Ako vybrať šatníkovú skriňu

Pred výberom skrine do spálne si rozmyslite, čo všetko do nej uložíte a kam skriňu postavíte. Nie je na škodu spočítať zásuvky, police, prípadne dĺžku šatníkovej tyče na dlhé kabáty alebo šaty. Ak máte veľké množstvo odevných doplnkov, budete potrebovať aj veľa zásuviek a kvôli väčšej prehľadnosti do nich počítajte aj so zakladačmi. Šatníková skriňa by mala mať aspoň jednu šatníkovú tyč, policová má iba police a kombinovaná má oboje. Kombinovaná je snáď najpoužívanejšia.

Rozmery

Šatníkové skrine vyberajte tak, aby mali čo najväčšiu kapacitu. Hĺbka skrine na zložené tričká, košele či nohavice by mala byť okolo 45 cm. Na zavesenie objemnejšieho oblečenia na ramienkach, ako sú napríklad kabáty, potrebujete hĺbku skrine aspoň 56 cm. Na zavesenie oblečenia potrebujete pod šatníkovou tyčou 70 - 90 cm, na dlhé kabáty až 140 cm. Do úzkych a hlbokých skríň sa hodia výsuvné šatníkové tyče, do vysokých tyče sklopné (pantograf). 

Vzhľad

Ideálna je skriňa čo najvyššia, aby sa do nej zmestilo čo najviac vecí. Pokiaľ zo začiatku zvolíte zlú výšku, už s tým väčšinou nič neurobíte. Len na niektoré modely skríň existujú nadstavce. Dizajn voľte podľa ostatného nábytku a štýlu miestnosti. Ak si nie ste výberom dizajnu istí, voľte celú spálňovú zostavu.

Do malých priestorov voľte čo najsvetlejšiu skriňu, aby ich opticky nezmenšovala. Okrem klasických skríň môžete voliť aj skrine rohové. Vhodnejšie sú aj posuvné dvere, ktoré nezasahujú do priestoru pred skriňou. Ich nevýhodou je, že skriňu nikdy neotvoríte celú. Do väčších priestor tak zvážte klasicky otváracie dvere, ktoré bývajú počas otvárania aj tichšie.

Materiály

Skrine sa vyrábajú z masívu, lamina i MDF. Z hľadiska životnosti a údržby sú si materiály podobné, masív je však predsa len o niečo kvalitnejší. Kvalitu výrobku ovplyvňuje skôr kovanie. Pri skriniach z lamina si dajte pozor na hrúbku materiálu, a to predovšetkým pri dlhých policiach. Mala by byť aspoň 18 mm, inak hrozí, že sa budú police prehýbať. V úzkych skriniach a pri kvalitnom lamináte môže byť hrúbka aj menšia, pričom životnosť skrine zostane rovnaká. Hrany by mali byť dokončené ABS páskami. Na údržbu je náročnejší iba masív dokončený olejom alebo voskom, klasický lak očistíte rovnako ako lamino.

Konštrukcia

Na poskladanú bielizeň použite policový systém, výsuvné police, alebo zásuvky. Pri policiach si väčšinou môžete sami zvoliť, v akom rozostupe budú od seba. V hlbokých skriniach sa však vytráca ich prehľadnosť. Preto sú lepšie výsuvné police alebo zásuvky. Zásuvky môžu byť vonkajšie alebo vnútorné. Tie sú ukryté za dverami skrine, a preto nemusia mať čelo. Kvôli väčšej prehľadnosti môžu mať predný diel z priehľadného plastu. Menšia hĺbka zaistí väčšiu prehľadnosť, pomôcť si môžete aj vnútornými organizátormi. Výhodou drôtených košov je, že hneď vidíte, čo je vo vnútri. Nemajú ale pevné dno, takže nimi môžu drobné veci prepadávať.

Pri výbere skrine je dôležité kvalitné kovanie, pánty a úchytky, na ktorých sa nedostatočná kvalita prejaví najskôr. Okrem toho sledujte stabilitu skrine. Tá by mala mať vyrovnávací nôžky a možnosť pripevnenia k stene. Predovšetkým do spálne je dôležité vybrať kvalitné kovové pojazdy s tichým a ľahkým chodom. Ideálne sú pojazdy s tlmeným dojazdom. Aby ste mali prehľad o všetkých veciach, hodia sa plnovýsuvy. Čelá zásuviek by mali byť pripevnené takým spôsobom, aby sa pri používaní nemohli uvoľniť od zvyšku zásuvky. Police by mali mať možnosť zvoliť si výšku ich umiestnenia.

Osvetlenie

Osvetlenie skríň sa dá rozdeliť na vnútorné a vonkajšie. Pri vonkajšom si môžete tieniť, keď budete stáť pred skriňou. Vnútorné svetlo môže osvetľovať každú policu a šatníkovú tyč zvlášť, alebo býva umiestnené na dverách. To je vhodné pri posuvných dverách, pretože pri klasických si budete po ich otvorení opäť tieniť.

Svietidlá zapojíte do zásuvky, prípadne sú na baterky alebo akumulátor. Ten je niekedy možné nabiť cez USB. Doba nabíjania aj svietenia je rôzna, najmenšiu spotrebu majú LED žiarovky, pásky a žiarivky. Okrem nich sa používajú aj žiarivky a halogénové žiarovky. Osvetlenie do skríň musí mať certifikát, ktorý potvrdzuje, že môže byť inštalované na horľavý materiál. Do skríň sú vhodné LED svetla, ktorá sa pri svietení nezahrievajú.

Svetlá sa obvykle zapnú a vypnú automaticky pri otvorení skrine pomocou dverového spínača. Niekedy sa používa infračervený pohybový senzor. Vypínač môže byť umiestnený aj priamo na svietidle. Kvôli ľahšiemu rozsvieteniu po tme pri ňom môže svietiť orientačná dióda. Niektoré svetlá možno ovládať pomocou diaľkového ovládania alebo klasickým vypínačom svetla.

Vnútorné vybavenie

Voľba vnútorného vybavenia skrine záleží na tom, či ju bude používať muž, alebo žena. Väčšinou je však spoločná, takže je potrebné robiť kompromisy. Ukladáte veci skôr zložené, alebo zavesené na ramienkach? Podľa toho si vyberte veľkosť skrine a jej vnútorné usporiadanie. Snažte sa oddeliť veci, ktoré nosíte vonku, ako sú bundy a topánky, od bežného oblečenia.

Dámy ocenia špeciálny vešiak na šatky, niekoľko menších zásuviek na doplnky, ako napríklad opasky, bižutériu alebo šatky, osvetlenie, a hlavne veľké zrkadlo. To môže byť na dverách skrine z vonku, zvnútra, ale aj na špeciálnom vnútornom výklopnom mechanizme, takže je možné schovať ho na bok skrine.

Pre pánov je určený držiak na kravaty, nohavice a opasky. Kravatovník môže byť uchytený na boku skrine, na stojane, alebo na otočnom ramene, ktoré zavesíte na šatníkovú tyč. Vešiak na nohavice býva výsuvný, sklopný aj šikmo výsuvný. Je drevený, kovový alebo plastový a máva úchytové očká s funkciou kolíčkov.

Ďalšou výbavou skrine môžu byť krabice a boxy, výsuvný držiak na topánky, univerzálny vešiak (na bižutériu, kabelky, športové potreby a upratovacie pomôcky), prípadne žehliaca doska či stojan na žehličku alebo vysávač. Všetko je možné pripevniť k boku skrine alebo na jej dvere.

Detská skriňa

Skriňa do detskej izby sa v zásade nelíši od klasickej. Musí však byť kvalitná, bezpečná a zo zdravotne neškodných materiálov. V detskej šatníkovej skrini nesmie chýbať veľa políc a košov. Ideálne sú skrine z laminátu alebo masívu dokončeného transparentným lakom. Zásuvky by sa mali dať čo najľahšie zasúvať a vysúvať.

Ak skriňa nie je súčasťou zostavy nábytku do detskej izby, zlaďte jej dizajn s ostatným nábytkom. Drôtené koše sú skvelou pomôckou do detských skríň, pretože do nich deti ľahko a rýchlo upracú svoje hračky. Deti často zabudnú na zatvorenie skrine, a potom zabudované svetlo svieti celý deň. Preto porozmýšľajte nad infračerveným pohybovým senzorom, ktorý svetlo po zatvorení skrine vypne.

31 721
Vy + 31 721 dnešných zákazníkov mierite k lepšiemu bývaniu.
6 821
Čaká na vás 6 821 modelov nábytku.
4
Za posledný mesiac sme zaradili 4 noviniek.
959 187
Máme pre vás nábytok v 959 187 variantoch rozmerov, materiálov a farieb.