Ako si vybrať rošt do postele?

Rošt zaisťuje kvalitné odvetrávanie matraca a zabraňuje tak tvorbe plesní a množeniu roztočov. Hlavne od matracov vysokých menej ako 7 cm preberá zaťaženie a rovnomerne ho rozkladá. Pri vyšších matracoch nie je jeho úloha natoľko potrebná, pretože väčšinu váhy dokážu rozprestrieť samy. Pri kúpe roštu je ideálne vyskúšať si rošt rovno s matracom, ktorý bude na rošte položený. Matrac a rošt tvoria neoddeliteľný komplet, kedy kvalita jedného prvku ovplyvňuje kvalitu toho druhého.

Rošty do postele sa vyrábajú v dvoch typoch, latkové a lamelové. Výber záleží predovšetkým od typu kúpeného matraca. Latkový rošt je vhodný pod pružinové matrace a tuhšie penové matrace s vyšším jadrom. Lamelové rošty sa potom hodia pod matrace penové. Ak máte radi tvrdší podklad a vyberáte zámerne stredne až viac tuhý matrac, potom si kúpte latkový rošt.

Čo zohľadniť pri výbere roštu:

  • Vašu hmotnosť - rošty majú rôznu nosnosť 
  • Peniaze, ktoré ste ochotní investovať 
  • Typ matraca - každý matrac vyžaduje určitý typ roštu 
  • Zdravotný stav - najmä starším ľuďom a osobám po operácii uľahčí pobyt na lôžku elektrický polohovací rošt

Rozmery

Rošty sa väčšinou vyrábajú vo všetkých štandardných rozmeroch s možnosťou predĺženej dĺžky. Bývajú o 1 cm užšie a o 4 - 5 cm kratšie (rošt 90 × 200 cm má skutočný rozmer približne 89 × 196 cm). Výrobcovia totiž počítajú s posteľovým kovaním, ktoré býva umiestnené na vnútornej strane bočníc a čiel postele.

Rošt je teda väčšinou o trochu menší ako vnútorný priestor postele, takže ho do nej vložíte ľahko a bez použitia sily. Niektoré firmy ponúkajú výrobu roštov v atypických rozmeroch, takže ich zoženiete aj na posteľ vyrobenú sebe na mieru. Na dvojlôžko širšie ako 140 centimetrov budete potrebovať dva rošty.

Latkové rošty

Latkové rošty sa najčastejšie vyrábajú zo smrekového alebo brezového dreva. Latky bývajú spojené popruhom, ale nájdete aj rošty s pevným rámom. Latkové rošty sa vyrábajú aj ako polohovacie, a to ako manuálne, tak elektricky. Latkové polohovacie rošty sú vhodné len pre určité penové matrace. Pružinové matrace na ne nepatria.

Pri kúpe latkového roštu sa zamerajte predovšetkým na počet latiek, ich šírku a hrúbku a medzeru medzi jednotlivými latkami. Tieto parametre totiž významne ovplyvňujú nosnosť celého roštu. Medzery medzi latami nesmú byť väčšie ako 4 - 6 centimetrov, inak by nimi mohol matrac prepadať a deformovať sa. Dajte si pozor aj na to, aby na jednotlivých latkách neboli veľké a uvoľnené hrče alebo trhliny. Takéto miesta sú náchylnejšie na prasknutie.

Lamelové rošty

Lamelové rošty sa vyrábajú pevné, polohovacie i elektrické. Kvalitný rošt má mať aspoň 28 lamiel, pri lacnejších sa stretnete so 14 - 18 lamelami. Čím vyšší počet lamiel je, tým lepšie väčšinou dokáže rošt reagovať a prispôsobovať sa záťaži. Lamely sa vyrábajú zo smrekového alebo bukového dreva, prípadne zo syntetických materiálov. Prichytávajú sa do pevných, alebo výkyvných (pružných) plastových či kaučukových puzdier.

Vďaka plastovým a kaučukovým púzdram reagujú lamely lepšie na zaťaženie. Vyrovnávajú tak matrac, čím predlžujú jeho životnosť. Navyše sa ľahšie prispôsobia tvaru tela. Rošty s výkyvnými puzdrami sú drahšie, ale investícia do nich sa oplatí. Niektoré lamelové rošty sa kombinujú s umelohmotnými tanierikmi rôzneho tvaru, vďaka ktorým sa lepšie prispôsobia tvaru tela.

Niektoré lamelové rošty majú na najviac namáhaných miestach, napríklad v oblasti bedrovej chrbtice, zdvojené lamely. Tie sú vybavené posuvnými jazdcami, pomocou ktorých sa mení ich tuhosť. Čím viac jazdcov má, tým je presnejšie nastavenie tuhosti.

Špeciálne rošty

Polohovacie lamelové rošty ovládané manuálne aj pomocou elektromotora uľahčia ležanie seniorom, ľuďom s problémami s chrbtom a rôzne deformovanou chrbticou a chorým, ktorí sú dlhodobo pripútaní na lôžko. Ak ste zdraví a v posteli si ani radi nečítate, potom polohovací rošt zrejme nevyužijete a neoplatí sa vám ho kupovať.

Polohovacie rošty mávajú rôzny stupeň možností nastavenia. Spravidla ide o sklon v oblasti chrbta, pri niektorých roštoch tiež sklon nôh. Najlepšie elektrické rošty majú poistku, ktorá vráti rošt do štandardnej polohy pri výpadku prúdu. Na polohovací rošt dajte latexový matrac bez dosky z kokosových vlákien, alebo matrac zo studenej či lenivej peny, ktorá je dostatočne ohybná a dobre sa prispôsobí tvaru ľudského tela.

Na postele s vstavaným úložným priestorom sa vyrábajú výklopné rošty. Ak máte k posteli prístup z oboch bočných strán, vyberte rošt s bočným vyklápaním. Vyklápanie aj ukladanie vecí je jednoduchšie a pohodlnejšie. Ak bočný prístup nemáte, kúpte si rošt s čelným vyklápaním. Počítajte však s horším prístupom k úložnému priestoru. Niektoré postele majú výklopný rošt zabudovaný, takže máte o starosť menej.

10 552
Vy + 10 552 dnešných zákazníkov mierite k lepšiemu bývaniu.
6 821
Čaká na vás 6 821 modelov nábytku.
6
Za posledný mesiac sme zaradili 6 noviniek.
959 187
Máme pre vás nábytok v 959 187 variantoch rozmerov, materiálov a farieb.