PREVÁDZKA E-SHOPU BOLA UKONČENÁ

Vážení zákazníci,

ospravedlňujeme sa, ale prevádzka e-shopu bola ukončená. Objednávky už nie je možné vykonať.

Ďakujeme za pochopenie.
0komentárov

Bazén alebo vírivka?

Vydané: 06.12.2012 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 2999x

1. Bazén | Foto: Andrew Kazmierski
1. Bazén | Foto: Andrew Kazmierski
K ideálnemu tráveniu víkendu určite patrí aj kúpanie. A to nielen v lete, ale aj v zime. Alebo snáď poznáte väčšiu romantiku, ako ležať vo vírivke a pozerať na poletujúce vločky zafarbené farebnými svetlami a relaxovať? Možno teraz tiež riešite dilemu - investovať do bazéna alebo do vírivky?

Bazén či vírivka nie sú veci lacné. Pri dobrej kúpe Vám budú robiť radosť po celý rok. Chcete plávať alebo sa "víriť"? Pred nákupom si odpovedzte na niekoľko základných otázok.

Budete športovať alebo relaxovať?

Patríte medzi športových nadšencov a viete, že si naozaj každý deň dáte svoju hodinku plávania pre spevnenie tela? Ste si istí, že už po týždni nebudete hľadať výhovorky, prečo ste ráno nevstali? Nebude to nakoniec tak, že skôr ako športovať budete bazén využívať na relaxáciu, posedenie s priateľmi alebo na odreagovanie?

Ak ste na prvú otázku odpovedali áno, určite siahnite po bazéne a doplňte ho kvalitným protiprúdom. Ale ak ste áno odpovedali na otázku tretiu, potom je pre Vás lepšie si zaobstarať vírivku. V nej si posedíte medzi bublinkami, uvoľníte svalstvo a osviežite sa. Rozhodne to neznamená, že by ste boli lenivý. Vírivky sú ideálne k uvoľneniu svalov, keď sa vrátite z jazdy na bicykli, kolieskových korčuliach, z turistického výletu, ale aj po dlhom kondičnom plávaní.

Má voda zabaviť alebo liečiť?

2. Bazén, Foto: ARNOLD Masonry and Concrete
2. Bazén
Foto: ARNOLD Masonry and Concrete
Deti nájdu oveľa viac zábavy v bazéne a prirodzene si v ňom utužia kondíciu. Obvykle nielen plávajú, ale hrajú aj loptové hry, skáču do vody a podobne. Ideálna teplota vody v bazéne sa pohybuje v rozmedzí 24 až 28 stupňov Celzia.

Vírivka je ideálnym miestom pre takzvanú hydroterapiu. "Vztlak vody a jej cielené prúdenie, rovnako ako optimálna teplota tridsať sedem až tridsať deväť stupňov posilňujú krvný obeh, znižujú krvný tlak, zlepšujú kožný tonus, uvoľňujú svaly a stimulujú imunitný systém. Prospešne pôsobia na ľudskú psychiku: odbúravajú úzkosť, napätie i depresie, "vypísané kladné účinky radí Kateřina Kadlecová z firmy USSPA.

Koľko času na kúpanie máte?

Skôr než sa pre niečo rozhodnete, určite si musíte uvedomiť, koľko času vlastne na kúpanie máte. Ak budete bazén využívať len cez víkend, neoplatí sa Vám ho denne nahrievať. Tepelné straty sú vzhľadom k ploche dosť veľké a vyhrievaný bazén v zime tak pripadá do úvahy hlavne tam, kde ho budete využívať denne. Oproti tomu vírivka, kde sa voda vďaka dokonalej izolácii a špeciálnym termokrytom neustále udržuje prevádzkovú teplotu, môžete využívať počas celého roka, bez toho aby Vás to ekonomicky príliš zaťažovalo.

Čo Vám hovorí údržba?

3. Bazén, Foto: ajari
3. Bazén
Foto: ajari
Údržba vody a čistenie bazénu je strašiak mnohých majiteľov. Bazén potrebuje neustálu údržbu. Nejaký čas trvá kým majiteľ bazénu zistí koľko a ako často má čistiť bazén, merať pH vody a dávkovanie chemikálií.

U spa je to iné. Voda sa v ňom čistí pravidelne a sama. Používa sa k tomu systém z Ozonizeru, ktorý obmedzuje množstvo chemických látok na minimum. Vodu stačí vymeniť raz za tri až štyri mesiace, podľa jeho veľkosti a toho, ako často ju využívate.

Akú sumu ste ochotný investovať?

Aj keď je v tomto prehľade až na poslednom mieste, často je to na prvom mieste, kde rozhoduje cena. Kvalitný zapustený bazén Vás príde zhruba na sto tisíc korún a viac. Pozor! Platí to aj vtedy, keď ho kupujete od výrobcu za päťdesiat tisíc korún. Počítajte, že na rovnakú sumu Vás príde aj jeho inštalácia a úprava okolia. Cena kvalitného bazéna začína na 150 000 korunách.
Teraz neviete, čo je pre Vás ideálne? Nezúfajte, na trhu dostanete kombináciu klasických bazénov a víriviek. Ich nevýhodou je vysoká cena. Tá sa pohybuje okolo pol milióna korún.

 

Ak zvíťazila vírivka...

4. Vírivka, Foto: UggBoy♥UggGirl
4. Vírivka
Foto: UggBoy♥UggGirl
Rozhodli ste sa pre vírivku? Poďme sa pozrieť na to, akú vybrať.

Základom vírivky je akrylátový bazénik, ktorý je anatomicky tvarovaný na sedenie i na polohu ležmo. Je vybavená sedadlami a ležadlami, ktoré sú doplnené tryskami smerujúcimi na rôzne časti tela.

Bazéniky môžu mať štvorcový, obdĺžnikový, kruhový alebo oválny tvar. Ďalšou súčasťou vírivého bazéna je penová hmota, ktorá je vysoko izolačná, ľahká a veľmi odolná voči UV žiareniu i proti mrazu. Pôsobivou bodkou týchto bazénov je drevené osadenie z kvalitného dreva, ktoré uľahčuje vstup aj výstup do kúpeľa. Tento druh vírivky má väčšinou kruhový tvar.

Pri výbere sa držte pravidlom: čím členitejší je bazénik, tým je komfortnejší a ponúka širšie spektrum masáže. Trysky sú vzduchové a vodné. Na digitálnom ovládači, ktorý je umiestnený v bazéniku je možné regulovať teplotu vody a nastaviť silu prúdenia trysiek. U luxusnejšej výbavy je možné digitálne ovládať televíziu, či rádio.

Kvalitné prikrytie a izolácia

5. Bazén, Foto: RichardBowen
5. Bazén
Foto: RichardBowen
Bazéniky sú vybavené bezpečnostným krytom a opláštením, ktoré býva už v základnej cene. Klaďte dôraz na kvalitné prikrytie a na dostatočnú izoláciu, ktoré sú v budúcnosti na nezaplatenie.
Z prikrytej vírivky neuniká teplo a znižujú sa aj náklady na ohrev vody. Vírivky je možné zaobstarať už od cca 6.000 €.

Všetko záleží na veľkosti vírivého bazéniku a príslušenstva. Dostupnejšie typy sú vhodné pre 2 - 3 osoby a sú väčšinou vybavené až 20 tryskami.

Do komfortnejších sa zmestí cca 6 ľudí a trysiek môžete napočítať medzi 50 - 70. Samotné umiestnenie nie je nijako náročné. Netreba veľkých povrchových úprav, či kopanie jám ako pri bazénoch. Bazéniky sú osadené okolo obvodu kvalitným drevom, ktoré sa nezapúšťajú do zeme. Podmienkou je umiestniť bazénik na rovnú a dostatočne nosnú plochu (hmotnosť bazéne + obsah vody + hmotnosť užívateľov) , zabezpečiť prístup elektriky a vody (tu stačí hadica, nemusí byť inštalovaný pevný výtok).

Zásady používania

Optimálna teplota vody by sa mala rovnať teplote tela zdravého človeka. Teploty nad 40 ° C sa odporúčajú skôr v chladnejších dňoch, či v zimné obdobie. V lete je príjemnejšia teplota o niekoľko málo stupňov nižšia, ako je teplota tela človeka, teda 36 ° C. Vodnú masáž je ideálne si dopriať cca 2 hodiny po jedle. Po masáži je vhodné si dopriať odpočinok v pokoji a v teple. Odporúčaná doba použitia masáže je maximálne 30 minút.

 

Rozhodli ste sa pre bazén?

Ak zvíťazil bazén, určite by ste sa mali rozhodnúť, aký si vyberiete. Ponuka je naozaj pestrá. Na trhu určite nájdete:

 • 6. Bazén, Foto: ajari
  6. Bazén
  Foto: ajari
  montované bazény s tenkou fóliou
 • laminátové bazény
 • plastové bazény
 • bazény z ťažkých fólií
 • polyesterové bazény
 • keramické bazény
 • plechové bazény
 • bazény fr. typu

V závislosti na type bazénov je závislá aj cena a životnosť bazénu. Podľa inštalácií sa bazény delia na zapustené, polozapustené a nadzemné. Na účely celoročnej prevádzky sa hodia bazény zapustené. Poďme si niektoré predstaviť...

Fóliové bazény

Fóliové bazény majú základ zo špeciálnej silnej hydroizolačnej fólie, ktorá plní súčasne i estetickú funkciu (dno a steny bazénu sú spravidla železobetónovej konštrukcie).

Fólia znamená možnosť vytvorenia akéhokoľvek tvaru bazéna. Životnosť fólií je dlhá. Kvalitné fólie sú dobre odolné voči UV žiareniu, účinkom chemicky upravenej vody, hnilobe, plesniam a odpudzuje mikroorganizmy.

Laminátové bazény

Laminátové bazény (bazény s laminátovou vložkou, sklolaminátové bazény) sú konštruované z laminátovej škrupiny a z obetónovanej časti.

Tieto typy bazénov majú rýchlu a pomerne jednoduchú montáž. Výhodou je ľahká údržba a to vďaka hladkému povrchu sklolaminátu.

Laminát má pomerne dobrú mechanickú odolnosť a odolnosť voči chemikáliám používaných k úpravám bazénovej vody. Je stabilný s ohľadom na široké teplotné rozmedzie. Povrch bazénov si môžete vybrať v rôznych variáciách modrej. Špeciálne gélové farby sľubujú vysokú odolnosť voči UV žiareniu a dlhodobého pôsobenia bazénovej chémie.

Plastové bazény

7. Bazén, Foto: Luis Hernandez
7. Bazén
Foto: Luis Hernandez
Plastové bazény sa skladajú z plastovej vane, ktorá musí byť obetónovaná. Montáž plastových bazénov je veľmi rýchla a jednoduchá. Ponuka tvarov je pomerne široká. Výber farebných odtieňov je obmedzený a celkový vzhľad bazéna dosahuje spravidla nižšej úrovne.

Plechové bazény

Plechové bazény sú vyrábané z plechu, ktoré majú antikoróznu povrchovú úpravu. Tieto bazény sú v obmedzených tvarov. Stavba je pomerne jednoduchá a cena dostupná.

Keramické bazény

Keramický bazén je vždy individuálne dielo podľa želania a predstáv zadávateľa. Veľkou výhodou je možnosť vytvorenia akéhokoľvek tvaru s rozdielnou hĺbkou. To sa dá napríklad využiť rozdelením bazénu na plytký s relaxačnou časťou s vybraným typom hydromasáže a plaveckou časťou s protiprúdom.

Povrchovú úpravu bazénu tvorí keramický obklad alebo sklenená mozaika. Farebnou kombináciou obkladov môžete docieliť zaujímavých farebných efektov s možnosťou vytvorenia obrázku alebo loga kdekoľvek v bazéne.

Keramické bazény môžu byť so skimmerom alebo s prelivom. Rozdiel je len v technológii a výške hladiny. Vďaka tvarovým možnostiam bazénu a širokej ponuke obkladov, môžete mať originály bazén, ktorý nemá nikto iný.

Kompozitné bazény

Špeciálne panely z kompozitných (viaczložkových) materiálov umožňujú veľkú tvarovú a rozmerovú variabilitu. Ak sú vybavené širokým schodiskom, môžete sa spoľahnúť na veľmi pohodlný vstup. Opäť si môžete vyberať z mnohých farieb a vzorov vnútorného fóliového obloženia.

Kúpacie jazierka

Novinkou na trhu je kúpacie jazierko. Bolo vyvinuté, ako reakcia na dopyt na trhu po výrobku, ktorý by mal prirodzený tvar kúpacieho bazéna a umožňoval jednoduché kúpanie a údržbu ako klasický kúpací bazén. Každé kúpacie jazierko je navrhnuté podľa osobnej predstavy zákazníka a je ho možné prispôsobiť pre akúkoľvek záhradu. Inštalácia je oveľa rýchlejší a jednoduchšia ako u tradičných bazénov. Postupne sa zvažujúce okraje jazierka poskytujú väčšiu bezpečnosť pri kúpaní. Pri realizácii jazierka je unikátna možnosť vytvoriť si miesta na relaxáciu alebo podvodné sedenie so zabudovaním vírivky. Môžete si tak odpovedať na svoju otázku. Vírivka alebo bazén? Alebo oboje!

Viac článkov a informácií o predplatnom, či inzerciu získate na webe Vydavatelství IN publishing group s.r.o. www.inpg.cz.

Zdroj:

 • prozeny.cz
 • sport-mb.cz

Použité fotografie:

 1. Andrew Kazmierski | Dreamstime.com
 2. ARNOLD Masonry and Concrete, CC BY 3.0
 3. ajari, CC BY 3.0
 4. || UggBoy♥UggGirl || PHOTO || WORLD || TRAVEL ||, CC BY 3.0
 5. RichardBowenCC BY 3.0
 6. ajari, CC BY 3.0
 7. Luis Hernandez - D2k6.es, CC BY 3.0
Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

MOJE bydlení

Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Zostavy v detských izbách? Preferujete lamino a variabilitu

Zostavy v detských izbách? Preferujete lamino a variabilitu

Vydané: 30.10.2014 ▪ Autor: Jiří MacíkMoje bývanie ▪ Prečítané: 2696x

Vyberáte nábytok do detskej izby a robí vám ťažkosti orientovať sa v širokej ponuke? Pozrite sa na niekoľko zostáv, ktorých kvalitu aj variabilitu overili zákazníci nášho e-shopu. Kvôli odolnosti a ľahkej údržbe preferujú lamino.

Celý článok
Ako zariadiť domácu pracovňu ?

Ako zariadiť domácu pracovňu ?

Vydané: 07.01.2014 ▪ Autor: Jana Abelson TržilováMoje bývanie ▪ Prečítané: 2949x

Kto môže tvoriť v pokoji svojho domova, stojí často pred rozhodnutím, kam svoj ​​pracovný kút umiestniť tak, aby nikoho nerušil a zároveň nebol nikým rušený. Ako najlepšie zariadiť a vybaviť domácu pracovňu sa dozviete v článku.

Celý článok
1komentárov
Zabezpečenie bytu a rodinného domu

Zabezpečenie bytu a rodinného domu

Vydané: 18.09.2013 ▪ Autor: Jana Abelson TržilováMoje bývanie ▪ Prečítané: 3309x

Bráňte sa všetkým zlodejom, ktorí si robia zálusk na váš majetok! Zabezpečte svoj dom a byt tak, aby nemali šancu a nepostihlo vás nešťastie v podobe vybielenej domácnosti. Prečítajte si, ako podobným prekvapeniam predchádzať.

Celý článok