Ako vybrať jedálenskú stoličku pre deti

Potešte svoje dieťa novou jedálenskou stoličkou. Vďaka nej s vami bude môcť tráviť čas pri stolovaní a vy si uľahčíte jeho kŕmenie. Keď bude mať stolička pultík, môže si v nej dieťa navyše maľovať alebo hrať v čase, keď budete variť. Pre deti s živšou náturou radšej zaobstarajte stoličku s popruhmi, aby z nej nevypadlo.

Vďaka správnej jedálenskej stoličke bude dieťa sedieť v prirodzenej a zdravej polohe. Nohy majú byť opreté o podnožku tak, aby na nej chodidlá spočívala celou plochou a lýtka so stehnami zvierali uhol 90°. Rovnaký uhol má byť aj medzi sedadlom a operadlom. Sedadlo má byť prispôsobené detským telesným proporciám. Keď nebude mať dieťa nohy položené celou plochou na podnožke alebo na zemi, budú sa mu zle prekrvovať. Kvôli širokému sedadlu sa zase neoprie pohodlne.

Pri nákupe online vyberajte podľa dizajnu, ceny, použitých materiálov a množstva bezpečnostných prvkov. Pri nákupe v kamennom obchode vyskúšajte pevnosť konštrukcie a predovšetkým stabilitu stoličky. Takisto vyskúšajte všetky bezpečnostné prvky a pozrite sa, či na stoličke nie sú nejaké miesta, o ktoré by sa mohlo dieťa poraniť. Správne označenie stoličky vám napovie, že výrobca spĺňa požiadavky príslušnej normy a stolička je bezpečná.

Čo by nemalo chýbať na štítku:

  • Odkaz na európsku normu EN 14988 (výrobca tak deklaruje splnenie jej požiadaviek)
  • Meno alebo značka výrobcu
  • Bezpečnostné upozornenie: "Pozor - nenechávajte dieťa bez dozoru."
  • Pokiaľ má stolička bezpečnostné pásy, tak aj upozornenie: "Dieťa musí byť riadne pripútané."

Materiály a doplnky

Jedálenská stolička z dreva vám vydrží dlho. Väčšinou nezaberie veľa miesta a má priaznivú cenu. Býva pevná alebo rozkladacia. Rozkladaciu využijete ako vysokú stoličku s malým pultíkom aj ako samostatný stolček a stoličku. Výhodou drevených stoličiek je vysoká pevnosť a odolnosť.

Plastové stoličky sú veľmi variabilné. Nastavíte u nich chrbtovú opierku aj opierku na nohy do viacerých polôh a môžete meniť aj výšku sedenia. Navyše sú ľahko udržiavateľné a dobre čalúnené, teda aj pohodlné. Plast pri odstraňovaní zaschnutých zvyškov jedla nepoškriabete a nenarušíte.

Súčasťou plastových stoličiek býva veľký pult na položenie jedla alebo košík na ukladanie podbradníkov či plienok. Pult má byť umývateľný a oddeliteľný od stoličky. Vďaka množstvu možností nastavenia môžete dieťa v stoličke kŕmiť skôr, než začne samostatne sedieť. Zložená plastová stolička zaberie len minimum miesta a schováte ju napríklad do skrine.

K stoličke môžete dokúpiť rôzne poťahy alebo dojčenské vložky. Vďaka nim môžete do stoličky dať aj malé bábätko. Poťah by mal byť snímateľný a umývateľný. Radšej dokúpte tiež ochrannú podložku na podlahu, ktorá ju ochráni pred poškodením od koliesok stoličky.

Konštrukcie jedálenskej stoličky

Pretože je stolička pomerne úzka a vysoká, dajte si pozor hlavne na jej stabilitu. Všetky oporné body sa musia dotýkať zeme. Na stoličke nesmú byť žiadne otvory, medzery a diery, v ktorých by sa dieťaťu mohli zachytiť prsty. Ostré hrany a rohy majú byť zaoblené alebo zakryté. Drevo má byť kvalitné a bez poškodenia, kov antikorózny a použité farby zdravotne neškodné a odolné proti poškriabaniu.

Pádu zo stoličky zabránite pomocou bezpečnostných popruhov alebo pultíku či zábrany pred bruškom. Dieťa by malo mať obmedzené možnosti pohybu. Medzinožný pás medzi sedadlom a stolčekom alebo pevným držadlom zabezpečí, aby nevykĺzlo. Na popruhoch sa nesmú vytvárať slučky, ktorými by sa mohlo zadusiť. Bezpečnostný pás má byť pevne uchytený ku konštrukcii stoličky.

Detská stolička musí mať bočné opierky alebo iný systém bočnej ochrany taký, aby dieťa zo stoličky nevypadlo. Na stoličke nesmú byť plastové krytky skrutiek a malé časti, ktoré by mohlo sňať pomocou prstov a zubov a prehltnúť alebo vdýchnuť.

Pri výbere detskej jedálenskej stoličky siahnite radšej po pevnej konštrukcii, ktorá nie je skladacia. Vyhnete sa tak nebezpečným miestam, ktoré by ste odkryli pri jej skladaní a rozkladaní. Každá medzera tiež znamená horšie čistenie. Stolička musí byť umývateľná a pevná. Dajte prednosť stoličke s odnímateľným jedálenským pultíkom. Uľahčíte si manipuláciu s dieťaťom.

11 222
Vy + 11 222 dnešných zákazníkov mierite k lepšiemu bývaniu.
6 821
Čaká na vás 6 821 modelov nábytku.
0
Za posledný mesiac sme zaradili 0 noviniek.
959 187
Máme pre vás nábytok v 959 187 variantoch rozmerov, materiálov a farieb.