Rady, ako vybrať vitrínu

Trpíte zberateľskou vášňou alebo len máte slabosť pre bytové dekorácie? Vychovávate nadaného umelca a neviete, kam vystaviť jeho diela? Kúpte si poriadnu vitrínu. Uložíte do nej dekorácie, bytové doplnky, zbierku, rodinný porcelán aj suveníry z ciest. Budú krásne viditeľné a pritom sa na ne nebude prášiť. Vitríny môžu byť čiastočne, ale aj celé presklené, takže záleží len na vás, akú si vyberiete.

Ktorú vitrínu si vybrať?

Vitrína môže byť súčasťou obývacej steny, ale môže ísť aj o solitér. Pokiaľ je súčasťou steny, tak väčšinou ide o úzku vyššiu skrinku, ktorá má v spodnej časti zásuvky alebo klasickú skrinku uzavretú dvierkami. Horná časť je potom presklená. Tieto kombinované vitríny sa hodia na uloženie niekoľkých kúskov dekorácií.

Vášnivému zberateľovi by kombinovaná vitrína pravdepodobne nestačila. Pre neho je vhodná solitérna vitrína s väčšou šírkou, ktorá má presklené dvierka alebo je celopresklená a vystavené predmety sú tak viditeľné zo všetkých strán. Veľkosť voľte nielen podľa množstva ukladaných predmetov, ale aj podľa priestoru, ktorý máte k dispozícii.

Do malého bytu sa bude hodiť závesná vitrína. Tá sa často stane dominantným prvkom interiéru. Dajte pozor na jej nosnosť a rozhodne ju nepreťažujte. Mohla by sa časom odtrhnúť a spadnúť, pričom by sa nerozbila len sama, ale mohli by sa rozbiť aj veci v nej. A to by bolo dvojaké nešťastie bez ohľadu na to, že črepy vraj prinášajú šťastie.

Trendom moderných vitrín je zabudované LED osvetlenie. Nielenže získate ďalší zdroj svetla v miestnosti, ale zvýraznite tak aj vystavené predmety. Veľakrát si môžete zvoliť aj farbu svetla. Efektne vyzerajú aj presvetlené police. Ďalším zvýrazňujúcim prvkom býva zrkadlo na zadnej vnútornej stene vitríny. Počet umiestnených predmetov sa tak opticky zdvojnásobí a uvidíte aj ich zadnú časť.

Materiály

Celosklenené vitríny mávajú spoje vyrobené z kovu alebo plastu, pričom tie kovové sú väčšinou kvalitnejšie. Čiastočne presklené vitríny sa vyrábajú z masívu (borovica, dub, buk, breza a iné) i z lamina. Tie sú väčšinou lacnejšie. Sklo musí byť bezpečnostné, ktoré sa pri prípadnom rozbití rozpadne na malé neostré úlomky. Nemusíte sa tak báť porezania od ostrých črepín. Ak nechcete, aby bolo predmety vo vitríne úplne vidieť, voľte leptané alebo matované sklo.

Pri najviac namáhaných kusoch nábytku je namiesto skla použité plexisklo, ktoré je odolnejšie, pevnejšie a pružnejšie. Vitrínu zlaďte s ostatným nábytkom v miestnosti. Vitríny z masívu sa hodia skôr do klasických interiérov, tie z lamina do modernejších (nie je to však pravidlom). Pri lamine si môžete vybrať zo širokej škály farieb a dekórov aj stupňov lesku.

Na čo si dať pozor

Pri nákupe si dávajte pozor na stabilitu vitríny a nosnosť jej políc (predovšetkým ak sú sklenené). Skontrolujte pevnosť a kvalitu spojov i použitého kovania (závesy, výsuvy). Vysoké a závesné vitríny musia mať prípravu na upevnenie k stene, kovania si však vo väčšine prípadov musíte dokúpiť podľa typu steny, ku ktorej budete vitrínu pripevňovať.

43 969
Vy + 43 969 dnešných zákazníkov mierite k lepšiemu bývaniu.
6 821
Čaká na vás 6 821 modelov nábytku.
4
Za posledný mesiac sme zaradili 4 noviniek.
959 187
Máme pre vás nábytok v 959 187 variantoch rozmerov, materiálov a farieb.