Ako vybrať jedálenský stôl

V mnohých krajinách sa ľudia pri jedálenskom stole stretávajú pravidelne, u nás je trend skôr opačný. Ráno väčšinou vstáva každý v inú dobu a naraňajkuje sa medzi dverami alebo až v škole či v práci. Obed si dá mimo domova a večeru pri počítači alebo televízii. Pri stole sa tak celá domácnosť zíde iba cez víkend, a to ešte nie pravidelne. Z toho dôvodu nemusí byť jedálenský stôl dominantou bytu a zaberať cenný priestor.

Pri nákupe online sa zamerajte na použité materiály, rozmery a dizajn stola. Pri nákupe v kamennom obchode môžete skontrolovať kvalitu konštrukcie, stabilitu a pevnosť stola. Tiež je dobré vyskúšať stôl spolu so stoličkami, na ktorých pri ňom budete sedieť. Len tak zistíte, či má správnu výšku a či máte dostatok miesta na nohy. Na rozkladacom stole si tiež dobre prezrite a vyskúšajte spôsob i jednoduchosť rozkladania a stabilitu stola po rozložení.

Ako je to s rozmermi stola?

Rozmer jedálenského stola vyberajte podľa počtu pravidelných stravníkov a priestoru, kde bude stáť. Výška stola by sa mala pohybovať medzi 72 až 78 cm. Ak sedia dve osoby oproti sebe, musí byť šírka stola aspoň 80 cm. Vzdialenosť medzi nohami stola pre jednu osobu je minimálne 65 cm, pre dve osoby aspoň 98 cm. Ak budú sedieť dvaja ľudia vedľa seba, mal by mať každý okolo seba minimálne 60 cm, komfort je však 80 cm.

Rozmery stola voľte aj podľa toho, ako budú stravníci pri stole sedieť. Každý potrebuje aspoň minimálny priestor pre stravovanie, takže dĺžku a šírku stola voľte podľa udávaných požiadaviek. Minimálny priestor pri stole pre jedného človeka je podľa nových antropometrických meraní 55 × 40 cm, optimum je potom 60 × 52 cm.

Rozmery stolovej dosky podľa počtu sediacich osôb

Stoly štvorcové:

  • pre dve osoby 80 × 80 cm

Stoly obdĺžnikové:

  • pre štyri osoby 120 × 80 cm
  • pre päť osôb 170 × 85 cm
  • pre šesť osôb 200 × 80 cm

Stoly okrúhle (priemer stolovej dosky):

  • pre jednu až dve osoby 75 cm
  • pre dve osoby 85 cm
  • pre tri osoby 95 cm
  • pre štyri osoby 105 cm
  • pre ďalšie dve osoby pripočítajte 25 - 30 cm

Dizajn stola

Najčastejšie sa používajú stoly obdĺžnikové, pretože sú najmenej náročné na priestor. Stoly štvorcové, okrúhle a oválne budia dojem sviatočnosti. Štvorcové stoly sú často menších rozmerov a sú určené do malých priestorov. Najmenej používané sú stoly oválne. Spolu s kruhovými sú totiž veľmi náročné na priestor, takže ich využijete skôr pri zariaďovaní samostatnej jedálne a väčších interiérov.

Stoly majú najčastejšie štyri nohy, môžu ich však mať aj viac či menej. Kruhové stoly často majú len jednu stredovú nohu. Tu dávajte pozor na to, aby mali dostatočne veľký podstavec kvôli zabezpečenie stability stola. Obľúbené sú stoly bez lubov, ale v takom prípade si dobre overte pevnosť konštrukcie. Luby totiž dodávajú stolu potrebnú pevnosť. Dizajnovým prvkom môžu pri stole byť aj trnože, ktoré zvyšujú celkovú pevnosť konštrukcie.

Z čoho sa stoly vyrábajú

Najčastejšie v obchodoch nájdete stoly s laminovanou alebo dyhovanou stolovou doskou a masívnou konštrukciou. Lamino je lacné, odolné a verne imituje kresbu dreva. Dyha je o niečo drahšia a náročnejšie na údržbu. Stoly s doskou z masívu sú obľúbené preto, že drevo má svoju vôňu, kresbu, farbu a je príjemné na dotyk. Vďaka kvalitnej povrchovej úprave je masív odolný a ľahko udržiavateľný.

Často sa používa aj sklenená stolová doska. Vyzerá moderne, ľahko sa čistí, ale na povrchu zostávajú odtlačky. Navyše je na dotyk chladná, takže môže počas stolovania chladiť ruky. Niekomu môže vadiť aj to, že pri stolovaní vidí nohy stravníkov. Preto je oveľa lepšie sklo pieskované alebo leptané. Sklo je ako stvorené do malých priestorov, pretože pôsobí subtílne a opticky splýva s priestorom. Sklo a drevo sa kombinuje aj s plastmi a kovmi.

Konštrukcia

Pri nákupe v kamennom obchode otestujte stabilitu stola a pozrite si luby stola a ich dostatočnú masívnosť. Skontrolujte aj spôsob upevnenia nôh a pevnosť použitého kovania. Venujte dostatočnú pozornosť povrchovému dokončenie, aby bol nábytok dostatočne odolný predovšetkým voči kvapalinám a mechanickému poškodeniu.

Vyskúšajte si, či sa k stolu pri sedení na stoličke pohodlne prisuniete, či je nábytok dostatočne stabilný a či nie je príliš ťažký. Pri rozkladacích jedálenských stoloch je na vás, ktorý spôsob rozkladania si vyberiete. Niektoré mechanizmy majú prídavnú dosku ako súčasť stola, pri iných ju musíte skladovať mimo jeho konštrukciu (napríklad v komore). Počítajte s tým, že čím jednoduchší je spôsob rozkladania, tým býva stôl väčšinou drahší.

Z hľadiska stability stola po rozložení je vhodný taký spôsob rozkladania, kedy je konštrukcia stola delená na polovice a pri rozkladaní sa tak spolu so stolovou doskou pohybujú aj nohy. Prídavné dosky neopúšťajú pôdorysne konštrukciu stola, takže ťažisko zostáva stále v jeho strede. Pri tomto spôsobe tiež väčšinou po rozložení získate väčšiu jedálenskú plochu.

9 977
Vy + 9 977 dnešných zákazníkov mierite k lepšiemu bývaniu.
6 821
Čaká na vás 6 821 modelov nábytku.
0
Za posledný mesiac sme zaradili 0 noviniek.
959 187
Máme pre vás nábytok v 959 187 variantoch rozmerov, materiálov a farieb.