Ako vybrať nočný stolík

Už vás nebaví kôpka vecí vedľa postele a každodenné premýšľanie nad tým, kam si položiť pred spaním mobil s nastaveným budíkom? Kúpte si nočný stolík. Musí poskytnúť dostatočnú plochu na odloženie všetkých nevyhnutností, ktoré potrebujete pri posteli. Na hornú plochu sa musí zmestiť predovšetkým lampička a mobil alebo budík. Pokiaľ si pred spaním radi čítate alebo surfujete na internete, myslite pri výbere tiež na priestor na knižku či notebook. Pri výbere dbajte na zodpovedajúci dizajn, vhodnú výšku, praktickosť a bezpečnosť.

Dizajn nočných stolíkov

Ideálne sú stolíky so zásuvkou na uloženie predmetov, ktoré nechcete nechávať na obdiv sliedivými očiam prípadných návštev vo vašej spálni. Kúpiť si môžete tiež nočný stolík s policami, ktoré sú otvorené alebo kryté dvierkami. Ak potrebujete ukladať pri posteli viac vecí, nahraďte nočný stolík klasickou komodou. Dávajte však pozor na jej výšku, aby lampička bola tak akurát vysoko.

Niektoré nočné stolíky sú určené na postavenie vedľa postele, iné na zavesenie na posteľ či stenu. Tie priestor odľahčia a bude sa vám pod nimi ľahšie upratovať. Niektoré stolíky majú tiež zabudovanú servírovací plochu, ktorú jednoduchým pohybom umiestnite nad posteľ.

Najjednoduchším variantom obstarania nočných stolíkov je nákup spoločne s posteľou. Na trhu je množstvo zostáv, v ktorých sú zahrnuté okrem postele a nočného stolíka tiež rôzne skrinky a skrine v rovnakom štýle, farbách a dekóre. Ušetríte si veľa námahy pri premýšľaní, či sa vám nočný stolík bude do spálne hodiť, a či bude ladiť s posteľou.

Pokiaľ chcete nočný stolík odlíšiť od dizajnu postele, máte na výber z mnohých možností. Existujú nočné stolíky rôznych tvarov i veľkostí, ktoré sa líšia aj množstvom odkladacích priestorov. Najčastejšie sú stolíky štvorcové alebo obdĺžnikové, nájdete však aj rôzne zaoblené alebo valcové.

Materiály

Nočné stolíky sa vyrábajú z masívu, lamina, MDF, kovu, skla i plastu, a to v mnohých farebných prevedeniach aj dekóroch. Niektoré sú čiastočne, alebo úplne čalúnené, a pár ich dokonca svieti. Masív je príjemný na dotyk a príjemne vonia, časom však mení svoj farebný odtieň.

Lamino aj MDF sa vyrábajú v mnohých farbách a dekóroch, obidva materiály majú dobrú pevnosť a odolnosť a ľahko sa čistia. Ak je stolík dyhovaný, tak je údržba zložitejšia. Sklo aj kov sa ľahko čistia, ale obidva materiály sú na dotyk chladné. Sklo navyše pôsobí vzdušným dojmom, takže sa hodí do malých spální.

Konštrukcia

Výška stolíka by mala zhruba zodpovedať výške postele, prípadne môže byť o niečo nižšia. Pokiaľ má nočný stolík slúžiť aj ako servírovací, potom by jeho horná doska mala byť aspoň o 20 cm vyššie než lôžková plocha, inak pod ňu nedáte nohy. Nočné stolíky kombinované so servírovacími majú väčšinou otočnú dosku. Ľahšiu manipuláciu so stolíkom zaistia kolieska. Kvôli stabilite sú však lepšie tie, ktoré sa dajú zabrzdiť.

Pri nákupe sledujte celkovú pevnosť a stabilitu konštrukcie. Pokiaľ nemá stolík kolieska, mal by mať aspoň nôžky, aby sa pod ním ľahšie upratovalo. Stolík by nemal mať ostré rohy a hrany, o ktoré by ste sa mohli poraniť alebo poškodiť lôžkoviny. Hlavne horná doska by mala byť dostatočne odolná proti poškriabaniu i rozliatym tekutinám, a materiál by mal byť kvalitne ohranený. Pokiaľ má stolík zásuvky, potom si skontrolujte pojazdy, aby sa dali ľahko otvárať.

42 370
Vy + 42 370 dnešných zákazníkov mierite k lepšiemu bývaniu.
6 821
Čaká na vás 6 821 modelov nábytku.
0
Za posledný mesiac sme zaradili 0 noviniek.
959 187
Máme pre vás nábytok v 959 187 variantoch rozmerov, materiálov a farieb.