Rady ako vybrať detský matrac

Ak chcete dieťaťu zabezpečiť zdravý spánok, kúpte mu kvalitný detský matrac. Výberom dobrého matraca predídete otlakom vašej ratolesti, syndrómu plochej hlavy, zlému prekrveniu, pokriveniu chrbtice, prehriatiu a problémom s dýchaním. Nedávajte im do postieľky matrac zdedený po staršom súrodencovi alebo odrastenom dieťati kamarátky. Zdedený matrac môže byť preležaný a plný roztočov, prachu a špiny.

Rozmery

Najčastejšie sa predávajú postieľky vo veľkosti 60 × 120 cm. Tomuto rozmeru sú prispôsobené aj štandardné detské matrace. Ak si vyberiete postieľku s atypickými rozmermi, budete musieť zháňať aj atypický matrac. Matrac musí presne zapadnúť do postieľky. Medzi rámom postele a matracom by nemali byť veľké medzery. To, že sú príliš veľké, spoznáte ľahko. Urobte rýchlu "prstovú skúšku". Ak sa vám do medzery vlezú minimálne dva prsty, je to zle. V takom prípade sa poobhliadnite po väčšom matraci.

Materiály

Pre deti sú vhodné prírodné materiály. Medzi najkvalitnejšie matrace do detských postieľok patria tie, ktoré sú vyrobené z kokosových vlákien. Sú hypoalergénne, skvele odvádzajú vlhkosť a poskytujú dobré prevzdušnenie. Kokos sa môže kombinovať s pohánkou, ktorá má podobné vlastnosti.

PUR pena nie je zlá, ale dávajte pozor na jej výšku a pevnosť. Matrac z PUR peny musí mať kvalitný bavlnený poťah, ktorý odvedie vlhkosť. Ten by mal byť prací, a to aspoň na 60 °C. Vyhnite sa príliš lacným penovým matracom. Väčšinou sa na nich po niekoľkých nociach objavia preležané miesta.

Pre deti sú dobré aj matrace z latexu. Sú dostatočne pružné, stredne tvrdé a po stlačení sa rýchlo vrátia do pôvodnej polohy. Naviac sú vďaka svojej bunkovej štruktúre dostatočne priedušné. Takéto matrace sú vhodné aj pre staršie deti. Pružinové matrace majú dobrú priedušnosť a relatívne ľahko odvetrávajú vlhkosť. Tiež bývajú trvácnejšie ako matrac penové. S ohľadom na zdravotnú neškodnosť sú lepšie matrace s nelepenou konštrukciou. Najhoršia je pamäťová pena, ktorá je mäkká a dieťa by sa na matraci mohlo prehrievať.

Konštrukcia

Vyberte tvrdší alebo stredne tvrdý matrac s pevnejšou konštrukciou. Dieťa totiž potrebuje v štádiu vývinu pevnú oporu chrbtice. Aj prílišná tvrdosť je však na škodu, pretože by mohli vznikať otlaky. Správnou tvrdosťou znížite riziko syndrómu náhleho úmrtia dieťaťa. Dieťa spí často na bruchu s hlavou zaborenou v matraci, takže musí byť priedušný, aby mohlo dýchať. Priedušnosť matraca zabráni aj prehrievaniu dieťaťa.

Dierovanie matraca a správna štruktúra buniek s veľkými pórmi zaistí odvetrávanie a prístup vzduchu. To je dôležité kvôli odvodu vlhkosti v prípade pomočenia alebo slintania dieťaťa, ale aj kvôli celkovej hygiene lôžka. Ložná plocha by mala byť celistvá, nie zónovaná. Dieťa sa všelijako vrtí a prevaľuje, takže je potrebné, aby matrac bol na všetkých miestach rovnako tvrdý.

3 364
Vy + 3 364 dnešných zákazníkov mierite k lepšiemu bývaniu.
6 821
Čaká na vás 6 821 modelov nábytku.
6
Za posledný mesiac sme zaradili 6 noviniek.
959 187
Máme pre vás nábytok v 959 187 variantoch rozmerov, materiálov a farieb.