Ako vybrať jedálenskú lavicu

Kedysi dávno bývala lavica neodmysliteľnou súčasťou každej kuchyne. Z vyrezávaného kúska z masívu alebo kusu nábytku čalúneného červenou látkou alebo koženkou, ktorý bol obľúbený v 60. a 70. rokoch minulého storočia, sa stal moderný kus nábytku.

Jedálenská lavica zaberie menej miesta a poskytne dostatočné pohodlie pre viac ľudí. Pod sedadlom môže byť skrytý veľký úložný priestor. Preto sa hodí do zariadenia jedálenského kúta v malom byte. Ak je lavica postavená k stene, odpadá aj riziko pádu z dôvodu hojdania. Lavica dodá interiéru pocit zjednotenia vďaka tomu, že nahradí niekoľko stoličiek.

Rozmery

Výška lavice je rovnaká ako pre stoličku, teda 45 cm. Nohy musíte mať celou plochou na zemi a v kolenách majú zvierať uhol 90°. Vzdialenosť medzi lubom stola a sedadlom lavice má byť minimálne 170 cm. Hĺbka lavice by mala byť okolo 45 cm. Hrana sedadla by nemala tlačiť do podkolennej jamky. Šírku lavice voľte podľa dĺžky stola a počtu osôb, ktoré na nej majú sedieť.

Priemerná stolička má 45 cm na šírku. Postavte k dlhšej strane stola dve, pripočítajte manipulačný priestor pre každú stoličku aspoň 30 cm a dostanete dohromady 150 cm. Na tých usadíte iba dvoch ľudí, pričom na lavici tej istej dĺžky usadíte osoby tri. Dĺžku lavice vyberajte predovšetkým podľa dĺžky, prípadne šírky stola. Záleží na tom, k akej strane stola chcete lavicu postaviť.

Dizajn

Zoženiete lavice vyrábané sériovo, ale aj na mieru, a to rovné, rohové, okrúhle aj polkruhové k okrúhlemu stolu. Lavice s nižším operadlom alebo bez neho sú málo pohodlné a nehodia sa na dlhé vysedávanie pri stole. Ak lavica nemá operadlo vôbec, budete pri sedení viac zaťažovať svoje chrbtové svaly a bude sa vám zle jesť.

Lavicu môžete dokúpiť k existujúcemu stolu a stoličkám, ale lepšie je kúpiť jedálenský set, ktorý priamo obsahuje stôl, lavicu a stoličky v rovnakom dizajne. Rovnú lavicu na rozdiel od rohovej umiestnite kamkoľvek. Hodí sa do malých aj veľkých priestorov. Rohovou lavicou vyplníte roh miestnosti, ale môžete ju použiť aj v priestore, kde pomocou nej ohraničíte jedálenskú zónu. Rohový diel lavice môže slúžiť ako polica alebo miesto na sedenie.

Materiály

V obchode si môžete kúpiť lavicu z dreva, lamina, kovu i rôznych kombinácií týchto materiálov. Celodrevené lavice z masívu sú vzhľadovo čistejšie a podľa farby dreva a typu spracovania sa hodia do rustikálneho, severského alebo južanského štýlu. Masívne lavice bez okrasného vyrezávania sa však nestratia ani v modernom interiéri. Jednou z najvhodnejších drevín je jelša, ktorá je prirodzene odolná proti vlhku.

Lavica, ktorá je celočalúnená alebo zmäkčená voľnými vankúšmi či podsedákmi, je oveľa pohodlnejšia. Navyše pri sedení tak nechladí. Čalúnenie býva látkové, koženkové alebo kožené.Pri výbere myslite na jednoduchosť údržby a čistenia. Najlepšie je koža a ekokoža, prípadne umývateľná textília.

Konštrukcia

Skontrolujte celkovú pevnosť a stabilitu konštrukcie aj kvalitu vyhotovenia spojov. Lavicu vyberajte aj podľa nosnosti. V prípade, že je lavica vyrobená z lamina, tak musia byť hrany opracované kvalitne, a to najlepšie pomocou ABS hrán. Lamino by malo mať hrúbku aspoň 18 mm.

Niektoré lavice majú vstavaný úložný priestor. Ten býva prístupný po odklopení sedadla, alebo je riešený ako zásuvka pod ním. V takom prípade vyskúšajte kovanie. Odklopenie sedadla, prípadne vysunutie zásuvky, musí byť čo najľahšie. Úložný priestor by mal byť aj dobre odvetrávaný.

39 722
Vy + 39 722 dnešných zákazníkov mierite k lepšiemu bývaniu.
6 821
Čaká na vás 6 821 modelov nábytku.
1
Za posledný mesiac sme zaradili 1 noviniek.
959 187
Máme pre vás nábytok v 959 187 variantoch rozmerov, materiálov a farieb.