PREVÁDZKA E-SHOPU BOLA UKONČENÁ

Vážení zákazníci,

ospravedlňujeme sa, ale prevádzka e-shopu bola ukončená. Objednávky už nie je možné vykonať.

Ďakujeme za pochopenie.
0komentárov

Ako bývali predkovia? Porovnajte váš domov sa spomienkami na podhorský zrubový dom

Predstavte si, že ako 5-členná rodina žijete v jednej miestnosti. Že by to nešlo? Pritom ešte nedávno tak bývali ľudia v každej dedine. Porovnajte svoju domácnosť so spomienkami Antonína Meca, pochádzajúceho z podhorskej chalúpky.
Vydané: 13.04.2015 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 1568x

Dokážete si predstaviť, že žijete s 5 i viac členmi rodiny len v jednej miestnosti? Asi len dosť ťažko, všakže. Pritom ešte pred niekoľkými desiatkami rokov tak bežne bývali ľudia na dedinách aj v mestách. Svoje o tom vie aj Antonín Mec z Vyšní Lhoty u Frýdku-Místku, ktorý sa narodil v beskydskej podhroskej drevenici a podelil sa s nami o svoje spomienky.

Prapradedo písmák dostal dom od panstva

"V historickom domčeku s číslom 5 sa narodila moja starenka (babička - pozn. red.) Aneška Mecová, rodená Chovancová. Jej otec bol horský ľudový písmák a skladal básne vtedajšej doby. Najznámejšou sa stala báseň 'Landšturm na Klapku', ktorú v júni 1914 zverejnil časopis Bezkydské besedy," rozpráva Antonín Mec.

Drevenica vo Vyšních Lhotách niekedy v druhej polovici minulého storočia.
Drevenica vo Vyšních Lhotách niekedy v druhej polovici minulého storočia.

Za dobré služby dostal pradedko písmák od vrchnosti zrubový dom s kúskom záhrady. Raz za rok si vtedy tiež mohol odviezť jednu fúru spadnutého lístia na podstielku pre kozy. V chalúpke potom prichádzali na svet ďalšie generácie rodu až po Antonína, ktorý mal dve sestry, Máriu a Elišku.

Celá päťčlenná rodina obývala len jednu izbu a ešte sa v nej našlo miesto pre kolovrat.

Život pod horami vtedy nebol jednoduchý. Celá päťčlenná rodina obývala len jednu izbu a ešte sa v nej našlo miesto pre kolovrat. V kuchyni mali zelenú kachľovú pec a ďalšia miestnosť priamo cez chodbu už bola kozí chlievik. "Môj starček Ján, ktorý sa do domčeka priženil za prvej republiky, vybúral polku pôvodnej drevenice a postavil novú drevenú časť, ktorá stojí dodnes. Druhú časť v roku 1970 môj otec a s bratom tiež zbúrali a zvyšok drevenice postavili z tehál," dodáva dnes už osemdesiatpäťročný beskydský rodák. Ten po otcovej smrti polku chalupy zdedil a druhú kúpil od strýka.

A dnešná podoba starobylého domu.
A dnešná podoba starobylého domu.

Dom stojí dodnes

"Dedko toho zažil a pamätá si naozaj veľa. Rovnako ako babička sa narodil v horách, v zime sa brodili po pás snehom, aby sa dostali do školy, práce, kostola. Je to presne to miesto kde sa natáčal film Želary, je to presne ten príbeh, ako bol život ťažký, a z akého mála sa ľudia dokázali radovať," doplňuje spomienky Gabriela Mecová, čitateľka blogu Môj byt, ktorá nám o dedkovom príbehu napísala.

Drevenica na svojom mieste stojí do dnešných dní, aj keď už by ju jej pôvodní obyvatelia asi len ťažko spoznali. "Dom už má iný majiteľ, ktorý ho zrekonštruoval a majú skvelého psa, asi Míšu alebo Punťa, ako to na dedinách býva," dodáva vnučka Antonína Meca.

Dokázali by ste žiť ako pred 100 rokmi? Pozrite sa, ako sa za tú dobu zmenil trebárs nábytok:

 

Kuchynská linka predtým a teraz. Foto: ©Depositphotos.com/johnnydevil a MT-nábytok.sk

 

 

Na modernú manželskú posteľ by ľudia pred 100 rokmi asi dosť pozerali. Foto: ©Depositphotos.com/paulprescott a MT-nábytok.sk

 

 

Kresielko z babičkiných časov a dnes. Foto: ©Depositphotos.com/khorzhevska a MT-nábytok.sk

 

 

Tiež jedálenský nábytok sa dočkal časom veľkých zmien. Foto: ©Depositphotos.com/rinderart a MT-nábytok.sk

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Martin Kulhánek

Mal som byť hotelierom alebo šéfom reštaurácie, ale ešte než som s tým začal, zlákalo ma písanie a novinárska práca. Na blogu Môj byt vám prinášam pozvánky na rôzne nábytkárske akcie, novinky a zaujímavosti, rozhovory s ľuďmi z odboru aj fotogalérie z výstav nábytku.

Martin Kulhánek na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Kam cez víkend s celou rodinou? Na veľtrh FOR FAMILY. Veľa zábavy si tam užijú deti, rodičia i seniori

Kam cez víkend s celou rodinou? Na veľtrh FOR FAMILY. Veľa zábavy si tam užijú deti, rodičia i seniori

Vydané: 07.04.2017 ▪ Autor: Martin KulhánekČo nové u susedov ▪ Prečítané: 21x

Zmarilo vám aprílové počasie víkendové plány na výlet do prírody? Máme pre vás tip na super náhradný program, ktorého zaručene nebudete ľutovať. Vyrazte s celou rodinou do pražských Letňan na súbor veľtrhov pod názvom FOR FAMILY.

Celý článok
Stavebnú sezónu na strednej Morave symbolicky otvára veľtrh STAVOTECH Olomouc. Príďte sa pozrieť

Stavebnú sezónu na strednej Morave symbolicky otvára veľtrh STAVOTECH Olomouc. Príďte sa pozrieť

Vydané: 21.03.2016 ▪ Autor: Antonín VintrČo nové u susedov ▪ Prečítané: 874x

Zaujímate sa o nové trendy v oblasti vykurovania? Neviete, ako ekonomicky a ekologicky postaviť dom? Navštívte 31. 3. - 2. 4. 2016 veľtrh STAVOTECH v Košiciach.

Celý článok
Staviate, rekonštruujete alebo len hľadáte inšpiráciu na bývanie? Navštívte brnenské veľtrhy MOBITEX, SVB a DSB

Staviate, rekonštruujete alebo len hľadáte inšpiráciu na bývanie? Navštívte brnenské veľtrhy MOBITEX, SVB a DSB

Vydané: 14.03.2016 ▪ Autor: Antonín VintrČo nové u susedov ▪ Prečítané: 872x

Potrebujete inšpiráciu pre zariaďovanie bytu? Chcete sa dozvedieť zaujímavé informácie zo sveta bývania, napríklad o šikovnej domácnosti, kotlíkových dotáciách či drevostavbách? Navštívte 20. - 23. 4. veľtrhy MOBITEX, SVB a DSB.

Celý článok