Ako si vybrať jedálenskú stoličku

To, ako si vychutnáte obed či večeru, nezáleží len na tom, aké jedlo kuchár uvaril a ako sa mu to podarilo. Ak trávite pri jedálenskom stole veľa času, venujte pozornosť výberu jedálenských stoličiek. Tie by mali byť samozrejme čo najpohodlnejšie, ale okrem toho by mali umožniť aj zdravé sedenie. Pri nákupe online sa zamerajte na dizajn stoličky, použité materiály a rozmery.

V obchode si vyskúšajte sedenie pri stole, ktorého výška zodpovedá tomu, aký máte doma alebo aký chcete kúpiť. Zistíte tak, či máte dostatok miesta na nohy. Zamerajte sa aj na to, ako sa vám na stoličke sedí, aká je pohodlná, aké tvrdé má sedadlo a či vám vyhovuje uhol, ktorý zviera sedadlo s operadlom. Hrany sedacej plochy nesmú byť príliš tvrdé ani príliš mäkké. Hrana sedadla by mala byť zaoblená, aby netlačila do nôh. Ideálne je anatomicky tvarované a zaoblené čalúnené sedadlo.

Rozmery stoličky

Rozmery stoličky majú veľký vplyv na to, ako sa vám na nej bude sedieť. Medzi dolnou stranou lubu jedálenského stola a sedadlom stoličky musí byť aspoň 8 cm voľného priestoru, aby ste mali kam dať nohy. Medzi doskou a sedadlom sa jedná o priestor minimálne 30 cm. Optimálna výška sedadla je okolo 45 cm. Tak budete mať kolená pri sedení v pravom uhle a chodidlá celou plochou na podlahe. Výšku vyberajte aj podľa výšky osoby, ktorá bude na stoličke najčastejšie sedieť. Výška sedadla by mala byť o niečo menšia ako dĺžka nohy ku kolenu.

Šírka sedadla by sa mala pohybovať okolo 45 cm. Pri sedení by z každej strany mal byť bezpečný priestor, teda aspoň o niekoľko centimetrov širší ako panva. Ak má stolička opierky rúk, musí byť šírka výrazne väčšia, a to aspoň 55 cm. Hĺbka sedadla by mala byť taká, že pri úplnom opretí a položení chodidiel plnú plochou na zem zostane medzera medzi časťou nohy pod kolenom a hranou sedadla. Operadlo by malo byť mierne zaklonené dozadu, aby sa pri sedení nestláčal žalúdok. Operadlo by malo zvierať uhol 95 cm.

Dizajn

Dizajn stoličky by mal ladiť nielen so stolom, ale aj celkovým štýlom jedálne. Opierky rúk stoličky uľahčujú vstávanie od stola a pôsobia slávnostne. Ocenia ich teda hlavne starší a menej pohybliví ľudia. Opierky by mali byť vo výške zhruba o 3 cm vyššie ako lakeť. Stoličky bez opierok sú menej formálne a pôsobí vzdušnejšie.

Výšku operadla voľte podľa svojho vkusu, zdravotného stavu a veľkosti miestnosti. Do menších priestorov sú vhodnejšie stoličky s nižším operadlom a naopak. Vyššia operadlo však prispieva k lepšiemu držaniu vzpriameného chrbta a uľavuje od bolestí chrbtice. Stolička musí byť nielen pohodlná, ale mala by umožniť zdravé sedenie a mať dobrý vplyv na celkový pohybový aparát. Chrbtica musí byť vždy v prirodzenom tvare.

Materiály

Jedálenské stoličky sa vyrábajú z dreva, preglejky, plastu, kovu či ich kombinácií. Starostlivo vyberajte aj povrchovú úpravu. Medzi najkvalitnejšie materiály patrí drevo. Najčastejší je buk, borovica, jelša a dub. Vyrábajú sa však aj kovové a plastové stoličky, prípadne stoličky z kombinácie týchto materiálov.

Z plastov výrobcovia používajú najčastejšie polykarbonát a polypropylén. Plast je pružný a odolný a je obvykle tvarovaný a prispôsobený tvaru ľudského tela tak, aby stoličky bola čo najpohodlnejšia. Nosnosť plastových stoličiek býva až 130 kg. Niekomu môže plast pripadať na dotyk chladný. Preto sa kombinuje s látkou, kožou alebo ekokožou. Výhodou plastu je však jednoduchá údržba. Kovové podnože môžu tvoriť aj pružné konštrukcie a stoličky potom umožňuje príjemné pohojdávanie.

Čalúnenie by malo byť odolné proti odreniu, ľahko čistiteľné a príjemné na dotyk. Stoličky čalúnené textilným poťahom majú veľa vzorov a farieb, ale údržba je o niečo zložitejšia (pokiaľ nejde o umývateľnú látku). Poťah z kože či ekokože je na údržbu jednoduchší, ale stoličky bývajú drahšie. Z hľadiska čistenia sa oplatia aj podsedáky a návleky, ktoré jednoducho zložíte a vyperiete.

Konštrukcia jedálenskej stoličky

Kvalitné stoličky majú vodorovné spojovacie priečky nôh, ktoré zabraňujú ich rozvŕzganiu. Skrutkové spoje zaručujú ich pevnosť. Pri stoličkách z masívu je dôležité, aby v namáhaných častiach neboli hrče. Overte si tiež nosnosť stoličky, pretože niektoré modely ju môžu mať obmedzenú. Všímajte si povrchovú úpravu materiálu a stabilitu stoličky. Hmotnosť stoličky by mala byť taká, aby umožňovala jednoduchú manipuláciu.

Pri čalúnení si prezrite, či niekde netrčia nite a všetko je dobre prešité. Nohy stoličky by mali byť vybavené univerzálnymi klzákmi či podložkami (z plastu alebo filcu) určenými na akýkoľvek povrch. Niektoré zakončenia sa hodia len na určitý typ podlahy. Existujú aj protišmykové varianty podložiek. Kovové stoličky ich majú preto, aby nespôsobovali čierne šmuhy a ryhy. Stoličky bez univerzálneho zakončenia môžu poškodiť pri používaní podlahu.

44 457
Vy + 44 457 dnešných zákazníkov mierite k lepšiemu bývaniu.
6 821
Čaká na vás 6 821 modelov nábytku.
4
Za posledný mesiac sme zaradili 4 noviniek.
959 187
Máme pre vás nábytok v 959 187 variantoch rozmerov, materiálov a farieb.