Ako si vybrať matrac?

Po ťažkom a namáhavom dni v práci si vaše telo i myseľ zaslúžia poriadny a ničím nerušený spánok. K tomu prispeje aj kvalitný matrac. Je ťažké povedať konkrétne, ktorý to je, pretože každému vyhovuje iná tvrdosť i materiály. Preto si matrac pred nákupom poriadne otestujte. Skúste na ňom aspoň 15 minút ležať v polohe, v ktorej najradšej zaspávate a najčastejšie spíte. V obchode si tiež nechajte ukázať prierez matracov a nechajte si vysvetliť funkciu jednotlivých vrstiev.

Čo musí matrac spĺňať?

  • Použitie hygienicky neškodných materiálov 
  • Pružnosť plochy s rezervou pruženia 
  • Správna podpora tela 
  • Podpora svalovej funkcie pri otáčaní 
  • Priedušnosť v celom priereze matraca 
  • Podpora samovoľnej termoregulácie organizmu

Rozmery matraca

Rozmery matraca voľte podľa veľkosti postele. Všetko sa vyrába v štandardizovaných rozmeroch, takže sa nestane, žeby sa do nej nezmestil. Ak máte posteľ vyrobenú v atypických rozmeroch na zákazku, je možné si na mieru nechať vyrobiť aj matrac.

Všeobecne sa dá povedať, že čím vyšší matrac bude, tým bude ležanie komfortnejšie. Pri príliš tenkom matraci by vás mohol napríklad tlačiť rošt. Na druhej strane sú však zbytočné aj príliš vysoké matrace zložené z viacerých pružiacich vrstiev. Nevyužili by sa totiž všetky vlastnosti jednotlivých materiálov.

Materiály

Matrace sa delia na pružinové a penové. Pružinové matrace sú všeobecne tvrdšie a nepatria na polohovací ani lamelový rošt. Vďaka dobrému odvádzaniu vlhkosti sa však hodia do rekreačných zariadení. Matrac s bonellovými pružinami je na rozdiel od matraca s taštičkovými pružinami tvrdší a nemá lokálne pruženie.

Penové matrace patria na lamelový rošt a využijete ich aj pri roštoch polohovacích. Tvrdšie vysoké matrace môžete skombinovať aj s latkovým roštom. Medzi penovými matracmi patrí k najlepším matrac z latexu. Tu si však overte množstvo prírodnej zložky. Čím viac prírodného latexu matrac obsahuje, tým je kvalitnejší, ale aj drahší. Matrace z PUR peny patria k najlacnejším a majú pomerne dobré vlastnosti, ale horšie odvádzajú vlhkosť.

Pokiaľ chcete komfortnejšie ležanie, voľte matrac zo studenej alebo viskoelastickej peny. Studená pena má lepšiu elasticitu a priedušnosť. Viskoelastická pena je známa tiež ako lenivá či pamäťová. Jej tvrdosť sa mení podľa pôsobiacej teploty a pri kontakte s telom mäkne. Vďaka efektu "pomalého vrátenia" potom obmedzuje protitlak a bráni preležaninám.

Tvrdosť matraca

Mladým a zdravým ľuďom bude vyhovovať skôr tvrdší matrac. Mladí totiž majú vyššiu bazálnu teplotu, ktorú je potrebné odvádzať. Ak ležia na boku na tvrdšom matraci, tak sa telo prirodzene podopiera ramenom, bedrami a kolenami, takže ho matrac neobopína a zbytočne nezahrieva. V mäkkom matraci môže byť odvod tepla nedostatočný.

Seniori majú síce bazálnu teplotu nižšiu, ale rovnako ako mladí potrebujú matrac tvrdší, pretože im nebráni v pohyboch na lôžku, umožňuje im využiť oporné body skeletu a nekladie odpor pri otáčaní. Dospelí si môžu svoje telo rozmaznávať a dopriať si matrac mäkší. Výber tvrdosti potom záleží predovšetkým na ich hmotnosti. Tvrdosť matraca však voľte predovšetkým podľa vlastných preferencií.

Zónovanie matraca

Matrac vhodne skombinovaný s roštom rozloží dokonale hmotnosť tela, kopíruje jeho tvar, poskytuje chrbtici dostatočnú oporu a uvoľnenie chrbtovým svalom. Kvalitné matrace majú zónovanie tuhosti, teda rôznu tvrdosť na rôznych miestach. Ľahšie sa tak prispôsobia tvaru ľudského tela a lepšie ho podoprú.

Komfortné matrace majú až 7 zón, ktoré sa vytvoria použitím rôznych materiálov, ich profilovaním alebo napríklad použitím pružín s rozdielnou hrúbkou drôtu. Zónovanie využijú skôr ľudia, ktorí majú zdravotné problémy s chrbtom. Ak zónovanie vyžadujete, mal by matrac umožniť zmenu zónovania tak, aby ste ho prispôsobili svojmu telu.

Ďalšie tipy

Nezabudnite vhodne skombinovať matrac s roštom. Na latky patria pružiny, na lamely pena. Na polohovací rošt nepatria pružinové matrace. Tu sú vhodné matrace zo studenej alebo lenivej peny, prípadne z latexu bez vloženej dosky z kokosových vlákien. Tie sú totiž dobre ohybné a ľahko sa prispôsobia tvaru ľudského tela.

Letná a zimná strana matraca slúžia na to, aby v lete matrac chladil a v zime hrial. To prispieva k lepšej termoregulácii a bráni nadmernému poteniu. Zimná strana je väčšinou tvorená vrstvou ovčieho rúna, ktoré je antibakteriálne, hypoalergénne, dobre odvádza pot a má termoregulačné vlastnosti. Letná strana potom býva z kokosového vlákna alebo jemných druhov bavlny. Tieto materiály totiž nekumulujú teplo a väčšinou sú hydrofóbne.

Vyberajte matrac s ľahko snímateľným a prateľným poťahom. Vo väčšine prípadov je tiež dobré opatriť matrac matracovým chráničom, s ktorým sa počas čistenia bude iste zaobchádzať ľahšie ako s celým poťahom. A aj keď výrobcovia udávajú vysokú životnosť matraca, podľa odborníkov by sa mal vymeniť po každých cca 5 - 8 rokoch užívania.

1 246
Vy + 1 246 dnešných zákazníkov mierite k lepšiemu bývaniu.
6 821
Čaká na vás 6 821 modelov nábytku.
2
Za posledný mesiac sme zaradili 2 noviniek.
959 187
Máme pre vás nábytok v 959 187 variantoch rozmerov, materiálov a farieb.