Rady ako vybrať záhradnú pohovku

Vďaka záhradnej pohovke sa budete na záhrade cítiť ako vo svojej obývačke, len budete sedieť na čerstvom vzduchu. Pri jej výbere musíte zvážiť jej umiestnenie. Je totiž rozdiel, či bude stáť na krytej terase, v polozakrytej pergole alebo v priestore bez zastrešenia. Pokiaľ na ňu bude často pršať, musí byť z oveľa odolnejšieho materiálu.

Dizajn

Pohovka na záhradu väčšinou máva voľné vankúše. Môže byť dvoj, troj aj viacmiestna, klasická, rohová aj do U. Pri výbere hlavne záleží na tom, aký veľký priestor máte k dispozícii a koľko ľudí na nej bude sedávať. Niektoré záhradné sedačky majú dokonca skrytý úložný priestor. Pohovka by mala mať opierky rúk, pretože sedenie potom bude pohodlnejšie.

Rozmery

Rozmery pohovky sú podobné ako pri klasických pohovkách do interiéru. Pokiaľ ju budete používať spolu s odkladacím stolíkom, mala by výška sedu zodpovedať zhruba výške stolíka. Výška sedadla od zeme by mala byť zhruba 40 cm (v zaťaženom stave aspoň 30 cm), hĺbka sedadla aspoň 42 cm, sklon sedáku maximálne 25°, výška operadla minimálne 45 cm a šírka sedacej plochy aspoň 50 cm na osobu.

Materiály

Ak bude pohovka stáť pod strechou, môže byť vyrobená z prírodných materiálov, ako je ratan, banánové listy, vodný hyacint či menej odolné druhy driev. Na otvorené miesta sú vhodné umelý ratan, hliník, nerezová oceľ či kvalitné drevo, ako je meranti, agát alebo tík. Snáď najobľúbenejšie sú pohovky z umelého ratanu, pretože je odolný a ľahký na údržbu.

Nábytok z umelého ratanu by mal mať železnú, alebo ešte lepšie hliníkovú konštrukciu. Drevo je odolné, ale musíte sa o neho viac starať, takže ho voľte len v prípade, že vám to neprekáža. Kov je na údržbu nenáročný, ale chladí, takže je vhodné použiť voľné vankúše.

Voľné vankúše alebo čalúnenie by mali byť potiahnuté látkou, ktorá je odolná proti vode, slnečnému žiareniu, je ľahko čistiteľná a farebne stála. Vhodným materiálom je napríklad polyakryl, ktorý je odolný nielen voči dažďu, ale aj slnečnému žiareniu. Voľné čalúnenie je lepšou voľbou, pretože ho v prípade intenzívneho dažďa môžete schovať pod strechu.

Konštrukcia

Skontrolujte si stabilitu aj pevnosť konštrukcie a kvalitu spojov a ich dotiahnutie. Voľbu pohovky ovplyvní tiež podlahová krytina, na ktorej bude stáť. Na dlažbu sa širokými škárami sa nehodí nábytok s drobnými nožičkami, pretože by mohli zapadnúť do medzier, ťažká kovová podnož zase môže poškriabať chúlostivejšiu drevenú podlahu. Kovový nábytok postavený na trávniku sa potom väčšinou nepríjemne zapdá.

26 436
Vy + 26 436 dnešných zákazníkov mierite k lepšiemu bývaniu.
6 821
Čaká na vás 6 821 modelov nábytku.
0
Za posledný mesiac sme zaradili 0 noviniek.
959 187
Máme pre vás nábytok v 959 187 variantoch rozmerov, materiálov a farieb.