Rady ako vybrať kreslo

Ak máte radi kvalitný odpočinok, nemalo by vám doma chýbať kreslo. Klasické kreslá bývajú dosť ťažké, takže je problém je premiestňovať. Kvôli ľahším presunom bývajú niektoré kreslá vybavené kolieskami. Sú určené predovšetkým pre starších ľudí, takže by mali mať odolnú konštrukciu opierok rúk, o ktoré sa človek oprie pri vstávaní a sadaní a kolieska by mali mať brzdu. Navyše by mali byť kreslá čalúnené ľahko čistiteľným poťahom. Výhodou bude aj zabudovaný stolík, ktorý poslúži napríklad na odloženie okuliarov alebo hrnčeka s kávou.

Relaxačné kreslo

Relaxačné kreslo ponúkne maximálny komfort a pohodlie. Býva mohutnejšie a väčšie, aby ste do neho "zapadli". Relaxačné kreslo býva polohovacie a máva podnožku. Kreslá mávajú rôznu tvrdosť sedenia, takže si každý môže zvoliť také, ktoré mu vyhovuje. Niektoré drahšie kreslá sú dokonca ponúkaná v niekoľkých veľkostiach, takže si môžete vybrať kreslo "na mieru" podľa svojej postavy.

Rozmery

Sedadlo relaxačného kresla býva vo výške 43 - 47 centimetrov a mal by byť mierne naklonený smerom dozadu (v uhle asi 4 - 7°). Hĺbka sedadla by mala byť taká, aby ste sa mohli celými chrbtom pohodlne oprieť o operadlo, šírka už závisí predovšetkým na vašej postave. Operadlo má so sedadlom zvierať uhol väčší ako deväťdesiat stupňov, niektorí výrobcovia odporúčajú "záklon" až 135 stupňov. Operadlo by malo mať zreteľne konštruovanú bedrovú opierku a malo by byť natoľko vysoké, aby ste si oňho mohli oprieť hlavu.

Konštrukcia

Kreslo by malo mať pohodlné, najlepšie čalúnené opierky rúk. Tie z ohýbaného dreva nie sú tak pohodlné. Opierky by mali byť v takej výške, aby odľahčili položené ruky. Prípadné bočné opierky hlavy sa budú hodiť vo chvíli, keď sa relaxácia zmení v náhly spánok. Kreslu by nemala chýbať ani podnožka. Tá môže byť vstavaná alebo samostatne stojaca (napríklad vo forme taburetu v rovnakom dizajne ako je kreslo). Ak máte samostatnú podnožku, bude sa vám hodiť otočné kreslo, do ktorého sa vám bude pohodlnejšie sadať.

Relaxačné kreslo by malo byť polohovacie, aby sa operadlo dalo sklopiť aspoň do polosedu. Polohovanie je väčšinou manuálne pomocou páčky umiestnenej na jeho boku. Buď polohuje operadlo a opierku nôh synchrónne, teda naraz pomocou jednej páčky, alebo nezávisle na sebe. Drahšie kreslá môžu mať polohovanie elektrické pomocou ovládača. Čitateľské kreslá sú väčšinou sklonené do pohodlného polosedu. Ušiak má výhodu, že si hlavu môžete oprieť o bočné oblúky. Pri nákupe dbajte na to, aby bolo kreslo čo najpohodlnejšie, pretože je tu predpoklad, že v ňom strávite veľa času.

Seniori a ľudia so zníženou pohyblivosťou budú vďační za kreslo s funkciou na uľahčenie vstávania a sadania. Funguje to tak, že stlačením tlačidla sa kreslo začne dvíhať a pozvoľna naklápať. Ku kreslu sa postavíte chrbtom, mierne sa pokrčíte v kolenách a sadnete si. Stlačením druhého tlačidla sa kreslo pomaly polohuje aj s vami späť do východiskovej polohy klasického sedu. Pre nasadanie a vysadanie tak nemusíte vydávať žiadnu energiu.

Rozkladacie kreslo

Pri výbere rozkladacieho kresla nehľaďte len na jeho cenu a dizajn, ale aj konštrukciu, respektíve spôsob rozkladania. Na kvalitu dbajte predovšetkým v prípade, kedy chcete kresielko využívať na každodenné spanie. Čím častejšie spanie na kresle totiž plánujete, tým by mal byť rozkladací mechanizmus aj matrac kvalitnejší. Kreslá bývajú ťažšie, drahšie a väčšinou vyzerajú mohutnejšie. Pri nákupe si vyskúšajte rozkladací mechanizmus. Rozkladanie by malo byť čo najjednoduchšie. V niektorých kreslách sa dokonca ukrýva menší úložný priestor.

Kreslo s opierkami je pohodlnejšie na sedenie. Môžete sa v ňom oprieť aj z boku a preniesť na ne časť váhy tela pri sadaní alebo vstávaní. Ak však máte radi pri spaní priestor, zvoľte radšej kreslo bez operadiel. Tak vás nič nebude pri ležaní obmedzovať. Rozkladacie kreslo väčšinou tvorí niekoľko matracov spojených k sebe, inokedy je systém rozkladania podobný tomu u sedačiek. Takéto kresielka môžu mať úložný priestor (aj keď malý), ale o to viac vyzerajú robustne.

Kreslo na každodenné spanie

Po rozložení kresielka by ste mali ležať na rubovej (spodnej) strane matraca, na ktorej cez deň nesedíte. Tým sa vyhnete nerovnostiam vzniknutým pri sedení na kresle. Ideálne je, ak je v konštrukcii kresla ukrytá samostatný nedelený matrac určený na spanie, položený na lamelovom rošte. Vyhnite sa radšej matracu z klasickej PUR peny (molitanu). Tá sa totiž častým ohýbaním ničí a nevyspali by ste sa na ňom dobre. Lepším variantom sú matrace z lenivej alebo studenej peny, najlepšie sú potom matrace latexové (s čo najvyšším obsahom prírodného latexu). Latexové matrace však patrí medzi najdrahšie, a tým pádom aj kresielko bude drahé.

Kreslo na príležitostné spanie

V kresle, na ktorom nebudete spať príliš často, nemusí byť ložná plocha tak kvalitná a vystačíte si aj s deleným matracom. Dôležité je predovšetkým pohodlie pri sedení. Najlacnejšie rozkladacie kreslá sú väčšinou riešené ako dvakrát ohnutý matrac upevnený na jednoducho rozkladaciu konštrukciu (podobne ako má kempingové lehátko). Tieto kreslá nie sú na dlhodobé spanie príliš vhodné, pretože po rozložení ležíte na rovnakej strane matraca, na ktorej cez deň sedíte. Na matraci sa pri sedení robia jamky, povrch bude hrboľatý a spanie na takom matraci nebude pohodlné.

24 972
Vy + 24 972 dnešných zákazníkov mierite k lepšiemu bývaniu.
6 821
Čaká na vás 6 821 modelov nábytku.
0
Za posledný mesiac sme zaradili 0 noviniek.
959 187
Máme pre vás nábytok v 959 187 variantoch rozmerov, materiálov a farieb.