný, ale veľmi ľahko podlieha akémukoľvek poškodeniu.

Nerezová oceľ má vysokú odolnosť proti mastnote, kyslému prostrediu, rôznym chemikáliám a tvrdej vode. Patrí medzi najhygienickejšie materiály, nevsakuje do seba žiadne pachy ani nečistoty a nekoroduje. Nevýhodou nerezovej ocele je možnosť vzniku drobných deformácií a pri niektorých typoch aj pomerne jednoduché mechanické poškodenie.

Corian je umelý kameň z bauxitu spojeného akrylátom. Je veľmi odolný a môžete z neho odliať pracovnú dosku vrátane drezu z jedného kusa presne na mieru. Plusom umelého kameňa je vysoká kvalita, praktickosť, hygienickosť a ľahšia údržba. Vďaka špeciálnej povrchovej úprave je vysoko odolný voči mechanickému poškodeniu. Umelý kameň oficiálne znesie maximálne 280 °C. Podľa odborníkov je však maximálna hranica nižšia.Nevýhodou umelého kameňa je nebezpečenstvo uvoľnenia toxických látok z akrylátu pri vyšších teplotách.

Prírodný kameň je veľmi kvalitný a odolný proti mechanickému poškodeniu aj vysokým teplotám. Nevýhodou je vysoká cena a nutná občasná údržba. Glazovaná keramika si udrží pekný vzhľad veľa rokov, vyniká pevnosťou a odolnosťou voči chemikáliám a potrebná údržba je minimálna.

Nevýhodou je nutnosť opatrnej práce s väčšími predmetmi, pretože pri ich páde z výšky môže dôjsť k prasknutiu alebo odštiepeniu kusu keramiky.

Tipy k nákupu

Pri granitovom dreze si zistite jeho zloženie. Na kvalitné drezy sa používa spojivo na báze akrylátu. V porovnaní s polyesterovým spojivom má lepšie fyzikálno-mechanické vlastnosti, ako je pevnosť, stálofarebnosť a odolnosť proti nárazu, vrypu a teplotným šokom. Materiál by mal obsahovať minimálne 80 % kremenných pieskov. Zvyšok tvorí spojivo a farbivá.

Pokiaľ pri granitovom dreze nie je uvedené zloženie, ide veľmi pravdepodobne o napodobeninu granitu alebo v najhoršom prípade o plast. Drez si pred nákupom ohmatajte a presvedčte sa, že je na dotyk príjemne kamenný, hodvábne jemný a že materiál je tvrdý, húževnatý a neporézny.

Farebný odtieň vyberajte podľa vzorkovnice farebných kameňov, nie podľa katalógov alebo letákov. Vzhľadom k limitom tlači totiž nemožno dosiahnuť reálny odtieň. Ak vyberáte drez cez internet, nechajte si od predajcu farebné vzorky materiálu zaslať.

Pri nerezovom dreze sa uistite, že je vyrobený z chróm-niklovej nerezovej ocele 18/10. Tiež skontrolujte hrúbku plechu. Tá rozhoduje o tom, ako dobre vám drez bude slúžiť. Čím je plech hrubší, tým hlbšia vaňa sa dá z neho vylisovať. Tenkostenné drezy sa ľahko potlčú a stojanková batéria v nich nie je stabilná.

Veľmi kvalitné sú drezy vyrobené z plechu s hrúbkou 1 - 1,2 mm. Medzi kvalitné sa dajú počítať aj drezy s hrúbkou plechu 0,7 - 0,8 mm. Štandardné drezy sú vyrobené z plechu s hrúbkou 0,6 mm, na trhu sa však objavujú aj nekvalitné drezy z plechu s hrúbkou 0,3 a 0,4 mm. Tým sa radšej vyhnite.

34 497
Vy + 34 497 dnešných zákazníkov mierite k lepšiemu bývaniu.
6 821
Čaká na vás 6 821 modelov nábytku.
4
Za posledný mesiac sme zaradili 4 noviniek.
959 187
Máme pre vás nábytok v 959 187 variantoch rozmerov, materiálov a farieb.